search
REKLAMA
Zestawienie

JAK SHERLOCK W SPÓDNICY. Najciekawsze postaci kobiet detektywów na ekranie

Karol Barzowski

6 kwietnia 2019

REKLAMA

Sarah Linden (serial Dochodzenie)

The Killing Dochodzenie

Dochodzenie (w oryginale The Killing) jest co prawda amerykańską odpowiedzią na duński Forbrydelsen, ale moim (i wielu innych widzów) zdaniem ta wersja przewyższa oryginał. Serial ma mroczny, ciężki klimat, który można by kroić nożem – twarz głównej bohaterki, policjantki Sarah Linden, jest ciągle zmęczona i napięta. To nie jest jeden z tych seriali made in USA, w których ludzie prezentują śnieżnobiałe uśmiechy, modne stylizacje, perfekcyjne fryzury i makijaże. Linden jest blada, nieuczesana, ubrana w wybitnie nietwarzowy sweter we wzorki. Jako matka zawiodła, roli żony nie podołała, ale w prowadzeniu śledztwa nie ma sobie równych. Choć sama zmaga się z demonami przeszłości, jest skupiona tylko na jednym: złapaniu mordercy. Trzeba przyznać, że Mireille Enos wzorcowo oddała skomplikowaną osobowość swojej bohaterki.

Marge Gunderson (Fargo)

Fargo bracia Coen Frances McDormand

Jak w takim zestawieniu mogłoby zabraknąć Marge Gunderson z Fargo braci Coen? Rzecz niemożliwa. Choć od premiery filmu minęły 23 lata, wciąż pamiętamy tę prowincjonalną policjantkę w zaawansowanej ciąży, której przyszło rozwiązać bardzo skomplikowaną zagadkę. Frances McDormand otrzymała za tę rolę Oscara, a mogłaby i sto innych nagród – aktorka bezbłędnie odnalazła się w tej czarnokomediowej konwencji. Nawet akcent i mimika mają tu ogromne znaczenie. Wszystko zagrało na sto procent. Takie występy zdarzają się raz na 10 lat albo rzadziej.

Veronica Mars (serial i film Veronica Mars)

Kristen Bell Veronica Mars

Serial Veronica Mars w wielu kręgach uznawany jest za wręcz kultowy. Gdy w 2007 roku po trzech sezonach twórcy zapowiedzieli anulowanie produkcji, fani długo rozpaczali. Zbierali pieniądze na kontynuację, zmontowali nawet filmowy dalszy ciąg, na który składały się fragmenty serialu – to było szaleństwo! Kampania w serwisie Kickstarter ostatecznie przyniosła skutek. W 2014 roku powstał film kinowy, w tej chwili trwają zaś prace nad nowym sezonem show. Jak widać, fani nie potrafią się rozstać z tą bohaterką. Graną przez Kristen Bell Veronicę poznajemy jako młodą dziewczynę. Gdy jej ojciec traci pracę i zakłada firmę detektywistyczną, córka zostaje członkiem ekipy. To nie tylko rodzinny biznes – Veronica do pracy ma też osobisty stosunek. Bada sprawę zabójstwa swojej przyjaciółki. To serial głównie dla młodzieży, ale Bell obdarzyła swoją bohaterkę taką charyzmą, że wielu dorosłych widzów również ma do niego słabość. Stephen King opisał kiedyś tę produkcję następująco: “Nancy Drew spotyka Philipa Marlowe’a”. Dobre podsumowanie.

Velma Dinkley i Daphne Blake (serial Scooby-Doo i późniejsze produkcje)

Scooby Doo Serial animowany

Na koniec te, które najczęściej odpowiadały za odkrywanie tajemnic w kultowym serialu animowanym Scooby-Doo, czyli Velma i Daphne. Pierwsza z nich zawsze miała nosa do czarnych charakterów i była prawdziwą mistrzynią analizowania śladów. Druga miała tendencję do pakowania się w trakcie śledztwa w kłopoty, ale nie można powiedzieć, by była ślicznotką czekającą na wybawienie przez rycerza – ona brała sprawy we własne ręce. Miała w końcu czarny pas w karate, a jej akcesoria do makijażu potrafiły otworzyć każdy zamek. Tak naprawdę Velma i Daphne pewnie spokojnie radziłyby sobie z wymierzaniem sprawiedliwości same. W zeszłym roku powstał zresztą spin-off serialu opowiadający właśnie o tych dwóch bohaterkach.

REKLAMA