search
REKLAMA
Zestawienie

SŁYNNI FILMOWI SZPIEDZY. Nie tylko James Bond

Małgorzata Czop

22 sierpnia 2018

REKLAMA

Historie szpiegów potrafią wzbudzić żywe emocje. To ludzie działający gdzieś na granicy życia i śmierci, zmagający się z dylematami moralnymi i trudnymi wyborami. Ich działania wydają się niezwykle pasjonujące, dlatego zainteresowali się nimi nie tylko pisarze, ale również Hollywood. Fabryka snów uwielbia historie o cichych bohaterach, od których zależą losy świata. Lubuje się w efektownych intrygach, wymyślnych gadżetach i szybkich zmianach tożsamości. Szpieg i jego misje dostarczają niezliczoną liczbę pomysłów na przedstawienie walki dobra ze złem, czy to w historycznym anturażu, czy współczesnych realiach. Kim są filmowi szpiedzy? Których losy warto zobaczyć?

Hans Kloss

Szpiegowską podróż chciałabym rozpocząć od małego ekranu. W końcu to nasz jedyny i niepowtarzalny szpieg, który wykiwał Niemców podczas II wojny światowej. Hans Kloss jest postacią fikcyjną, ale mówi się, że za inspirację do jego powstania posłużyły losy Artura Rittera-Jastrzębskiego.

Hans Kloss, podszywając się pod Niemca, wstąpił do niemieckiego wywiadu wojskowego, gdzie osiągnął stopień kapitana. W rzeczywistości prowadził działalność wywiadowczą i dywersyjną na rzecz polskiego wywiadu. J-23 – taki miał pseudonim – wykazywał się sporym sprytem, dobrymi pomysłami i z powodzeniem lawirował między wrogimi siłami. Stanisław Mikulski stworzył postać, która na dobre zagościła w polskiej popkulturze.

W 2012 roku Patryk Vega wyreżyserował film Hans Kloss. Stawka większa niż życie, który przedstawia losy Hansa Klossa i Bursztynowej Komnaty. W rolę legendarnego agenta wcielił się Tomasz Kot.

Ryszard Kukliński

Władysław Pasikowski w filmie Jack Strong opowiedział prawdziwą historię Ryszarda Kuklińskiego – pułkownika Ludowego Wojska Polskiego, który był agentem wywiadu amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA). Jego życiorys zasługuje na mrożący krew w żyłach thriller.

Jako wojskowy działający w polskim kontrwywiadzie uzyskał dość wysoką pozycję i dostęp do tajnych danych. Był obecny podczas rozmów na temat wprowadzenia stanu wojennego w Polsce i o tych wydarzeniach informował wywiad amerykański. Narażał swoje życie, lawirował między szpiegami i nie ustawał w dostarczaniu informacji. Ostatecznie musiał uciekać z kraju w obawie o życie swoje i swojej rodziny. Jego działalność po dziś dzień budzi kontrowersje.

Jack Ryan

Jack Ryan to postać fikcyjna, która została stworzona przez Toma Clancy’ego. Na podstawie jego powieści zostały nakręcone filmy. W agenta wcielili się tacy aktorzy jak Alec Baldwin, Harrison Ford, Ben Affleck i Chris Pine.

Jack Ryan jest historykiem pracującym dla CIA. Został odznaczony Krzyżem Komandorskim Królewskiego Orderu Wiktoriańskiego za uratowanie następcy tronu brytyjskiego przed atakiem terrorystów. Służył w marynarce, był pilotem, a do tego wykładowcą akademickim. Dość szybko został zwerbowany do CIA, gdzie został asystentem dyrektora do spraw wywiadu. Uczestnik wielu misji i działań antyterrorystycznych, został prezydentem USA po tragicznej śmierci poprzedniego przywódcy.

Jack Ryan jest przykładem nieskazitelnych cnót obywatelskich. Posiada kompas moralny, dzięki któremu z łatwością odróżnia dobro od zła. Rezygnuje z własnych celów, by służyć krajowi, który kocha.

Johnny English

Wyobraźcie sobie szpiega idealnego. A teraz zupełne jego przeciwieństwo – oto Johnny English. Ten agent specjalnej troski powstał jako parodia znanego i cenionego Jamesa Bonda. Nieporadny, zagubiony i wpadający w tarapaty, należy do elitarnego MI7. Do jego niekwestionowanych atutów zaliczają się nieograniczona wyobraźnia i brak zahamowań. Logika nie stoi u niego na pierwszym miejscu, Johnny często daje się ponieść ułańskiej fantazji – głównie osiągając sukces przez przypadkowe akcje. Englishowi nie można odmówić woli walki i zaangażowania w powierzone zadania. Można być z niego dumnym!

REKLAMA