search
REKLAMA
Zestawienie

HELLO THERE, czyli najpopularniejsze MEMY ze STAR WARS

Mikołaj Lewalski

25 sierpnia 2020

memy SW
REKLAMA

Niewiele filmowych uniwersów dorobiło się tak bogatej bazy parodii, przeróbek i memów jak ponad 40-letnia kosmiczna saga Gwiezdnych wojen. Kultowe sceny, dialogi i momenty zakorzenione w świadomości milionów często inspirują rozmaitą twórczość, nierzadko humorystyczną. Każda z trylogii może się pochwalić niemałym dorobkiem memów (sequele zapewne zyskają na popularności, kiedy dzieciaki wychowujące się na nich nieco podrosną), które regularnie zdobywają popularność na portalach społecznościowych i nie tylko. Postanowiłem zebrać te najpopularniejsze w krótkim zestawieniu; kreatywność ich twórców czasami potrafi naprawdę zadziwić.

Jeśli natomiast jesteście spragnieni bardziej wnikliwej publicystyki na temat Gwiezdnych wojen, mogę wam polecić mój tekst o genezie kulturowej dzieła Lucasa oraz o związku prequeli z Wojnami klonów.

Aprobata Baby Yody

Debiutujący w Mandalorianinie Baby Yoda podbił serca widzów (i nie tylko) na całym świecie, a jednym z dowodów na to jest właśnie masa przeróżnych memów, które wykorzystują urok małego zielonego stworka na rozmaite sposoby. Jeden z nich oparty jest na scenie, w której tytułowy bohater dezintegruje zgraję złodziejskich Jawów, czemu z ciekawością (i uśmiechem?) przygląda się Baby Yoda. Zainspirowane tym memy łączą profesjonalizm i brutalność Mandalorianina z bezradnym, ale żądnym krwi słodziakiem.

Podwójny miecz Maula

Idealne w swojej prostocie – tak jak aktywacja drugiego ostrza przez Darth Maula miała w sobie jednocześnie element niespodzianki (sposób przedstawienia) i kompletny brak zaskoczenia (kampania marketingowa + wcześniejsze ujęcie na długą rękojeść ewidentnie podwójnego miecza), tak ten mem dotyczy sytuacji, które tak naprawdę nikogo nie zaskakują. Lakoniczność, zero komplikacji, jasny przekaz, czyli dokładnie jak postawa Maula w Mrocznym widmie.

Ben Swolo

Mem nieco abstrakcyjny i, szczerze mówiąc, trochę idiotyczny, choć całkiem zabawny. Scena z półnagim Kylo w Ostatnim Jedi błyskawicznie zaowocowała powyższą przeróbką – wysokie spodnie i wyjątkowo szeroka klatka piersiowa Adama Drivera zainspirowały memiarzy do stworzenia karykatury postaci, która następnie została wykorzystana w rozmaitych memach.

Nieograniczona potęga

Komiczny kontrast między udającym pokonanego Imperatorem (no ok, wtedy jeszcze Kanclerzem), a jego prawdziwą twarzą to świetny materiał na szereg rozmaitych memów. Ogromny potencjał na wykorzystywanie różnych tematów i kontekstów sprawia, że to jeden z tych memów, które nigdy całkowicie nie umierają.

“Hello there!”

Prawdopodobnie najpopularniejszy mem z bohaterami Gwiezdnych wojen. Przezabawny moment Zemsty Sithów jest powszechnie uwielbiany (co ciekawe, ta scena nawiązuje do słów, którymi Obi-Wan wita R2-D2 w Nowej Nadziei), co w połączeniu z abstrakcyjnym poczuciem humoru dało życie masie przeróbek sceny. Większość opiera się na stereotypach narodowych, ale nie brakuje również innych motywów.

REKLAMA