search
REKLAMA
Zestawienie

Aktorzy, którzy grając słynne role, byli ZNACZNIE MŁODSI, niż moglibyście podejrzewać

Łukasz Budnik

25 sierpnia 2020

REKLAMA

Kiedy kilka tygodni temu przygotowywałem się do tekstu na temat losów aktorów występujących w Titanicu, zdziwiło mnie, że Leonardo DiCaprio i Kate Winslet w czasie realizacji filmu Camerona mieli kolejno 23 i 22 lata. Odkąd po raz pierwszy obejrzałem Titanica, a było to w 1997 roku, gdy miałem jeszcze jednocyfrowy wiek, dominowało we mnie przeświadczenie, że Leo i Kate byli po prostu starsi. Kwestia perspektywy.

Odkrycie to zachęciło mnie do sprawdzenia, ile lat mieli odtwórcy innych słynnych ról i jak wielu z nich było młodszych, niż mogłoby się wydawać z perspektywy młodej osoby. Dziś to żadna tajemna wiedza, że kariery aktorów kwitną w stosunkowo młodym wieku, jednak gdy bierzemy pod uwagę poprzednie dekady, może się to nieraz wydawać zaskoczeniem. Oto wybrane przykłady, dla zobrazowania całości przyrównane nieraz do dzisiejszych aktorów młodego pokolenia.

Zaznaczam, że opisując wiek aktorów, biorę pod uwagę to, które urodziny obchodzili w roku premiery danego filmu, bez zawężania do miesięcy.

Członkowie obsady Władcy Pierścieni

Choć trylogię Petera Jacksona wielbię, nigdy nie zastanawiałem się, ile lat mieli aktorzy wcielający się w poszczególne role, zwłaszcza że taki Elijah Wood wygląda właściwie tak samo, jak wówczas (może przywłaszczył sobie Pierścień?). Tymczasem okazuje się, że odtwórca roli Froda miał w momencie premiery Drużyny Pierścienia zaledwie 20 lat (a za sobą już kilkanaście innych ról – nie próżnował). Zaskakujący był też wiek Orlando Blooma, który po raz pierwszy zagrał Legolasa w wieku 24 lat – tyle ma w momencie pisania tego tekstu (2020) np. Tom Holland – czy Seana Austina (30 lat).

John Travolta – Gorączka sobotniej nocy

Skoro już mowa o Hollandzie – powiedzielibyście, że jest dziś starszy niż John Travolta w momencie premiery Gorączki sobotniej nocy? Aktor miał wówczas 23 lata, zaś zaledwie rok później pojawił się w Grease, gdzie zresztą zagrał postać nawet młodszą od siebie.

Uma Thurman Pulp Fiction

Thurman zagrała w Pulp Fiction dojrzałą rolę Mii Wallace i wypadła świetnie – wiedzieliście, że miała wówczas tylko 24 lata? Dla porównania tyle samo mają dzisiaj (2020) znana z 13 powodów Katherine Langford czy Zendaya.

Julia Roberts – Pretty Woman

Jeszcze młodsza od Thurman była Julia Roberts, która w roku premiery przebojowej komedii romantycznej – Pretty Woman – obchodziła 23 urodziny. Dla porównania jej ekranowy partner, Richard Gere, miał wówczas 41 lat.

Tom Cruise Top Gun

Cruise sprawia wrażenie wiecznie młodego, tym bardziej zaskakujące może być odkrycie, że on także miał 24 lata w momencie premiery Top Gun. Przed trzydziestką zdążył jeszcze zagrać w Koktajlu i Rain Manie.

Keira Knightley – Piraci z Karaibów

Trudno powiedzieć, by Knightley w pierwszych Piratach z Karaibów była dziecięcą aktorką, ale z pewnością nie należała też do wiekowych – w momencie premiery widowiska Disneya miała zaledwie 18 lat, a w roku premiery Na krańcu świata, a więc zamknięcia trylogii, świętowała 22 urodziny. Knightley zagrała w młodym wieku jeszcze kilka innych ról, dzięki którym jest dziś rozpoznawalna. Dla przykładu w To właśnie miłość także miała 18 lat, w Dumie i uprzedzeniu – 20, a w Pokucie – 22.

Heath Ledger – Mroczny Rycerz

Gdy Mroczny Rycerz z wybitną rolą Jokera trafił na ekrany, aktora niestety nie było już z nami, a w chwili śmierci miał zaledwie 29 lat – dziś starsze niż on wówczas są choćby Margot Robbie oraz Emma Stone.

Anthony Perkins – Psychoza

Anthony Perkins stworzył w Psychozie niezapomnianą kreację Normana Batesa (którą powtarzał jeszcze na późniejszym etapie kariery) i na stałe zapisał się w historii kina. Co ciekawe, udało mu się to jeszcze przed trzydziestką – w 1960 roku, gdy film Hitchcocka trafił na ekrany, Perkins świętował 28 urodziny.

Scarlett Johansson – filmy Marvela i inne

Kolejna aktorka, która już od wielu lat pojawia się na ekranach. W Między słowami i Dziewczynie z perłą (premiera obu przypadła na rok 2003) zagrała w wieku 19 lat, a pierwszą rolę u Woody’ego Allena (we Wszystko gra) zaliczyła dwa lata później. W Czarną Wdowę, superbohaterkę Marvela, po raz pierwszy wcieliła się w roku swoich 25 urodzin, a więc była wówczas młodsza niż teraz np. Saoirse Ronan.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA