search
REKLAMA
Zestawienie

EKRANIZACJE KSIĄŻEK, na które WARTO CZEKAĆ w 2019. Nie tylko komiksy

Kornelia Farynowska

2 lutego 2019

REKLAMA

Smętarz dla zwierzaków (4 kwietnia na świecie, 3 maja w Polsce)

Smętarz dla zwierzaków opowiada o lekarzu Louisie Creedzie, który wraz z rodziną przeprowadza się do miasteczka Ludlow. Na miejscu okazuje się, że ich dom stoi niedaleko cmentarza dla zwierząt. Gdyby to nie była powieść Stephena Kinga, bohaterowie po prostu mieszkaliby w nieco strasznym otoczeniu, ale King nie bez powodu jest nazywany królem grozy: wkrótce życie Creeda wywróci się do góry nogami.

Ekranizacje Stephena Kinga ostatnio wiodą prym, tak więc i Smętarz doczeka się kolejnego, drugiego już filmu. Wystąpią w nim między innymi Jason Clarke, Amy Seimetz oraz John Lithgow.

Artemis Fowl (7 sierpnia na świecie, 30 sierpnia w Polsce)

Artemis Fowl to nastoletni geniusz, młodociany przestępca. Jest inteligentny, bezwzględny i utalentowany, jak na swój wiek bardzo dojrzały, a uczucia przejawia tylko wtedy, gdy chodzi o jego rodzinę (w szczególności matkę). Dla okupu chce porwać wróżkę, której istnienie musi najpierw udowodnić.

W obsadzie brak głośnych i znanych nazwisk, nie licząc Judi Dench, ale po pierwsze reżyserią zajmuje się Kenneth Branagh, po drugie w tym przypadku można spokojnie założyć, że fani książek pójdą do kin niezależnie od wszystkiego.

The Irishman (2019)

Słyszałem, że malujesz domy… Charlesa Brandta to wywiady, w których Frank Sheeran opowiada o swojej kryminalnej przeszłości. Opisuje, kogo i w jaki sposób zamordował oraz jak zabił swojego szefa, Jimmy’ego Hoffę. To wciągająca, choć szokująca historia o poczynaniach amerykańskiej mafii.

Reżyserią zajmuje się Martin Scorsese, a na film czeka na pewno wielu kinomaniaków, wystąpią w nim bowiem między innymi: Robert De Niro, Al Pacino, Anna Paquin, Bobby Cannavale, Harvey Keitel, Joe Pesci. The Irishman będzie dostępny na Netflixie.

Szczygieł (18 października w Polsce i na świecie)

Szczygieł opowiada o Theo, trzynastoletnim chłopcu, którego matka zginęła w (na szczęście wyłącznie fikcyjnej) eksplozji w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. To opowieść o dorastaniu, poczuciu winy, przepracowywaniu traumy, a Donna Tartt zdobyła za nią w 2014 roku Nagrodę Pulitzera.

W obsadzie znajdują się między innymi Sarah Paulson, Nicole Kidman, Finn Wolfhard, Ansel Elgort oraz Jeffrey Wright. Za reżyserię odpowiada John Crowley.

Małe kobietki (25 grudnia na świecie)

Małe kobietki Louisy May Alcott to historia czterech sióstr, które zostają w domu z matką, gdy ich ojciec jedzie na wojnę. Dziewczęta są od siebie bardzo różne, każda inaczej przeżywa wydarzenia i każda inaczej patrzy na świat. Powieść do dziś jest klasykiem literatury światowej i była już niejednokrotnie ekranizowana.

Film wyreżyseruje Greta Gerwig. W obsadzie: Meryl Streep, Saoirse Ronan, Emma Watson, Laura Dern i Timothée Chalamet.

The Personal History of David Copperfield (druga połowa 2019)

David Copperfield to historia chłopca, który z zapomnianego, biednego dziecka wyrósł na dojrzałego, odnoszącego sukcesy autora. Mocno autobiograficzna książka Karola Dickensa i kolejny klasyk literatury na liście.

Reżyseruje Armando Iannucci, występują Dev Patel w roli głównej, Ben Whishaw, Gwendoline Christie, Tilda Swinton i Hugh Laurie. Film ma być uwspółcześniony, z jakim skutkiem, dopiero się okaże.

Bonus. Inne ekranizacje, które mogą być interesujące:

Lovecraft Country (serial, HBO), reżyseruje Jordan Peele. Osadzona w latach 50. historia o wycieczce, by odnaleźć zaginioną osobę. „Lovecraft” w tytule nie jest przypadkowe.

The Kitchen (film), reżyseruje Andrea Berloff. Osadzona w latach 70. historia żon mafiozów, którzy trafili do więzienia, a one przejmują stery. W obsadzie między innymi Elisabeth Moss, Melissa McCarthy, Domhnall Gleeson.

The Good Liar (film), reżyseruje Bill Condon. Oszust poznaje zamożną wdowę, a oboje mają coś do ukrycia. W rolach głównych… Helen Mirren i Ian McKellen.

Tajemniczy ogród (film), reżyseruje Marc Munden. Mała dziewczynka Mary Lennox zaprzyjaźnia się z ogrodnikiem i ze swoim chorowitym kuzynem Colinem. W obsadzie przede wszystkim Colin Firth jako ojciec chłopca.

The Laundromat (film, Netflix), reżyseruje Steven Soderbergh. Historia dokumentów, które wyciekły do wiadomości publicznej, a dotyczyły wielu znanych i bogatych osobistości. Występują między innymi Meryl Streep i Gary Oldman.

Avatar

Kornelia Farynowska

REKLAMA