search
REKLAMA
Zestawienie

NAJDZIWNIEJSZE RZECZY, które AKTORZY zrobili dla ROLI

Gracja Grzegorczyk-Tokarska

29 października 2020

REKLAMA

Choi Min-sik – Oldboy

Chyba każdemu, kto widział film, zapadła w pamięć jedna ze scen. Główny bohater wchodzi w niej do restauracji sushi i zaczyna pożerać żywą ośmiornicę. Niestety uzyskanie finalnego efektu kosztowało życie aż czterech ośmiornic. Sprawa dodatkowo się skomplikowała, gdy twórcy dowiedzieli się, że aktor Choi Min-sik nie jest zbyt szczęśliwy z takiego przebiegu sprawy, gdyż jest buddystą i zasadniczo nie je mięsa. By zażegnać potencjalny konflikt na planie, przy każdym ujęciu odmawiał on specjalną modlitwę w intencji ośmiornicy.

Obsada The Blair Witch Project

Blair Witch Project

Jak dowiodły niezliczone kontynuacje opierające się na formacie „found footage”, nigdy wcześniej nie było i nigdy później nie będzie takiego filmu jak Blair Witch Project. Mimo iż nie była to pierwsza tego typu produkcja, okazała się być wyjątkowa pod każdym względem. Szczególnie gdy mowa o viralowym marketingu połączonym z niesamowitym wysiłkiem psychicznym i fizycznym po stronie aktorów. Zostali oni bowiem pozostawieni sami sobie w lesie, gdzie GPS wskazywał im kierunek „podróży”. W trakcie kręcenia filmu praktycznie nie mieli kontaktu z ekipą filmowców. W pewnym momencie aktorom zabrano racje żywnościowe, by uzyskać bardziej realistyczny efekt. Okazuje się więc, że wszystko, co widzimy – poza słynną wiedźmą z Blair – jest jak najbardziej prawdziwe.

Robert De NiroŁowca jeleni

Robert De Niro w ciągu swojej kariery, przygotowując się do ról, starał się robić wiele godnych podziwu rzeczy. Warto wspomnieć chociażby o tym, że został m.in. taksówkarzem. Dla roli w Ojcu chrzestnym II zamieszkał na Sycylii. W międzyczasie nauczył się grać na saksofonie. Ale to nie jest najbardziej szalona rzecz, jaką zrobił. Okazuje się, że w słynnej scenie rosyjskiej ruletki w Łowcy jeleni specjalnie włożył do pistoletu prawdziwy pocisk, by wyciągnąć z niej jak najwięcej prawdziwych emocji i reakcji. Na szczęście czujna ekipa filmowa potajemnie w porę wyjęła kulę, zanim De Niro pociągnął za spust, choć prawdopodobnie aktor nie był świadomy tej podmianki i podczas kręcenia sceny myślał, że naprawdę gra w rosyjską ruletkę.

Jamie Dornan – Upadek

The Fall

Każdy, kto zna Jamie Dornana tylko jako Christiana Graya, powinien się wstydzić. Irlandzki aktora zagrał bowiem fantastyczną rolę seryjnego mordercy kobiet w serialu Upadek u boku Gillian Anderson. Okazuje się jednak, że by przygotować się do tej roli, postanowił śledzić kobietę po drodze ze stacji metra do domu, dając jej jednoznacznie znać, że to, iż za nią idzie, nie jest całkowitym przypadkiem. Aktor przyznał, że co prawda było to niezwykle ekscytujące, jednak nie jest z siebie dumny.

Daniel Day-LewisMoja lewa stopa

Na liście nie mogło oczywiście zabraknąć trzykrotnego zdobywcy Oscara, który słynie ze swojego niekonwencjonalnego podejścia, gdy mowa o przygotowywanie się do roli. Kiedy miał zagrać w Ostatnim Mohikaninie, nauczył się, jak budować kanoe. By wystąpić w Nieznośnej lekkości bytu, specjalnie nauczył się języka czeskiego. Na uwagę zasługują jednak jego przygotowania do roli w filmie Moja lewa stopa, gdzie aktor nawet na minutę nie wyszedł z postaci. Podobno również poza planem przez cały czas poruszał się na wózku, zaś ekipa filmowa karmiła go przy pomocy łyżki. Nieprzerwanie starał się też naśladować postawę swojego bohatera, z głową nisko pochyloną i ramionami wysuniętymi do przodu, co finalnie doprowadziło do tego, że złamał dwa żebra.

Gracja Grzegorczyk-Tokarska

Gracja Grzegorczyk-Tokarska

Chociaż docenia żelazny kanon kina, bardziej interesuje ją poszukiwanie takich filmów, które są już niepopularne i zapomniane. Wielka fanka kina klasy Z oraz Sherlocka Holmesa. Na co dzień uczestniczka seminarium doktoranckiego (Kulturoznawstwo), która marzy by zostać żoną Davida Lyncha.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA