search
REKLAMA
Zestawienie

JAN BEZ SERCA. 7 najlepszych ról KAZIMIERZA KACZORA

Odys Korczyński

9 lutego 2021

REKLAMA
Osiągnął właściwie wszystko, co mógł w filmie, grając postaci serialowe. Każda z nich okazała się kultowa i niepowtarzalna. W wielkim kinie już mu tak nie szło, chociaż dobrze wspominam go np. w Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz, Łuku Erosa czy też Planecie Krawiec. W tzw. nowoczesnym świecie, który nastał w filmie po 1989 roku, na wiele lat zadomowił się w Złotopolskich, gdzie zagrał Marka Złotopolskiego. Może jeszcze na aktorskiej emeryturze znajdzie się dla Kazimierza Kaczora miejsce na pierwszym planie?
Leon Kuraś, Polskie drogi (1976–1977), reż. Janusz Morgenster

Postać Leona była tak tragiczna, jak sytuacja Polski w czasie II wojny światowej. Walczył w kampanii wrześniowej jako kapral, potem walczył w ukryciu z okupantem, aż w końcu przegrał, oddając życie za swoją wolność, podobnie zresztą jak jego dowódca i przyjaciel, Władysław Niwiński (Karol Strasburger). Generalnie jego postać w interpretacji Kazimierza Kaczora odbiera się ze smutkiem, bez nadziei na chociaż chwilę spokoju, tak oczekiwany przez widzów happy end. Ów dramatyzm Kurasia wpisuje się w klimat całego serialu, wyrażający się w zdjęciach oraz w pięknym temacie muzycznym autorstwa Andrzeja Kurylewicza. Leon Kuraś przekonuje, nawet mimo przejawiającego się w nim czasami iście propagandowego zacięcia, jak to w tych latach było normalne w polskim, mainstreamowym kinie.

Zenon Kuśmider, Zmiennicy (1986–1988), reż. Stanisław Bareja

Kazimierz Kaczor sprawdzał się w odgrywaniu szumowin na równi z pozytywnymi aktorskimi wcieleniami. To jeden z najmocniejszych dowodów na jego talent. Postać Kuśmidera pasuje do Barejowszczyzny prezentowanej wielokrotnie w jego filmach. Kuśmider to strażak, wykorzystujący jak tylko może swój zawód do łatwego dorobienia się i oszukania wszystkich dookoła. Nie można mu jednak odmówić, przy całej jego zepsutej naturze, umiejętności zaskarbiania sobie sympatii u widza. Kuśmider jest swojskim chłopem. Nie warto mu ufać ani wchodzić z nim w układy, lecz nie można go również uznać za jednoznacznie negatywną postać. Kuśmider jest po prostu nieodrodnym dzieckiem swoich czasów.

Jan Serce, Jan Serce (1981), reż. Radosław Piwowarski

Tak to jest z wrażliwcami. Z jednej strony cierpią miłosne katusze, a z drugiej potrafią zadawać bezlitosne ciosy. Jan Serce nie był inny. Bywał Janem bez Serca. Dzisiaj po latach nie sposób wyobrazić sobie, że mógłby go zagrać ktoś inny niż Kazimierz Kaczor. Przypomnijmy, że tytułowy bohater był starym, nieco zapuszczonym kawalerem mieszkającym z matką i wyznającym dość konserwatywne i idealistyczne poglądy. Nomen omen Kaczor. Perypetie miłosne Jana zostały przedstawione w melodramatycznej formie, jednak wcale nie są sztampowe. Znakomicie rozpisane historie bohaterów i dialogi pozwoliły temu serialowi nie zestarzeć się i funkcjonować jako perełka wśród dziesiątek mydlanych oper nadawanych w TV. Szkoda, że Jan Serce nie gości w niej zbyt często. Z powodzeniem mógłby nieco zluzować Stawkę większą niż życie.

Odys Korczyński

Odys Korczyński

Filozof, antyteista, zwolennik teorii ćwiczeń Petera Sloterdijka, neomarksizmu w wydaniu Slavoja Žižka, operator DTP, fotograf, retuszer i redaktor związany z małopolskim rynkiem wydawniczym oraz reklamowym. Od lat pasjonuje się grami komputerowymi, w szczególności produkcjami RPG, filmem, medycyną, religioznawstwem, psychoanalizą, sztuczną inteligencją, fizyką, bioetyką, a także mediami audiowizualnymi. Opowiadanie o filmie uznaje za środek i pretekst do mówienia o kulturze człowieka w ogóle, której kinematografia jest jednym z wielu odprysków. Mieszka w Krakowie.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA