search
REKLAMA
Zestawienie

EKRANIZACJE KSIĄŻEK, na które WARTO CZEKAĆ w 2019. Nie tylko komiksy

Kornelia Farynowska

2 lutego 2019

REKLAMA

Z roku na rok ukazuje się coraz więcej adaptacji – szczególnie jeśli jest się Stephenem Kingiem, który ma ostatnio wyjątkowe wzięcie. W tym roku również czeka na nas sporo ekranizacji, przygotowałam zatem kilka wybranych, moim zdaniem najciekawszych – nie tylko ze względu na materiał wyjściowy, lecz także ze względu na obsadę. Pominęłam kontynuacje (w rodzaju Tego 2) oraz produkcje, których data premiery nie jest pewna. Na które tytuły wy czekacie?

Dobry omen (Amazon, premiera wiosną)

https://www.youtube.com/watch?v=2ZSXlNRRoGU

Świat ma się skończyć w sobotę. Dokładnie rzecz biorąc, po kolacji. Azirafal (anioł, w tej roli Michael Sheen) i Crowley (diabeł, w tej roli David Tennant) chcą powstrzymać apokalipsę, ale muszą zabić Antychrysta… jedenastoletniego uroczego chłopca (Sam Taylor Buck).

Dobry omen to książka napisana przez dwóch znakomitych pisarzy fantasy – Neila Gaimana i Terry’ego Pratchetta. Obsada serialu jest imponująca: oprócz wspomnianych aktorów pojawią się jeszcze między innymi Anna Maxwell Martin, Jon Hamm, Mark Gatiss, Miranda Richardson i Jack Whitehall. Dla fanów brytyjskiego humoru i kina to seans obowiązkowy.

The Informer (14 marca na świecie)

Trzy sekundy to książka o Piecie Hoffmannie, człowieku, który pod przykrywką i w ścisłej tajemnicy rozpracowuje szwedzką mafię. Zgodnie z planem trafia do więzienia, gdzie zostaje zdekonspirowany jako wtyczka i musi walczyć o życie bez żadnego wsparcia.

Nie jest to najgłośniejsza adaptacja tego roku, ale w filmie zagrają Joel Kinnaman, Rosamund Pike, Clive Owen… oraz Mateusz Kościukiewicz, choć na dalszym planie. W obsadzie pojawiają się także dwa inne polskie nazwiska – Mirosław Haniszewski i Joanna Kaczyńska.

Paragraf 22 (Hulu, premiera wiosną)

https://www.youtube.com/watch?v=scWyJNhBiYQ

Paragraf 22 to książka, która w tej chwili stanowi żelazną klasykę literatury. Głównym bohaterem jest kapitan Yossarian – mężczyzna służy w wojsku i stara się nie zwariować. Poznajemy jego przeszłość i dotychczasowe doświadczenia na polu bitwy. Joseph Heller, wykorzystując własne doświadczenia z czasu drugiej wojny światowej, pokazał absurd wojny.

Paragraf 22 został zekranizowany już w 1970 roku, z Alanem Arkinem w roli głównej. Tym razem kapitana Yossariana zagra Christopher Abbott, a wraz z nim wystąpią Kyle Chandler, Hugh Laurie i George Clooney. Serial ma liczyć sześć odcinków.

The Woman in the Window (27 września na świecie)

Fabuła Kobiety w oknie A. J. Finna brzmi jak zrzynka z Okna na podwórze lub 4.50 z Paddington: to historia o kobiecie, która wierzy, że widziała, jak ktoś popełnia morderstwo w domu naprzeciwko. Oczywiście aby udowodnić, że ma rację, musi pokonać własne słabości.

ALE: za reżyserię odpowiada Joe Wright, a w filmie wystąpią między innymi Amy Adams, Julianne Moore i Gary Oldman. I choćby dlatego warto się tym tytułem zainteresować.

Avatar

Kornelia Farynowska

REKLAMA