search
REKLAMA
Sequele

SEQUELE – Wywiad z wampirem

Tomasz Urbański

1 stycznia 2012

REKLAMA

PEŁNY TYTUŁ: INTERVIEW WITH THE VAMPIRE: THE VAMPIRE CHRONICLES

TYTUŁ POLSKI: Wywiad z Wampirem. Kroniki Wampira
ROK PRODUKCJI: 1994
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Warner
REŻYSERIA: Neil JordanWYSTĄPILI:
Tom Cruise
Brad Pitt
Christian Slater
Kirsten Dunst
Antonio Banderas
Stephen Rea
Thandie Newton

Dziennikarz przeprowadza fascynujący wywiad z Louisem, plantatorem z Luizjany, który dwa wieki wcześniej po śmierci stał się wampirem. Jego “ojcem” jest cyniczny Lestat de Lioncourt. Od tego czasu jego życie tylko pozornie się zmienia. Nieśmiertelność wcale nie uwolniła go od bólu i cierpienia po śmierci żony. Trochę odmienia ten stan młodziutka Claudia, którą zaraża. Wędrówka po świecie obejmuje Paryż, gdzie poznaje wampira Armanda oraz Nowy Orlean. Na swej drodze wciąż spotyka Lestata. Kapitalny, niezwykle klimatyczny i znakomicie zagrany obraz, który wnosi nową jakość w dość skostniały wizerunek filmowego wampira. Neil Jordan udowodnił, że w niezwykle atrakcyjnej wizualnie opowieści o tak “niepoważnej” tematyce, jak wampiryzm, można przemycić elementy artystyczne. Udało się Jordanowi ukazać drugie oblicze wampira – bardziej ludzkie – miotającego się, odczuwającego ból, rozpacz i nieprzemijalność nieśmiertelności. Jedna z najlepszych pozycji w tym “gatunku”. Gorąco polecam.

TYTUŁ POLSKI: Królowa Potępionych
ROK PRODUKCJI: 2002
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Warner
REŻYSERIA: Michael RymerWYSTĄPILI:
Stuart Townsend
Aaliyah
Lena Olin
Marguerite Moreau
Vincent Perez
Paul McGann
Christian Manon

Po wieloletnim śnie wampir Lestat de Lioncourt budzi się z zamiarem podbicia świata. Mając dość ukrywania się przed ludźmi, chowania i unikania, postanawia zostać gwiazdorem rocka, zdobyć uznanie, sławę i władzę. Jego zachowanie nie podoba się większości wampirów, wściekłych za takie łamanie praw oczywistych. Muzyka Lestata powoduje przebudzenie Akashy, królowej wampirów, która pragnie uczynić go królem swych poddanych, aby razem mogli zapanować nad światem. “Starszyzna” postanawia Akashę powstrzymać. W Lestacie tymczasem zakochuje się Jesse, zafascynowana wampirem i nieśmiertelnością. Mizerne nawiązanie do znakomitego pierwowzoru. Połączenie dwóch powieści w jeden film było fatalnym posunięciem szefów Warner Bros. Miałem wrażenie, że film nagrany jest w slow-motion, wszyscy bohaterowie poruszają się niezwykle wolno, powoli wypowiadając swoje kwestie. Stuart Townsend nawet przez chwilę nie zbliżył się do poziomu gry Toma Cruise – pierwiastka wampirzego zwyczajnie nie posiadł. Na uwagę może zasługiwać jedynie muzyka autorstwa Jonathana Davia. Film w sam raz dla tych, którzy mają kłopoty ze snem.

CIEKAWOSTKI:

 • Nikt z obsady pierwszej części nie zagrał w sequelu, a jedyną postacią łączącą dwa filmy jest Lestat de Lioncourt (w pierwszej części Tom Cruise, w drugiej Stuart Townsend).
 • Wiele zamieszania było z obsadzeniem ról w Interview With The Vampire. Anna Rice, autorka pierwowzoru książkowego, przeciwna była zatrudnieniu Toma Cruise’a (myślała o Danielu Day-Lewisie), jednak po obejrzeniu pierwszych zdjęć zmieniła zdanie. Pod uwagę brany był również Johnny Depp oraz Sting. W trakcie realizacji filmu zmarł River Phoenix, grający dziennikarza. Zastąpił go Christian Slater po tym, jak Leonardo Di Caprio nie przyjął roli.
 • O rolę Claudii ubiegały się m.in. Dominique Swain, Christina Ricci, Evan Rachel Wood.
 • Na reżyserię filmu nie zgodził się David Cronenberg.
 • W filmie Interview With The Vampire ani razu nie pada nazwisko dziennikarza przeprowadzającego wywiad.
 • Film dedykowany jest pamięci Rivera Phoenixa.
 • Autorem muzyki do Queen Of The Damned jest Jonathan Davis, frontman grupy Korn. Kłopoty z prawami i wytwórniami spowodowały, że niektórych utworów nie mógł zaśpiewać na soundtracku, więc zastąpili go m.in. Marilyn Manson oraz Chester Bennington z Linkin Park, w samym filmie natomiast to on podkłada głos pod wokale Lestata. Davis pojawia się też w epizodycznej roli “konika”.
 • Jedną z przyczyn realizacji sequela był upływający okres do sfilmowania dwóch książek Anny Rice. Scenarzyści musieli połączyć wątki z “The Vampire Lestat” i “Queen Of The Damned” w jeden film. W przeciwnym razie prawa wróciłyby do autorki powieści.
 • Po ukończeniu zdjęć do filmu w katastrofie zginęła Aaliyah, grająca tytułową postać.
 • Kandydatami do roli Lestata w drugiej części byli Josh Hartnett i Wes Bentley.
 • Zagraniczne wydania dvd drugiej części oferują w dodatkach wiele scen usuniętych oraz trzy teledyski Lestata.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Niewątpliwie mogłaby powstać, ale po słabym sequelu, zastanawiałbym się, w jakim celu? Chyba, żeby do roli Lestata powrócił Tom Cruise, który mógłby unieść ciężar filmu z powodzeniem. Na razie jednak na to się nie zanosi.

Tekst z archiwum film.org.pl.

 

 

Avatar

Tomasz Urbański

REKLAMA