search
REKLAMA
Kiedyś/dziś

Jak wyglądają dziś gwiazdy ALTERNATYWY 4, kultowego serialu Stanisława Barei?

Łukasz Budnik

5 maja 2021

REKLAMA

Alternatywy 4 – komediowy serial w reżyserii Stanisława Barei, ma dziś status kultowego. Pierwotnie był emitowany od 30 listopada 1986 do 18 stycznia 1987, choć zrealizowano go już w 1983. Emisję wstrzymano z powodu działań cenzury, a gdy Alternatywy 4 trafił na antenę, został pozbawiony kilku scen uznanych za zbyt prześmiewcze – wersję uzupełnioną o brakujące fragmenty pokazano dopiero w 2014 roku.

Serial Barei przedstawia perypetie mieszkańców nowo wybudowanego bloku przy ul. Alternatywy 4 na powstającym osiedlu w dzielnicy Ursynów w Warszawie.  Blokiem administruje Stanisław Anioł, który wtrąca się w życie osobiste pochodzących z różnych grup społecznych lokatorów, a ci po cichu organizują “ruch oporu” przeciwko niemu.

W dzisiejszej odsłonie “Kiedyś/dziś” przejrzymy, jak potoczyły się losów członków obsady. Niestety wielu z nich – a byli to znamienici aktorzy – zmarło, w tym odtwórcy głównej roli Stanisława Anioła – Romana Wilhelmiego. Pożegnaliśmy już także Bolesława Płotnickiego, Barbarę Rachwalską, Witolda Pyrkosza, Jerzego Turka, Wojciecha Pokorę, Elżbietę Jagielską i Zofię Czerwińską. Poniżej wybrane przykłady tych, którzy wciąż są z nami i w większości przypadków nadal działają zawodowo.

Bożena Dykiel – Mieczysława Anioł

Współcześnie Bożenę Dykiel najłatwiej skojarzyć chyba z występu w Na Wspólnej, gdzie gra od 2003 roku. Poza tym aktorka pojawiła się jeszcze np. w serialu DomDekalogu VII, Plebani oraz kilku filmach o perypetiach Adasia Miauczyńskiego.

Jerzy Bończak – Krzysztof Manc

Charakterystyczny aktor, którego oglądać mogliśmy w całym mnóstwie produkcji, między innymi w Misiu, Psach, Ogniem i mieczem, czy – ostatnio – w Panu T. W 1996 roku dołączył do obsady Domu jako dozorca Edward Prokop.

Janusz Gajos – Jan Winnicki

Dziś uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich aktorów w historii. Aktywny zawodowo jest od 1964 roku, a od tego czasu zdążył pojawić się w dziesiątkach produkcji filmowych i telewizyjnych. Grywał u Wajdy, Kieślowskiego, Barei, Smarzowskiego, Pasikowskiego… Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, w tym nagród publiczności oraz odznaczeń, w tym sześciokrotnym zdobywcą nagrody „Orły”, laueratem pięciu Wiktorów i jednego Super Wiktora, a na 40. Festiwalu Filmów Polskich w Gdyni uhonorowany został Diamentowymi Lwami – nagrodą dla najlepszego aktora czterdziestolecia.

Wiesław Gołas – Czesław Majewski (Henryk Gwizdecki)

Wiesław Gołas w zeszłym roku świętował 90. urodziny. To kolejny niezwykle zasłużony aktor w tym zestawieniu. Występował jeszcze w takich filmach i serialach, jak Czterej pancerni i pies, Lalka, Hydrozagadka, Czterdziestolatek, Potop, Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy i wielu innych. Od połowy lat 90. nie pojawia się na ekranach.

Jerzy Kryszak – Zdzisław Kołek

Na początku lat 90. Jerzy Kryszak rozpoczął karierę w telewizji, gdzie współtworzył m.in. program satyryczny pt. Polskie ZOO. Znany jest też doskonale ze scen kabaretowych – jego występy to najczęściej monologi, w których parodiuje wybranych polityków, w tym Lecha Wałęsę. Na ekranie pojawiał się jeszcze choćby w Podróżach Pana Kleksa oraz Daleko od noszy.

Anna Chitro – Kołkowa

Odtwórczyni roli Kołkowej pojawiła się w kolejnych latach w innych serialach, między innymi w Domie, Złotopolskich, Lokatorach, Na dobre i na złe Kryminalnych. Rolę z serialu powtórzyła w Dylematu 5.

Hanna Bieniuszewicz – Ewa Majewska

Rola Ewy Majewskiej pozostaje najsłynniejszą w karierze Hanny Biueniuszewicz (w latach 80. na kilkanaście lat wyjechała do Kanady, więc miała sporą przerwę w graniu). Pojawiała się jeszcze w takich serialach, jak Zmiennicy, Na Wspólnej, Barwy szczęścia oraz M jak miłość. Postać z Alternatywy 4 zagrała także w Dylematu 5. 

Krystyna Tkacz – Kotkowa

Krystyna Tkacz to nie tylko aktorka ekranowa, lecz także teatralna i dubbingowa; udziela się ponadto jako wokalistka. Na ekranie oglądać mogliśmy ją w wielu innych produkcjach, w tym w Zmiennikach, Miodowych latach (grała tam ciocię Jadzię), Świecie według KiepskichPlebanii oraz Drugiej szansie. Ostatnio pojawiła się w Asymetrii.

Ewa Ziętek – Zosia

Ewę Ziętek łatwo skojarzyć z serialem Złotopolscy, gdzie przez kilkanaście lat wcielała się w Martę Gabriel. Aktorka ma jednak na koncie znacznie więcej ról filmowych i serialowych (w tym Dzień świraWszyscy jesteśmy Chrystusami oraz Barwy szczęścia). Ostatnio mogliśmy oglądać ją w filmie Proceder.

Stanisława Celińska – Bożena Lewicka

Słynna aktorka i wokalistka to dziś dwukrotna laureatka Orła za najlepsze drugoplanowe role kobiece w filmach Pieniądze to nie wszystko (2001) i Joanna (2010). Łącznie zagrała kilkadziesiąt ról w filmach, serialach i na deskach teatrów – na dużym ekranie pojawiła się w ostatnich latach w Listach do M. 3 oraz #WszystkoGra. 

Halina Kowalska – Elżbieta Kolińska

Po roli w Alternatywy 4 Halina Kowalska pojawiła się jeszcze w W labiryncie, Czterdziestolatku 20 lat później oraz Samym życiu, gdzie grała do 2010 roku. Od tamtej pory nie jest aktywna zawodowo.

Kazimierz Kaczor – Zygmunt Kotek

Kaczor niedawno obchodził 80. urodziny. Po Alternatywy 4 pojawiał się jeszcze w ZmiennikachZłotopolskichAwanturze o BasięHeli w opałach czy filmie Układ zamknięty. W latach 90. prowadził teleturniej Va Banque.

Danuta Kowalska – Jola

Danuta Kowalska to dziś nie tylko aktorka, lecz także tancerka, modelka, autorka publikacji i książek. Po tym, jak na początku lat 90. zawiesiła karierę aktorską, zajęła się pracą w reklamie i marketingu (współpracowała m.in. z The Coca-Cola Company, UNICEF oraz Legią Warszawa). Na ekran powróciła epizodycznie w 2009 roku w filmie Mniejsze zło, a później pojawiła się gościnnie w kilku serialach, m.in. w Klanie.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA