search
REKLAMA
Kiedyś/dziś

Jak wyglądają dziś gwiazdy filmu WATCHMEN: STRAŻNICY Zacka Snydera?

Od premiery “Watchmen” minęło 12 lat. Co słychać u gwiazd filmu?

Łukasz Budnik

20 czerwca 2021

REKLAMA

W cyklu „Kiedyś/dziś” omawialiśmy już dwa filmy Zacka Snydera – 300 oraz Sucker Punch. Tym razem skupimy się obsadzie widowiska Watchmen: Strażnicy.

Oparte na kultowym komiksie Alana Moore’a i Dave’a Gibbonsa dzieło po premierze podzieliło widownię i krytyków – choć chwalono stronę wizualną produkcji, część widzów zarzucała Snyderowi spłycenie komiksowego oryginału. Nie wszystkim do gustu przypadła także zmiana zakończenia. Watchmen nie było sukcesem finansowym – przy budżecie około 130 milionów dolarów, zarobiło ich około 180. Przy okazji wydania filmu na nośnikach pojawiła się reżyserska wersja produkcji, dłuższa o 24 minuty – ta bardziej spodobała się publice. Po latach niektórzy postrzegają dzieło Snyder jako przykład niedocenionej adaptacji, która wyprzedziła swoje czasy.

Bez względu na to, jak ktoś odbiera Watchmen, powszechnym uznaniem cieszy się czołówka filmu, w której w akompaniamencie piosenki Boba Dylana przedstawiono tło historyczne rzeczywistości Strażników.

Sprawdźmy, co dziś słychać u obsady filmu.


Malin Åkerman jako Laurie Jupiter / Jedwabna Zjawa II

Aktorka regularnie pojawia się w kolejnych produkcjach, wśród których znajdziemy między innymi Rock of Ages i Rampage: Dziką furię. Grała też w serialach Billions oraz Żona na pokaz. Fani Jak poznałem waszą matkę mogą pamiętać Akerman z gościnnego występu w filmie wewnątrz serialu, gdzie grała fikcyjną wersję Stelli, jednej z partnerek Teda.

Billy Crudup jako Jon Osterman / Dr Manhattan

Crudup w swojej prawdziwej postaci pojawia się w Watchmen jedynie w scenie genezy Doktora Manhattana, stąd być może części widzów umknęło, że grał w filmie Snydera. Także w 2009 roku Crudup wcielił się w J. Edgara Hoovera, a w kolejnych latach występował m.in. w Spotlight, Jackie, Obcym: Przymierzu oraz serialu The Morning Show, za który dostał nagrodę Emmy. W Lidze Sprawiedliwości wcielił się z kolei w ojca Barry’ego Allena – roli tej nie powtórzy jednak w filmie The Flash.

Matthew Goode jako Adrian Veidt / Ozymandiasz

Odtwórcę roli Ozymandiasza możecie kojarzyć z takich produkcji, jak Samotny mężczyzna, Stoker, Gra tajemnic oraz filmowa i serialowa wersja Downton Abbey. Wkrótce pojawi się także w King’s Man: Pierwszej misji, prequelu filmowej dylogii z Taronem Egertonem.

Carla Gugino jako Sally Jupiter / Jedwabna Zjawa I

Gugino nawiązywała jeszcze współpracę ze Snyderem – wystąpiła w jego Sucker Punch i użyczyła głosu sztucznej inteligencji z kryptońskiego statku w Człowieku ze stali, Batman v Superman oraz Lidze Sprawiedliwości Zacka Snydera. Pojawiła się też w produkcjach sygnowanych nazwiskiem Mike’a Flanagana – Grze Geralda, Nawiedzonym domu na wzgórzu, czy Nawiedzonym dworze w Bly. Grała też główne role w serialach Miasteczko Wayward Pines oraz Jett.

Jackie Earle Haley jako Walter Kovacs / Rorschach

Wkrótce po występie w Watchmen Haley wcielił się w kultową postać Freddy’ego Kruegera w remaku Koszmaru z ulicy Wiązów produkcja nie została jednak najlepiej przyjęta i nie doczekała się kontynuacji. Kolejne lata to m.in. występy w Lincolnie, RoboCopie, Londynie w ogniu i Alicie. Haley zaznaczał swoją obecność także na małym ekranie, występując w serialach Preacher, Kleszcz i Narcos: Meksyk.

Jeffrey Dean Morgan jako Edward Blake / Komediant

Jeffrey Dean Morgan jest dziś najbardziej znany publice z roli w The Walking Dead, gdzie od 2016 roku wciela się w Negana. Wcześniej zagrał m.in. w Drużynie potępionych, Żonie idealnej, Rampage: Dzikiej furii oraz Batman v Superman: Świt sprawiedliwości, także w reżyserii Snydera. Wcielił się tam w Thomasa Wayne’a, ojca Batmana.

Patrick Wilson jako Dan Dreiberg / Nocny Puchacz II

Wilson jest dziś kojarzony z rolami w dwóch popularnych seriach horrorów – Naznaczonym oraz Obecności, której trzecia część cieszy się aktualnie popularnością w kinach. Po Strażnikach pojawił się także m.in. w Jacku Strongu Władysława Pasikowskiego, Prometeuszu i Aquamanie, gdzie wcielił się w antagonistę. Grał też w serialach, w tym A Gifted Man oraz Fargo. Prywatnie jest związany z Dagmarą Domińczyk, także aktorką. Umie posługiwać się językiem polskim.

Stephen McHattie jako Hollis Mason / Nocny Puchacz I

McHattie wcześniej spotkał się ze Snyderem na planie 300. Po Strażnikach wystąpił jeszcze w kilkunastu innych produkcjach, w tym w serialu Haven i filmie Tam gdzieś musi być niebo.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Elblążanin. Docenia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Kocha trylogię "Before" Richarda Linklatera. Syci się nostalgią, lubi fotografować. Prywatnie mąż i ojciec, który z niemałą przyjemnością wprowadza swojego syna w świat popkultury.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA