search
REKLAMA
Sequele

ZABÓJCZA BROŃ. Seria, która nigdy się nie zestarzeje

Piotr Żymełka

1 stycznia 2012

REKLAMA

Zabójcza broń (1987, reż. Richard Donner)

Po śmierci żony policjant Martin Riggs (Mel Gibson) balansuje na krawędzi – ściga przestępców, nie zważając zupełnie na swoje bezpieczeństwo, a często wręcz ociera się o śmierć. Roger Murtaugh (Danny Glover), stateczny mąż i ojciec, chce spokojnie doczekać emerytury. Wkrótce obaj gliniarze zostają partnerami. Muszą rozwiązać zagadkę samobójstwa córki przyjaciela Murtaugha. W trakcie rozwoju śledztwa wychodzi na jaw, iż cała sprawa jest o wiele poważniejsza, niż zdawałoby się na pierwszy rzut oka. Martin i Roger, początkowo darzący się niechęcią, postanawiają wyjaśnić, o co dokładnie w tym wszystkim chodzi…

Film odniósł ogromny sukces (przy budżecie szacowanym na 15 milionów dolarów zarobił w sumie 120 milionów), na który złożyło się wiele czynników: sympatyczni główni bohaterowie, rewelacyjne tempo, interesujące dialogi i świetnie sfilmowane sceny akcji (z niezwykle widowiskowymi popisami kaskaderskimi). Scenarzysta Shane Black stworzył jeden z najbardziej znanych, lubianych i rozpoznawanych duetów w dziejach kina – Zabójcza Broń wpisuje się (a właściwie stanowi najlepszy przykład) w bardzo popularny w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych w Hollywood nurt “buddy movie”. Przedstawia on losy dwóch ludzi (najczęściej policjantów) o różnych charakterach, którzy, rozwiązując jakiś problem (sprawę kryminalną), stają się prawdziwymi przyjaciółmi. Oczywiście przy okazji kłócąc się i dogryzając sobie. Gibson i Glover wcielili się w swoje postacie świetnie, a zabawne i zapadające w pamięć dialogi między nimi to jeden z głównych atutów filmu. Warto również wspomnieć o muzyce, którą napisali wspólnie Michael Kamen i Eric Clapton.

Zabójcza broń 2 (1989, reż. Richard Donner)

Martin Riggs (Mel Gibson) i Roger Murtaugh (Danny Glover) dostają nowe zadanie – muszą czuwać nad bezpieczeństwem Leo Getza (Joe Pesci). Getz pracował jako księgowy mafii, przy okazji oszukując pracodawców na własny rachunek. Szefowie organizacji przestępczej zorientowali się w sytuacji i wydali wyrok śmierci na byłego pracownika. Para policjantów ma zapewnić, iż Leo dożyje procesu. W międzyczasie Riggs i Murthaugh wpadają na trop przemytników krugerrandów (złota moneta południowoafrykańska). Ślad wiedzie do konsulatu RPA. Pod przykrywką immunitetu dyplomata Arjen Rudd (Joss Ackland) ukrywa działalność przestępczą. Bohaterowie postanawiają położyć kres zbrodniczemu procederowi. Na dodatek Martin zakochuje się w sekretarce Rudda – Rice Van Den Haas (śliczna Patsy Kensit).

Sukces pierwszej części przekonał twórców do nakręcenia kontynuacji. Udało się namówić Mela Gibsona i Danny’ego Glovera do powtórzenia swoich ról. Powrócił również reżyser Richard Donner, scenarzysta Shane Black oraz, odpowiedzialni za muzykę, Michael Kamen i Eric Clapton (tym razem pomógł im David Sanborn). W efekcie powstał film co najmniej dorównujący świetnemu oryginałowi. Sequel zawiera bowiem wszystko, co najlepsze w pierwszej części i jeszcze więcej. Przede wszystkim zwraca uwagę znaczne rozwinięcie wątków komediowych, głównie (choć nie tylko) dzięki postaci Leo Getza. Pesci jest po prostu genialny w swojej roli i stanowi tu zupełne przeciwieństwo Tommy’ego DeVito z Goodfellas. Pochwalić należy również Glovera i Gibsona, ponieważ ponownie stworzyli wspaniały duet prawdziwych, choć nieustannie kłócących się, przyjaciół. Cała reszta pozostała bez zmian: świetne tempo, zapierające dech w piersiach wyczyny kaskaderskie, dowcipne dialogi. Zabójcza Broń II to po prostu kino akcji z najwyższej półki.

Zabójcza broń 3 (1992, reż. Richard Donner)

Martin Riggs (Mel Gibson) oraz Roger Murtaugh (Danny Glover) podczas patrolu udaremniają napad na bank. Przy okazji wychodzi na jaw, iż broń, którą dysponowali przestępcy została wcześniej skradziona z magazynów policyjnych, a naboje (ochrzczone “Cop Killers” – zabójcy gliniarzy) są w stanie przebić kamizelkę kuloodporną. Riggs i Murtaugh postanawiają wykryć, kto stoi za handlem śmiercionośną amunicją oraz karabinami. Niestety, śledztwem zajmuje się wydział spraw wewnętrznych, a występująca w jego imieniu sierżant Lorna Cole (Rene Russo) nie bardzo chce współpracować z głównymi bohaterami. Tymczasem Murtaugh odlicza dni do emerytury (został mu już tylko tydzień). Zaplanował nawet sprzedaż domu i zatrudnił Leo Getza (Joe Pesci) do pomocy, gdyż ten pracuje obecnie jako agent nieruchomości.

Trzecia odsłona cyklu dorównuje dwóm poprzednim. Formuła sprawdziła się po raz trzeci, twórcy nie zawiedli i widzowie otrzymali świetne kino akcji z silnymi akcentami komediowymi. Skrypt napisali Jeffrey Boam (współautor scenariusza do poprzedniej części cyklu oraz między innymi trzeciej odsłony przygód Indiany Jonesa) i Robert Mark Kamen. Shane Black zrezygnował z prac nad Zabójczą Bronią 3, ponieważ nie zgadzał się z Richardem Donnerem (reżyser) co do zakończenia drugiej części (patrz ciekawostki). Na szczęście udało się autorom utrzymać dobre tempo i doprawić całość odpowiednią dawką humoru. Duet Gibson-Glover po raz kolejny błyszczy na ekranie. Po prostu nie da się nie lubić pary przesympatycznych policjantów. Również Joe Pesci wspaniale wczuł się ponownie w rolę Leo Getza. Stały zespół kompozytorów (Kamen, Clapton, Sanborn) wzbogacił się tym razem o Eltona Johna. Zazwyczaj trzecie ogniwo w cyklu ustępuje poprzednikom, ale ta reguła nie ma zastosowania w przypadku Zabójczej Broni.

REKLAMA