search
REKLAMA
Artykuły o filmach, publicystyka filmowa

NIEZREALIZOWANE PROJEKTY QUENTINA TARANTINO. Co planował słynny reżyser

Filip Pęziński

27 marca 2019

niezrealizowane projekty tarantino
REKLAMA

Quentin Tarantino świętuje dzisiaj 56. urodziny. Mistrzowi amerykańskiego kina, gdybym tylko miał okazję, złożyłbym najserdeczniejsze życzenia, a tymczasem patrzę wstecz i przyglądam się tym projektom, których nie udało mu się ostatecznie zrealizować.

Dajcie znać w komentarzach, który z nich najchętniej byście zobaczyli!

Prequele, sequele i nowe montaże własnych filmów

downton abbey

Rozochocony pracą przy animowanym, poświęconym postaci Lucy Liu segmencie filmu Kill BillTarantino miał wyrazić chęć wyprodukowania także dwóch animowanych prequeli poświęconych, kolejno, postaciom Billa i Panny Młodej. Innym, co jakiś czas powracającym pomysłem, jest Kill Bill 3 – film skupiający się na zemście wymierzonej postaci Umy Thurman przez czarnoskórą dziewczynkę, której matkę zabija właśnie Panna Młoda na początku pierwszej części filmu. A z kolei promując Death Proof, reżyser obiecywał połączoną wersję dwóch wolumenów filmu, którą chciał nawiązywać do idei kina objazdowego.

Nowemu montażowi miał zostać poddany też Django, który powrócić miał do telewizji w rozszerzonej formie czteroodcinkowego miniserialu. Nie każdy też pewnie wie, że początkowo Nienawistna ósemka miała być właśnie sequelem Django i tę pierwotną ideę Tarantino zamierzał zachować w formie książkowej kontynuacji. Być może do projektu reżyser powróci na emeryturze – często bowiem wspomina, że chciałby poświęcić się wtedy pisaniu.

Kolejnym znanym raczej zagorzałym fanom faktem jest pokrewieństwo Vincenta Vegi i Mr Blonde’a (AKA Vica Vegi). Tym filmowym braciom miał być poświęcony prequel Wściekłych psów i Pulp Fiction o wdzięcznym tytule Double V VegaNiestety, Michael Madsen i John Travolta nie stają się młodsi, a Tarantino nigdy nie znalazł czasu na zajęcie się także tym projektem.

Ekranizacje i remaki

gra o tron czolowka 2

Quentin Tarantino słynie z oryginalnych scenariuszy i – wśród dziewięciu zrealizowanych przez niego filmów – tylko Jackie Brown była adaptacją dzieła innego twórcy. A jednak wśród jego niezrealizowanych projektów znalazło się całkiem sporo ekranizacji i remake’ów. Tarantino – na długo przed boomem na ekranizacje komiksów superbohaterskich – zainteresowany był filmem o Luke’u Cage’u, czarnoskórym superbohaterze Marvela, który ostatecznie na ekran został przeniesiony w formie serialu Netflixa. Tarantino chciał go nakręcić dużo wcześniej, bo już po debiutanckich Wściekłych psach, a w roli tytułowej widział Laurence’a Fishburne’a. Innym komiksem, którym zainteresował się reżyser, była pulpowa Modesty Blaise; o jej przygodach zresztą czyta w Pulp Fiction Vincent Vega. Reżyser miał też wyrazić chęć zajęcia się ponowną ekranizacją książki Mniej niż zero, która została przeniesiona na ekran już w 1987 roku w filmie z Robertem Downeyem Juniorem i Jamesem Spaderem w rolach głównych, adaptacją Lashes Less One – książki autora Jackie Brown będącej westernem skupionym wokół czarnoskórego żołnierza i będącego w połowie rdzennym Amerykaninem Apacza, szpiegowską powieścią The Berlin Game (którą czyta z kolei jeden z bohaterów filmowej Jackie Brown) oraz dwoma remake’ami – odświeżoną wersją horroru The Psychic Lucia Fulciego i filmową wersją serialu Kryptonim U.N.C.L.E., ostatecznie zrealizowanego, jak wiemy, przez Guya Ritchiego.

Filip Pęziński

Filip Pęziński

Wychowany na "Batmanie" Burtona, "RoboCopie" Verhoevena i "Komando" Lestera. Miłośnik filmów superbohaterskich, Gwiezdnych wojen i twórczości sióstr Wachowskich. Najlepszy film, jaki widział w życiu, to "Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj".

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA