search
REKLAMA
Zestawienie

Jak wyglądają POPULARNE FILMY bez EFEKTÓW SPECJALNYCH?

Przemysław Mudlaff

1 maja 2019

filmy bez efektow
REKLAMA

Niedźwiedź ze Zjawy (2015)

 

Mimo że Zjawa to film, w którym Leonardo DiCaprio po raz kolejny wspiął się na wyżyny sztuki aktorskiej i dzięki któremu wreszcie otrzymał upragnionego Oscara, to o obrazie Iñárritu mówiło się najczęściej w kontekście gwałtownej sceny z niedźwiedziem. Podczas kręcenia tej słynnej już sekwencji ujęć na planie filmu nie było jednak żadnego wytresowanego „misia”. Scena ta jest bowiem efektem niezwykłej pracy kaskaderów i CGI. Najwięcej pracy podczas jej kręcenia miał Glenn Ennis, olbrzymi mężczyzna, były zawodnik rugby, który przywdział niebieski strój, jaki później przemieniono w niedźwiedzie futro, poruszał się po planie na nogach i rękach oraz wciąż gwałtownie atakował DiCaprio, a nawet chwilami dosłownie rzucał nim o ziemię. Kaskaderowi wydawało się nawet, że może zrobić słynnemu aktorowi krzywdę, ponieważ ten poprosił go, by przebrany za smurfastycznego niedźwiedzia stanął mu na głowie. Dramatyczne historie z planu znalazły swoje odzwierciedlenie w tej rewelacyjnej scenie.

Tygrys bengalski w Życiu Pi (2012)

Życie Pi to nieskomplikowana baśń z czytelnym morałem, co wcale nie oznacza, że obraz Anga Lee jest płytki i nieważny. Jest zupełnie przeciwnie, a uniwersalizm filmu objawia się na wielu poziomach. To głównie wspaniałe zdjęcia oraz efekty wizualne sprawiają, że symboliczna historia rozbitka, który dryfuje po oceanie w łodzi wraz z tygrysem bengalskim i innymi zwierzakami, oczarowuje i trafia do właściwie każdego odbiorcy. Firmą odpowiedzialną za efekty specjalne w Życiu Pi jest studio Rhythm & Hues, którego praca została doceniona Oscarem. Chociaż największą trudnością dla speców od efektów specjalnych było podobno stworzenie realistycznie wyglądającej oceanicznej wody, to jednak zwierzęta „nawiedzające” łódź Pi wzbudzają największą ciekawość odbiorców. Przyjrzyjmy się zatem tygrysowi, najważniejszemu towarzyszowi chłopca. W niektórych scenach kręcono bowiem prawdziwe drapieżne koty, a w sekwencjach interakcji aktora Suraja Sharmy z tygrysem stosowano surową kukiełkę przyjazną CGI.

Daenerys, matka zielonych zawiniątek

Kukły imitujące stworzenia widoczne dopiero na etapie postprodukcji to zresztą często wykorzystywany przez twórców sposób na naturalne przedstawienie ich współdziałania z aktorami. Podobne do tych z Życia Pi zdjęcia z planów odnajdziemy w wielu filmach, a także przy okazji tworzenia serialu Gra o tron (2011-2019) – widać na nich, jak Emilia Clarke głaszcze zielone zawiniątko na patyku przypominające owiniętą miotłę. To, co spoglądającym na powyższe zdjęcie wydaje się niedorzeczne, dla aktorki popularnego serialu okazuje się pomocnym błogosławieństwem. Kukły, lalki, zawiniątka czy cokolwiek innego imitującego smoka pomogły Clarke w stworzeniu relacji wiarygodnej nie tylko psychiczne, ale również fizycznie. Płynna integracja smoków z otaczającym światem to najważniejsze osiągnięcie firmy Pixomondo, która odpowiada za efekty wizualne w Grze o tron.

Przemysław Mudlaff

Przemysław Mudlaff

Od P do R do Z do E do M do O. Przemo, przyjaciele! Pasjonat kina wszelkiego gatunku i typu. Miłośnik jego rozgryzania i dekodowania. Ceni sobie w kinie prawdę oraz szczerość intencji jego twórców. Uwielbia zostać przez film emocjonalnie skopany, sponiewierany, ale też uszczęśliwiony i rozbawiony. Łowca filmowych ciekawostek, nawiązań i powiązań. Fan twórczości PTA, von Triera, Kieślowskiego, Lantimosa i Villeneuve'a. Najbardziej lubi rozmawiać o kinie przy piwku, a piwko musi być zimne i gęste, jak wiecie co.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA