search
REKLAMA
Ranking

SIEDEM FILMOWYCH LUSTER, KTÓRE PRZESZŁY DO HISTORII KINA. Od królewny Śnieżki do Candymana

Karolina Nos-Cybelius

15 stycznia 2018

REKLAMA

Filmy grozy z motywem opętanego lustra idą w dziesiątki. W ostatniej dekadzie widzieliśmy między innymi koreańskie Lustro oraz jego amerykański remake Lustra, który prędko doczekał się sequela, a także Odbicie zła. Ciekawym i klimatycznym obrazem okazał się niedawny Oculus, mieszająca w głowie opowieść o wystawionym na aukcji wiekowym lustrze o demonicznych właściwościach. Cofnijmy się jednak w czasie i przyjrzyjmy lustrom, odbijającym obrazy i postacie, które już na trwałe weszły do historii kina.

W zestawieniu nieprzypadkowo siedem luster, bo siedem to znacząca liczba w kontekście omawianego motywu. Wszak jeden z najbardziej irracjonalnych – a jednocześnie najszerzej rozprzestrzenionych – przesądów dotyczących luster głosi, że jeśli stłuczesz jedno z nich, czeka cię siedem lat nieszczęścia… Zatem po jednym filmie na każdy pechowy rok.

Kacza zupa (1933)

Film, któremu już niewiele brakuje do dziewięćdziesiątych urodzin. Komedia, czy raczej filmowa satyra, w której wystąpili słynni bracia Groucho i Harpo Marx. To jeden z pierwszych filmów z bardzo już dziś popularnym motywem sobowtóra. W drugiej połowie Kaczej zupy zostaje rozbite ogromne, oddzielające dwa pokoje, lustro. Co ma robić sobowtór, który nie chce zostać zdemaskowany? Oczywiście udawać lustrzane odbicie. Dziwne niesforne, lekko niezsynchronizowane z pierwowzorem. Takich lustrzanych odbić charakteryzujących się autonomią ruchów i poczynań będzie później w filmach więcej. Echo tej komicznej sceny powróci w kinie w wielu, wielu wariantach.

Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków (1937)

Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków, Królewna Śnieżka (2012), Królewna Śnieżka i Łowca (2012), Czarownica (Maleficent, 2014) etc. Czyżby jedna z najczęściej ekranizowanych baśni? Kto z nas nie zna słynnego: “Lustereczko, powiedz przecie, kto jest najpiękniejszy w świecie?”? W roli złej macochy/królowej/wiedźmy widzieliśmy już między innymi Angelinę Jolie, Charlize Theron i Julię Roberts. Nikogo nie zdziwi, jeśli powstanie kolejna produkcja w mniejszym lub większym stopniu nawiązująca do baśni o Śnieżce. Tymczasem ta pierwsza Śnieżka… liczy sobie już osiemdziesiąt lat.  To oscarowa animacja i przełom w kinie. I choć zdaniem niektórych mocno się już zestarzała i pomarszczyła, nadal pozostaje pięknym i wzruszającym filmem, zdecydowanie nie tylko dla młodszego widza. A lustro i zaklęcie macochy, która pragnie na zawsze zachować młodość i urodę, na trwałe weszło do popkultury.

Podglądacz (1960)

Może nie jest to film równie znany jak pozostałe w tym zestawieniu, ale dla miłośników klasycznego kina grozy wręcz legendarny. Może lusterko, które w nim występuje, nie jest tak imponujące jak pozostałe w tym zestawieniu, ale ma wymowną funkcję i ogromne znaczenie symboliczne. Bo oto niewielkich rozmiarów lusterko, które niejedną brutalną zbrodnię widziało. Tytułowy bohater Podglądacza (Peeping Tom) to nie tylko perwersyjny wojerysta, ale też seryjny morderca, który lubi patrzeć na cierpienie swych ofiar oraz rejestrować zabójstwa na taśmie filmowej. Co więcej, chce wzbudzać strach i zadawać podwójny ból, każąc ofiarom obserwować własną powolną śmierć. Za pomocą zmyślnego narzędzia zbrodni, przymusza torturowane kobiety, by patrzyły w powiększające lustro na swoje wykrzywione przerażeniem i cierpieniem twarze. Mark Lewis, podglądacz, jeden z najbardziej odrażających filmowych zbrodniarzy, fetyszysta zbrodni i luster.

Avatar

Karolina Nos-Cybelius

REKLAMA