search
REKLAMA
Zestawienie

NAJLEPSZE programy REALITY SHOW od NETFLIKSA

Maja Budka

5 lutego 2021

REKLAMA

Wiele można mówić o produkcjach Netfliksa, ale na pewno nie powinno się narzekać na ich liczbę. Czerwony gigant wypuszcza coraz więcej filmów, seriali, a obok nich coraz więcej oryginalnych reality shows. Szkoda, że w większości niedocenianych, bo niektóre z nich to prawdziwe perełki wyprzedzające o lata świetlne programy, na które natknąć się można w telewizji. Netflix oferuje swoim subskrybentom wszystkie rodzaje reality shows: programy rozrywkowe, ekstremalne, randkowe, kreatywne i wiele więcej. Można mieć wrażenie, że w siedzibie dowodzenia pomysły się nie wyczerpują. Sztuką jest jednak znaleźć te najlepsze i najbardziej interesujące programy, które wciągną, zaangażują i nie znudzą się po dwóch odcinkach. Poniższe zestawienie to sześć najlepszych moim zdaniem tytułów wybranych spośród kilkudziesięciu propozycji oryginalnych produkcji od Netfliksa. Lista skupia w sobie produkcje, które nie tylko zagwarantują ci niezłą rozrywkę. Wiele tytułów dzieli się z widzami ciekawą wiedzą, umiejętnościami, dostarcza zaskakujące fakty na temat świata, a przy okazji bawi i relaksuje. Oto kilka najlepszych propozycji, którym warto poświęcić czas przed ekranem.

Dmuchacze szkła

Dmuchacze szkła są moim osobistym odkryciem. To właśnie ten program zainspirował mnie do stworzenia poniższego zestawienia. Jeśli w zakurzonej bibliotece Netfliksa kryją się takie perełki, warto je polecić światu. Myślałam, że w grach typu reality show nic mnie już nie zaskoczy. Wtedy jednak trafił się program o profesjonalnych dmuchaczach szkła potrafiących w kilka godzin stworzyć prawdziwe szklane dzieła sztuki, które mogłyby być eksponatami w galerii sztuki nowoczesnej lub być pozycją na ekskluzywnej aukcji dzieł sztuki. Efekty są naprawdę zdumiewające, a sędziowie w surowy sposób zwracają uwagę na każdą niedoskonałość. Jeśli chodzi o poziom profesjonalizmu, ten program może przewyższyć wszystkie. Mój zachwyt bierze się głównie z tego, jakim szacunkiem zaczęłam darzyć tę niedocenianą dziedzinę sztuki. Szkło to niezwykle delikatny i zwodniczy materiał – w każdej chwili może rozpaść się na tysiąc kawałków, co nie raz zdarzało się uczestnikom. Wszystko w skrajnie trudnych warunkach i przy morderczo wysokiej temperaturze. Tym zaś, co nadaje kształt szkłu, jest ogień, którym dmuchacze operują jak pędzlem czy dłutem. Dmuchanie szkła, jak słusznie stwierdził jeden z uczestników drugiego sezonu, jest sportem ekstremalnym świata sztuki. Dmuchacze szkła to program, który w każdym odcinku przynosi uczestnikom nowe wyzwanie. Mają oni kilka godzin na stworzenie nowego zaskakującego dzieła – od karafki na wodę, przez fantazyjne kieliszki do wina, aż po nowatorskie dzieło sztuki, które nie tylko będzie korespondować z ich poczuciem piękna, estetyki, będzie wizytówką ich wysokich umiejętności technicznych, ale także będzie reprezentować sobą jakąś ideę czy przekazywać emocje. Konkurencje dzielą się zaś na te bardziej techniczne, jak stworzenie zastawy stołowej, oraz na te bardziej kreatywne, jak stworzenie rzeźby, która będzie sobą przekazywać jakąś intrygującą historię. Dmuchanie szkła zaś to połączenie niezwykle trudnego fachu z byciem wrażliwym artystą. Między innymi dlatego program tak bardzo wciąga.


Wersja skrócona

[web_stories_embed url=”https://film.org.pl/web-stories/najlepsze-reality-show-netflixa/” title=”Najlepsze REALITY SHOW Netflixa” poster=”https://film.org.pl/wp-content/uploads/2021/02/reality-show-netflixa-640×840.jpg” width=”360″ height=”600″ align=”none”]


Nailed it!

Nailed it! to całkowicie niezobowiązująca rozrywka idealna na wieczór wieńczący długi i męczący dzień w pracy. Ten program jest swego rodzaju prześmiewczą parodią typowych reality shows – podziwiamy w nim nie najlepsze ani nie najpiękniejsze efekty pracy uczestników, ale cieszymy się z komicznie nieudanych rezultatów podchwytliwej gry. Jest to program, w którym w szranki wchodzą cukiernicy amatorzy. W każdym odcinku mamy trzech nowych uczestników, którzy mają śmiesznie mało czasu, aby odtworzyć skomplikowane cuda cukiernictwa, takie jak profesjonalnie przyrządzone babeczki, fantazyjnie udekorowane torty czy pierniki z podobizną Williama Szekspira. Jedno jest pewne – uczestnikom nie uda się nawet w połowie sprostać wyzwaniu, a efekt będzie daleki od zamierzonego. W rezultacie będziesz się śmiał z zestawienia pięknego, wyglądającego jak milion dolarów ciasta udekorowanego artystyczną figurką z masy cukrowej z wyglądającym jak tysiąc nieszczęść podrobem cukierniczym, który wygląda, jakby ktoś przypadkiem na niego usiadł. Dodatkowo każda konkurencja kończy się wesołą degustacją. Zdaję sobie sprawę, że to humor naprawdę niskich lotów, szczególnie w połączeniu z wszechobecnym kiczem, nietaktownymi uwagami pyszałkowatych prowadzących oraz ich nierzadko żenującymi żartami. Nailed it! serwuje prostą rozrywkę, która potrafi być idealnym dopełnieniem nudnego dnia. Jeśli tylko nastawisz się odpowiednio – zabawa będzie przednia!

Miłość w spektrum

Miłość w spektrum to zdecydowanie jedna z najlepszych rzeczy, jaka przydarzyła mi się w ostatnim czasie. Nie mogło jej więc tutaj zabraknąć. Jest to program randkowy jak każdy inny. Uczestnicy szukają miłości, a my podziwiamy ich starania, podglądając ich podczas randek czy w czasie innych codziennych sytuacji. Oglądamy ich w momentach wzlotów i upadków, sukcesów i porażek. Uczestnikami są jednak wyłącznie osoby w spektrum autyzmu. Twórcy programu skutecznie odczarowują szkodliwe stereotypy, jakoby osoby z autyzmem czy Aspergerem najlepiej czuły się w swoim własnym towarzystwie i nie potrzebowały wiązać się w pary. Tak samo błędne i krzywdzące okazuje się założenie, że osoby w spektrum nie umieją okazywać empatii na takim poziomie, aby stworzyć szczęśliwy związek. Jak się okazuje, to wszystko mit. Ludzie w spektrum chcą kochać i być kochane. Program pomaga im zrozumieć zasady rządzące romantycznymi relacjami. Mimo wszystko jednak najwięcej można się nauczyć od samych uczestników. Od osób, którym trudno odnaleźć się w świecie randek głównie dlatego, że nie są zainteresowane udawaniem czy wchodzeniem w określone przez społeczeństwo role. Miłość w ich założeniu jest prosta, ale w praktyce okazuje się szalenie skomplikowana. Ich intuicyjne podejście do relacji międzyludzkich sprawia, że można wyciągnąć wiele nauki z ich postrzegania ludzi oraz świata. Jest to także jeden z najbardziej wciągających i angażujących programów, ponieważ bohaterowie, relacje zawiązywane między nimi, ich szczerość i naturalność sprawiają, że szybko można się do nich przywiązać i trzymać za nich kciuki. Nie jest to jednak takie proste, co twórcy udowadniają w finałowym odcinku. Mimo wszystko Miłość w spektrum tryska humorem, szczerością, czułością i pozytywnym nastawieniem tak intensywnie, że nie da się oglądać kolejnych odcinków bez szerokiego uśmiechu na twarzy.

Maja Budka

Maja Budka

Piszę o filmie i sztuce z kotem na klawiaturze. Lubię animacje i filmy podszyte delikatnym absurdem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA