search
REKLAMA
Zestawienie

GWIAZDY HOLLYWOOD, które MÓWIĄ PO POLSKU

Łukasz Budnik

25 grudnia 2018

gwiazdy hollywood mowiace po polsku
REKLAMA

Pół roku temu pisałem o hollywoodzkich gwiazdach polskiego pochodzenia i o tych, które z różnym skutkiem mierzyły się z naszym rodzimym językiem na ekranie. Dziś wracam do tej tematyki, by wspomnieć jeszcze o współczesnych gwiazdach ekranu, które polszczyzną mówiły nie tylko w ramach odgrywanej roli, lecz także w życiu prywatnym. Zatem, kto znalazł się na liście?

Jesse Eisenberg

Filmowy Mark Zuckerberg wspomniał o swoim polskim pochodzeniu między innym w wywiadzie udzielonym Annie Wendzikowskiej przy okazji promocji filmu Batman v Superman: Świt sprawiedliwości, gdzie wcielił się w Lexa Luthora (i nieszczególnie zjednał sobie sympatię fanów, ale to już inna historia). Okazuje się, że Eisenberg ma rodzinę w kilku polskich miastach – Szczecinie, Lublinie i Zamościu oraz w okolicach tych właśnie miast. Przykładowo jego ciotka urodziła się w Krasnymstawie, który zresztą odwiedził kilka lat temu, by zlokalizować jej rodzinny dom. Wobec powyższego aktor podłapał trochę polskich słów, choć w wywiadzie pochwalił się zaledwie kilkoma podstawowymi zwrotami. Być może kiedyś uda nam się usłyszeć nieco więcej.


Danny Pudi

Urodzonego w 1979 roku amerykańskiego aktora z pewnością kojarzą ci, którzy mieli okazję oglądać serial Community. Postać, w którą wcielał się tam Pudi, ma polskie korzenie, podobnie jak sam aktor – jego mama to Polka ze wsi Pokośno w województwie Podlaskim, ojciec zaś pochodzi z Indii. Dorastając, Pudi rozmawiał ze swoją mamą i babcią po polsku, zatem nic dziwnego, że umiejętność mówienia w naszym języku zachował do teraz, wykorzystując ją również we wspomnianym wyżej serialu, gdzie kilkakrotnie mieliśmy szansę usłyszeć polski w jego wykonaniu. Mało, że Pudi mówi po polsku. Do swych umiejętności może też zaliczyć śpiewanie, co udowodnił w programie prowadzonym przez znaną z Jumanji aktorkę Bonnie Hunt (która zresztą sama ma polskie korzenie). Zaprezentował tam własną interpretację patriotycznej pieśni Płynie Wisła, płynie.


Yvonne Strahovski

O Yvonne Strahovski (a właściwie Iwonie Strzechowskiej) pisałem już przy okazji tekstu o gwiazdach, których rodzice to Polacy, niemniej i teraz krótko przytoczę jej losy. Strahovski jest córką małżeństwa Strzechowskich, które wyemigrowało do Australii z Tomaszowa Mazowieckiego. Rodzice zadbali o to, by ich dziecko znało swój ojczysty język, wobec czego młoda Yvonne uczęszczała do polskiej szkoły. Zaowocowało to płynną znajomością polskiego, z czego Strahovski jest dzisiaj bardzo dumna, wielokrotnie podkreślając swoje pochodzenie w wywiadach. Nominowana do Złotego Globu za rolę w Opowieści podręcznej aktorka znajomość języka polskiego wykorzystywała również na planie (choćby w Chucku), jednak największą przyjemność sprawia słuchanie jej polszczyzny właśnie przy okazji rozmów z dziennikarzami.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA