search
REKLAMA
Remake

PAN RIPLEY. Oryginał i remake

Kinga Kubicka

1 stycznia 2012

REKLAMA

FABUŁA

Tom Ripley otrzymuje zlecenie od bogatego właściciela firmy jachtowej, Herberta Greenleafa, aby sprowadził jego syna-bawidamka z Włoch do domu. Ripley, zafascynowany życiem młodego Greenleafa, pragnie żyć tak jak on.

PLEIN SOLEIL
(W pełnym słońcu)
THE TALENTED MR. RIPLEY
(Utalentowany Pan Ripley)
Rok produkcji: 1960

Kraj:   Niemcy

Reżyseria:
Rene Clement

Scenariusz:
Rene Clement, Paul Gegauf

  Rok produkcji:  1999

Kraj:  USA

Reżyseria:
Anthony Minghella

Scenariusz:
Anthony Minghella

 

BOHATEROWIE

Tom Ripley (Alain Delon)Tom Ripley (Matt Damon)
Philippe Greenleaf (Maurice Ronet)Dickie Greenleaf (Jude Law)
Marge (Marie Laforet)Marge (IGwyneth Paltrow)
Freddie Miles (Billy Kearns)Freddie Miles (Phillip Seymour Hoffman)

 

ZMIANY

W pełnym słońcuUtalentowany pan Ripley
1. Bohater nazywa się Philippe Greenleaf.1. Zmieniono imię bohatera na Dickie.
2. Nie znamy historii Toma Ripleya. Nie wiemy czym się zajmował zanim poznał Philippe’a. Jedynie później dowiadujemy się, że gdy miał 15 lat uratował go Philippe Greenleaf i to był początek ich przyjaźni. Było to jednak zmyślone przez Toma dla Marge.2. Poznajemy Toma Ripleya gdy ma na sobie pożyczoną od kolegi marynarkę uczelni Princeton. Podczas występu zwraca na niego uwagę Herbert Greenleaf i jego żona Emilly. Podaje się wówczas za kolegę ich syna. Tym samym rozpoczyna już swoją grę.
3. Tom Ripley ma sprowadzić Philippe’a Greenleafa za 5000 $ do San Francisco.3. Sprowadzenie Dickie’go do Nowego Jorku wycenione zostało na 1000 $.
4. Jacht nazywa się Marge.4. Jacht został nazwany na cześć jazzmana Birda.
5. Morderstwo jest planowane. Tom mówi o tym swojej ofierze.5. Morderstwo jest przypadkowe, w afekcie. Tom planował wspólne życie z Dickie’m, bez Marge.
6. Morderstwo ma miejsce podczas rejsu niedaleko Mongibello.6. Zbrodnia została popełniona na łódce motorowej w okolicach San Remo.
7. Tom Ripley jest osobą heteroseksualną.7. Homoseksualność Toma: fascynacja i miłość Toma do Dicka.
8. Miłość, a może zwykła fascynacja (?) Toma do Marge.8. Tom ma zamiar zabić Marge (scena w szlafroku).
9. Tom nie próbuje przypodobać się Philippe’owi. Nie słucha jazzu i nie gra na pianinie.9. Tom słucha jazzu po to tylko żeby wkraść się w łaski Dickie’go.
10. Ripley po morderstwie jest niezwykle spokojny (nawet sam sobie gotuje).10. Tom bardzo przeżywa śmierć Dickiego – ma koszmary, widzi Dicka na ulicach Rzymu, płacze podczas opery (scena pojedynku).
11. Tom podrabia paszport zastępując zdjęcie Philippe’a swoim.11. Tom posługuje się paszportem Dickiego. Później zdrapuje zdjęcie.
12. Policja (inspektor Ricordi) prowadzi śledztwo do zakończenia sprawy.12. Powołany zostaje prywatny detektyw z powodu nieudolności policji (inspektor Roverini).
13. Marge zostaje kochanką Toma.13. Marge domyśla się prawdy.
14. Tom „zrzeka” się pieniędzy na rzecz Marge i ich wspólnego życia.14. Tom preparuje list pożegnalny w ten sposób, że zostaje mu zapisana w spadku część trustu Dickiego.
15. Zwłoki Greenleafa zostają odnalezione.15. Zwłok nie odnaleziono, a pan Greenleaf wierzy w samobójstwo syna.
16. Akcja filmu toczy się w przeważającej części w Mongibello, a także w Rzymie i Neapolu.16. Scenerią wydarzeń są Rzym, Mogibello, San Remo i Wenecja.
17. Tom popełnia dwa morderstwa (Philippe, Freddie).17. Ripley morduje trzykrotnie (Dickie, Freddie i Peter Smith-Kingsley).
18. Tom wie kim jest. Podszywanie się pod Greenleafa to rozwiązanie tymczasowe, służące zdobyciu majątku i Marge.18. Tom zatraca się w swoich matactwach, sam przyznaje, że się już w tym wszystkim pogubił (sceny z Peterem).

 

ORYGINAŁ CZY REMAKE?

Choć “W pełnym słońcu” jest pierwszą adaptacją powieści Patricii Highsmith, trzeba przyznać, że “Utalentowany pan Ripley” jest jednak nie tylko remakiem, ale i dziełem oryginalnym. To zupełnie nowe spojrzenie na Toma Ripleya. Jakże zdecydowanie odmienne od tego w wydaniu Alaina Delona. O ile Tom Ripley grany przez Matta Damona jest bardziej zafascynowany Dickiem i jego życiem, o tyle Tom w “W pełnym słońcu” jest raczej zwykłym mordercą i oszustem.

W moim przekonaniu film René Clémenta wzbudza dziś takie same emocje jak przed 50 laty. Czy tak będzie z “Utalentowanym Panem Ripleyem”? Jedno jest pewne, Matt Damon to nie Alain Delon. Trzeba też powiedzieć jasno, że te dwa filmy to odrębne dzieła filmowe (wielowątkowość u A. Minghelli), nie mające ze sobą zbyt wiele wspólnego (wizyta Freddiego w hotelu), a więc “Utalentowany pan Ripley” to nie kopia “W pełnym słońcu”.

 

 CIEKAWOSTKI

  • Obydwa filmy powstały na podstawie powieści Patricii Highsmith.
  • Cykl powieści o Tomie Ripley’u tworzą: “The Talented Mr. Ripley”, “Ripley Under Ground”, “Ripley’s Game”, “The Boy Who Followed Ripley” i “Ripley Under Water”.
  • Ekranizacją powieści “Ripley’s Game” zajął się Wim Wenders, który w 1977 roku zrealizował film “The American Friend”. W obrazie tym znalazły się również wątki z powieści “Ripley Under Ground”.
  • W rolę Toma Ripleya wcielali się kolejno: Alain Delon, Dennis Hopper, Matt Damon, John Malkovich i Barry Pepper.

 

REKLAMA