search
REKLAMA
Zestawienie

JAK SHERLOCK W SPÓDNICY. Najciekawsze postaci kobiet detektywów na ekranie

Karol Barzowski

6 kwietnia 2019

kobiety detektywi
REKLAMA

Mieliśmy czasy, kiedy trudno było zobaczyć na ekranie kobietę w zawodzie detektywa. Twórcy filmów i seriali uważali, że zajęcie to kojarzy się tylko i wyłącznie z mężczyznami. Na szczęście w pewnym momencie się to zmieniło, najprawdopodobniej bezpowrotnie. Okazuje się, że widzowie lubią, kiedy przedstawicielki płci pięknej rozwiązują kryminalne zagadki. Przykładów takich bohaterek jest obecnie całe mnóstwo. Ja wybrałem dla was kilka najciekawszych.

Zapraszam do zapoznania się z zestawieniem ekranowych detektywek. Niektóre z nich pracują w policji, inne nie, jedne są młodsze, inne starsze, wreszcie – wybrane przeze mnie postaci żyją na różnych kontynentach i w różnych czasach. Jeśli którejś z nich nie znacie, już dziś zabierzcie się do nadrabiania zaległości!

Panna Marple (wiele filmów)

Joan Hickson Panna Marple

Panna Marple to, obok Herkulesa Poirota, najbardziej znana postać stworzona przez wybitną autorkę kryminałów Agathę Christie. Z pozoru wydaje się kolejną wścibską starą panną z małego miasteczka. Daleko jej jednak do zwyczajnej staruszki. Gdy w okolicy dzieje się coś złego i nie wiadomo, kto za tym stoi, ona pierwsza wpada na trop rozwiązania. Zagadki kryminalne to jej pasja, jej umysł pracuje tak szybko, że panna Marple zostawia w tyle doświadczonych policjantów. Choć w codziennym życiu bywa nieporadna, kiedy przychodzi co do czego, okazuje się prawdziwą mistrzynią dedukcji, niczym słynny Sherlock Holmes. Ekranizacji książek o tej bohaterce powstało całkiem sporo, wcieliły się w nią między innymi Angela Lansbury, Geraldine McEwan czy Margaret Rutherford. Ja jednak najmilej wspominam filmy emitowane przez BBC w latach 1984 – 1992, w których główną rolę grała Joan Hickson. Brytyjska aktorka była wprost stworzona do grania Marple – zgadzała się z tym nawet sama Agatha Christie. Kiedy w latach czterdziestych pisarka zobaczyła Hickson w teatrze, wysłała jej krótki liścik: “Mam nadzieję, że pewnego dnia zagrasz moją kochaną pannę Marple”.

Jane Tennison (serial Główny podejrzany)

Helen Mirren Główny podejrzany

Helen Mirren znamy dziś jako laureatkę Oscara, prawdziwą królową kina. Zanim jednak została międzynarodową gwiazdą, w rodzimej Wielkiej Brytanii występowała w bardzo popularnym serialu Główny podejrzany. Wyemitowano siedem sezonów, każdy składał się z dwóch odcinków (poza sezonem czwartym – wtedy odcinków było trzy). Oglądało je po 14 milionów telewidzów. W Polsce produkcja ta nie jest powszechnie znana, a szkoda! Wśród krytyków można znaleźć opinie, że to jeden z najlepszych seriali w historii telewizji. Niby wykorzystuje klasyczną formułę, w której występuje policjantka z problemami (alkoholizm, samotność, niechęć kolegów po fachu – w końcu Tennison jest kobietą w typowo “męskim” zawodzie), ale robi to w wyjątkowy sposób. Śmiało można powiedzieć, że główny bohater serialu Luther to taka Jane Tennison w spodniach.

Phryne Fisher (Zagadki kryminalne panny Fisher)

Zagadki kryminalne panny Fisher serial

Rozgrywający się w latach dwudziestych XX wieku serial jest niezwykle stylowy – scenografia i kostiumy naprawdę robią wrażenie. Poza tym: czy mieliśmy wiele okazji do oglądania na ekranie Melbourne z tamtego okresu? Australijska produkcja Zagadki kryminalne panny Fisher to jednak nie tylko dobre oddanie czasu i miejsca akcji, ale też lekkość i wdzięk. Główna bohaterka, elegancka pani detektyw Phryne Fisher, jest pewna siebie, odważna oraz seksowna. Prowadząc śledztwo, często flirtuje. Wie, że seksapil to broń kobieca, i nie waha się jej użyć (choć gustowny rewolwer też zawsze ma przy sobie). Nie mamy do czynienia z typową arystokratką – kiedy trzeba, Fisher zakłada spodnie i pilotuje samolot. Ciekawostka: w jednym z odcinków mówi ona po polsku, gościnnie w serialu wystąpił Jacek Koman.

REKLAMA