search
REKLAMA
Zestawienie

Kiedy rodzic jest POLAKIEM. Aktorzy i aktorki POLSKIEGO POCHODZENIA

Łukasz Budnik

24 czerwca 2018

rodzicepolacy
REKLAMA

Szperając w biografiach gwiazd Hollywood, niejednokrotnie można natknąć się na ślady ich polskich korzeni. Najczęściej sięgają one kilku pokoleń wstecz, wobec czego niejednokrotnie czytamy o urodzonych w Polsce żydowskich przodkach gwiazd Hollywood, którzy ginęli tragiczną śmiercią podczas Holokaustu. Przykłady takich celebrytów to chociażby Natalie Portman, Paul Rudd, Harvey Keitel czy Scarlett Johansson – ich przodkowie rodzili się na polskich ziemiach, w miastach takich jak Rzeszów, Lublin czy Łódź.

W poniższym zestawieniu chciałbym nieco zawęzić kryterium i skupić się na tych kilku gwiazdach Hollywood, których jeden lub oboje rodziców nie tylko mają dalekich polskich przodków, lecz także sami są Polakami z urodzenia. Choć nie zawsze rodzili się na terenie naszego kraju, a już na emigracji, to z pokolenia na pokolenie polska krew przekazywana była z jednego członka rodziny na drugiego.


POLA NEGRI (1897-1987)

Chyba nie jest dla nikogo zaskoczeniem, że Pola Negri, międzynarodowa gwiazda kina niemego, nie tyle miała polskie korzenie, ile sama pochodziła z Polski. Urodziła się w Lipnie, w województwie kujawsko-pomorskim. Zanim ruszyła na podbój USA i stała się symbolem seksu, wchodząc w romanse z Rudolphem Valentino i samym Charliem Chaplinem, Negri próbowała sił na deskach warszawskich teatrów i wystąpiła w kilku rodzimych filmach. Swój pseudonim przyjęła na cześć włoskiej poetki, Ady Negri, porzucając dotychczasowe nazwisko – Apolonia Chałupiec. Ojciec aktorki był pochodzącym ze Słowacji rzemieślnikiem (został zesłany na Sybir, kiedy Negri była jeszcze dzieckiem), matka zaś zajmowała się prowadzeniem gospodarstwa domowego. To właśnie ona pierwsza zauważyła artystyczne zdolności córki i popchnęła ją w tym kierunku.


CHRISTINE BARANSKI (ur. 1952)

Uznana aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna (piętnaście nominacji do nagrody Emmy!). Znana z filmów lub seriali takich jak Mamma Mia (2008), Chicago (2002), 9 i ½ tygodnia (1986) czy Teoria wielkiego podrywu, gdzie wciela się w matkę Leonarda. Urodziła się w USA, ale oboje jej rodzice to Polacy – ojciec zajmował się zresztą redagowaniem polonijnego czasopisma. Przodkowie Baranski albo urodzili się w Nowym Jorku, albo doń emigrowali (tak jak dziadek ze strony ojca, Władysław). Można powiedzieć, że talent aktorski Baranski odziedziczyła po przodkach, jako że również jej dziadkowie występowali niegdyś w teatrze – jeszcze w czasach, gdy mieszkali w Polsce.


BONNIE HUNT (ur. 1961)

Niewykluczone, że część z was najlepiej kojarzy Bonnie Hunt z występu w Jumanji (1995), ale aktorkę tę mogliśmy oglądać też w takich filmach jak Rain Man (1988), Jerry Maguire (1996) oraz Zielona mila (1999). Ponadto Hunt wielokrotnie udzielała się w dubbingu, często do filmów Disneya i Pixara. Aktorka w połowie jest naszej narodowości – Polką jest jej matka, Alice, której panieńskie nazwisko to Jatczak. Zmieniła je po ślubie z Robertem Edwardem Huntem, elektrykiem pochodzenia irlandzkiego i belgijskiego. Bonnie była przedostatnim z siódemki ich dzieci. Trzeba przyznać, że rodzice nie próżnowali!


STEVE CARELL (ur. 1962)

Od dłuższego czasu Steve Carell regularnie zachwyca widzów swoim talentem komediowym i dramatycznym, a wykreowana przez niego w amerykańskiej wersji Biura postać Michaela Scotta już chyba na zawsze zapisze się w kanonie najlepszych serialowych bohaterów. Okazuje się, że Carell ma polskie korzenie od strony swojej mamy, Harriet Theresy (nazwisko rodowe: Koch), z zawodu pielęgniarki. Rodzice kobiety, Zygmunt i Frances, nie urodzili się w Polsce, ale w Rosji i Nowym Jorku, choć oboje są dziećmi Polaków. Od strony ojca Carell wywodzi się zaś z Niemiec i Włoch – oryginalnie zresztą jego tata nazywał się Caroselli.


ALAN TUDYK (ur. 1971)

Charakterystyczny aktor dubbingowy, telewizyjny i filmowy, który skutecznie potrafi zapaść w pamięci nawet w przypadku jedynie gościnnego występu. Bywa, że zaznacza swoją obecność nawet bez pokazywania twarzy, a jedynie za pomocą postaci wykreowanej w technice motion capture – jak na przykład w Ja, robot (2004), gdzie z powodzeniem wcielił się właśnie w robota Sonny’ego. Polska część rodziny aktora leży po stronie jego ojca – choć po czasie Tudykowie przenieśli się do Teksasu (gdzie zresztą urodził się również sam Alan), to przodkowie aktora wywodzą się ze wsi Wiśnicze w okolicach Gliwic.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA