search
REKLAMA
Zestawienie

6 SERIALI, które powinniście obejrzeć, jeśli zachwyciła was MARE Z EASTTOWN

Oto sześć propozycji seriali kryminalnych do obejrzenia po zachwycającej Mare z Easttown.

Michalina Peruga

6 czerwca 2021

REKLAMA

Jak poradzić sobie z pustką po obejrzeniu ukochanego serialu? Jeśli zachwyciła cię Mare z Easttown, najnowszy serial HBO z Kate Winslet, i nie wiesz, co obejrzeć dalej, oto sześć propozycji seriali, które mogą cię zainteresować.

Miasteczko Twin Peaks (1990–1991)

Klasyk i jeden z najlepszych seriali w historii telewizji, o którym chyba nie trzeba wspominać. Serial Davida Lyncha rozpoczyna się zabójstwem Laury Palmer (Sheryl Lee), licealistki z Twin Peaks. Sprawę rozwiązuje najsłynniejszy agent specjalny FBI w historii kina – Dale Cooper (Kyle MacLachlan). Choć nieco senny, pełen absurdów i humoru klimat Twin Peaks nieco odbiega od atmosfery Easttown, oba seriale łączy skupienie się na relacjach łączących głównych bohaterów i skrywanych przez nich tajemnicach.

Dochodzenie (2011–2014)

The Killing, czyli Dochodzenie, to amerykański serial kryminalny, który zyskał większą popularność niż jego duński odpowiednik, na podstawie którego został nakręcony. Tuż przed tym, jak detektywka Sarah Linden (Mireille Enos) ma wyruszyć w podróż do Kalifornii, gdzie planuje rozpocząć nowe życie, w Seattle zostają znalezione zwłoki nastolatki Rosie Larsen (Katie Findlay). Linden musi pociągnąć sprawę, a pomaga jej Stephen Holder (Joel Kinnaman), z którym początkowo się nie dogaduje. Podobnie jak w Mare z Easttown osią zainteresowania twórców są relacje między sąsiadami w miasteczku i te wewnątrz rodziny zamordowanej nastolatki. Jako postać Mare Sheehan jest bez wątpienia duchową spadkobierczynią Sary Linden – zdecydowana, kompetentna i również zmagająca się z własnymi demonami.

Upadek (2013–2016)

W tym dopracowanym i wciągającym brytyjskim serialu kryminalnym zjawiskowa Gillian Anderson w roli inspektorki Stelli Gibson rozpracowuje zagadkę seryjnego mordercy krążącego po ulicach Belfastu. Psychopata o zabójczych skłonnościach to tutaj Jamie Dornan, a silna i zdeterminowana Stella przypomina Mare. Upadek to mroczny thriller psychologiczny, który nie skupia się tak bardzo na tym, kto zabił, bo tożsamość mordercy znana jest od pierwszego odcinka, lecz na zakamarkach ludzkiej psychiki. Twórców Upadku interesuje profil psychologiczny zabójcy, psychiczne i społeczne uwarunkowania czy motywacje, które popychają kogoś do najgorszych czynów.

Broadchurch (2013–2017)

Zanim Olivia Colman przebiła się do powszechnej świadomości widzów rolami w popularnym The Crown i w Faworycie Lanthimosa, zdobywając Oscara, przez kilka lat cieszyła brytyjską publiczność swoją rolą w kryminalnym serialu Broadchurch, gdzie jako ciepła i sympatyczna detektywka Ellie Miller próbuje rozwiązać tajemnicę morderstwa 11-letniego chłopca. Podobnie jak Mare, Ellie także zna wszystkich mieszkańców nadmorskiego miasteczka Broadchurch, a zamordowany chłopiec to synek jej przyjaciółki i najlepszy kolega jej dziecka. Kiedy do sprawy zostaje przydzielony inspektor Alec Hardy (David Tennant), który nie ufa nikomu i bez ogródek prowadzi zdecydowane śledztwo, Ellie sprzeciwia się traktowaniu jej przyjaciół i sąsiadów jako podejrzanych.

Wielkie kłamstewka (2017–)

Podczas gdy w serialach kryminalnych zazwyczaj mamy do czynienia z ponurymi, szaroburymi miasteczkami, miejsce akcji Wielkich kłamstewek to bogate, słoneczne Monterey na kalifornijskim wybrzeżu, z zapierającymi dech malowniczymi klifami. Bohaterami nie są zwyczajni ludzie – to zamożne, białe kobiety wiodące uprzywilejowane życie w swoich pięknych willach. Nie mają zbyt wielu trosk, poza tymi skrywanymi przed światem we własnych czterech ścianach. Ich życie się komplikuje, kiedy ktoś z mieszkańców miasteczka zostaje zamordowany. Wielkie kłamstewka, podobnie jak Mare z Easttown, mają pełną napięcia atmosferę, ciekawe, oryginalne postaci i doskonałą obsadę – Reese Witherspoon, Nicole Kidman, Laurę Dern i Shailene Woodley.

Ostre przedmioty (2018)

Tak jak Mare z Easttown miniserial Ostre przedmioty można obejrzeć na HBO. Bohaterką tego thrillera na podstawie powieści Gillian Flynn (autorki Zaginionej dziewczyny, na podstawie której David Fincher nakręcił świetny film z Rosamund Pike) jest Camille Preaker (Amy Adams), dziennikarka zmagająca się z uzależnieniem od alkoholu i psychicznymi problemami, która wraca do rodzinnego miasteczka, aby tam napisać reportaż o morderstwie dwóch dziewczynek z okolicy. Zamieszkuje ponownie w rodzinnym domu pod czujnym okiem swojej wymagającej matki, Adory (Patricia Clarkson), i ma szansę lepiej poznać swoją nastoletnią siostrę Ammę (Eliza Scanlen). Napięcie w Ostrych przedmiotach rośnie powoli, kiedy Camille coraz bardziej odkrywa sekrety hermetycznej społeczności i swojej rodziny.

Michalina Peruga

Michalina Peruga

Filmoznawczyni, historyczka sztuki i miłośniczka współczesnego kina grozy i klasycznego kina hollywoodzkiego, w szczególności filmu noir i twórczości Alfreda Hitchcocka. W kinie uwielbia mieszanie gatunków, przełamywanie schematów oraz uważne przyglądanie się bohaterom.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA