search
REKLAMA
Zestawienie

Niezapomniane GŁOSY z filmów SCIENCE FICTION

Filip Pęziński

23 kwietnia 2020

REKLAMA

Czymże byłoby kino science fiction bez kosmitów, robotów, nieludzkich kreatur i innych wytworów twórczej wyobraźni o mniej lub bardziej humanoidalnych kształtach? Nieważne, czy są animowane, tworzone komputerowo, czy powstały przy pomocy tradycyjnych metod sztuki filmowej – w znakomitej większości potrzebują do życia aktorów, którzy podłożą im głos.

W poniższym zestawieniu znajdziecie te moim zdaniem najbardziej niezapomniane role dubbingowe z filmów science fiction.

Douglas Rain jako HAL 9000 (2001: Odyseja kosmiczna)

Zacznijmy od ojca wszystkich głosów kina – niezapomnianego, chociaż pozbawionego emocji HAL-a z kultowej Odysei kosmicznej Stanleya Kubricka. Ikoniczny głos należał do do kanadyjskiego aktora Douglasa Raina. Chociaż jego filmografia liczy kilkanaście pozycji, to właśnie ta rola pozostaje w niej najbardziej charakterystyczna. Aktor podłożył głos komputerowi także w sequelu – 2010: Odysei kosmicznej z 1984 roku.

Pat Welsh jako E.T. (E.T.)

Nawiązując do kultowej Seksmisji: E.T. była kobietą! Filmografia Pat Welsh to tylko trzy pozycje – Pożegnalny walc z 1940 roku i dwie role głosowe. Oprócz wcielenia się w kultowego kosmitę z filmu Stevena Spielberga podłożyła także głos Boushh (alter ego księżniczki Lei z początku filmu) w Gwiezdnych wojnach: Powrocie Jedi. Za żadną z tych ról nie doczekała się wymienienia w napisach końcowych. Przykre.

James Earl Jones jako Darth Vader (Gwiezdne wojny)

Być może najbardziej kultowy głos w historii kina. Całościowy wizerunek słynnego antagonisty z kosmicznej sagi George’a Lucasa ma wielu ojców, ale za jego głos odpowiedzialny jest oczywiście James Earl Jones. Znany z charakterystycznego basowego głosu aktor wcielił się także m.in. w Mufasę w obu wersjach disneyowskiego Króla Lwa, ale chętnie występował także przed kamerą. Fani fantastyki kojarzyć mogą go z Conana Barbarzyńcy z Arnoldem Schwarzeneggerem. W sierpniu 2011 roku Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła przyznanie Jonesowi honorowego Oscara za całokształt pracy aktorskiej.

Frank Oz jako Yoda (Gwiezdne wojny: Imperium kontratakuje)

Frank Oz to chyba nazwisko, którego nie trzeba przedstawiać żadnemu fanowi Gwiezdnych wojen. Słynny lalkarz, znany m.in. z pracy przy Ulicy Sezamkowej, Muppet Show czy Ciemnym krysztale, w Imperium kontratakuje wprowadził na ekran kultową postać mistrza Yody oraz podłożył jej głos. Rolę powtórzył oczywiście we wszystkich odsłonach sagi (jedynie w Przebudzeniu Mocy wykorzystano archiwalne nagrania jego głosu).

Peter Cullen jako Optimus Prime (The Transformers: The Movie) i Predator (Predator)

Kto by pomyślał, że zarówno Optimus Prime, jak i Predator mówią tym samym głosem. Takie są jednak fakty. Peter Cullen – niepozorny Kanadyjczyk – to prawdziwa legenda świata dubbingu. Rolę lidera Autobotów zagrał nie tylko w filmie animowanym z 1986 roku (gdzie podkładał też głos Ironhide’owi), ale także we wszystkich aktorskich odsłonach serii Transformers. Jako Predator pojawił się, co prawda, tylko w pierwszej części serii, ale może też pochwalić się m.in. rolą głosową King Konga w filmie z 1976 roku oraz udziałem w nie mniej kultowych Gremlinach.

Filip Pęziński

Filip Pęziński

Wychowany na "Batmanie" Burtona, "RoboCopie" Verhoevena i "Komando" Lestera. Miłośnik filmów superbohaterskich, Gwiezdnych wojen i twórczości sióstr Wachowskich. Najlepszy film, jaki widział w życiu, to "Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj".

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA