search
REKLAMA
Zestawienie

EKRANIZACJE KSIĄŻEK JOHNA GRISHAMA. 25 lat thrillera prawniczego

Agnieszka Stasiowska

7 sierpnia 2018

REKLAMA

John Grisham. Kojarzycie nazwisko? Pisarz ten zadebiutował w roku 1988 powieścią Czas zabijania i od tego czasu cieszy się zasłużonym mianem guru thrillerów prawniczych. Sama się w nich zaczytywałam, bo nie tylko miały niezły wątek sensacyjny, ale i doskonale obrazowały życie młodego prawnika w Stanach Zjednoczonych – system edukacji, ścieżkę kariery, wyzwania zawodowe i szarą codzienność przywaloną tonami tomów akt. Dwadzieścia pięć lat temu na ekrany kin weszła pierwsza ekranizacja książki Johna Grishama – był to film na podstawie jego drugiej powieści, Firmy. Od tej pory powstało ich jeszcze dziesięć – czy wszystkie równie, co pierwsza, udane?

Firma (1993)

Film Sydneya Pollacka opowiada historię Mitchella McDeere’a, obiecującego absolwenta prawa, który – mogąc wybierać spośród wielu korzystnych ofert zatrudnienia – decyduje się na współpracę z niewielką kancelarią podatkową. Mitch i jego żona Abby po przyjeździe na miejsce zastają zakupiony dla nich dom (o kusząco niskiej racie kredytu) oraz nowiutkie BMW w garażu. Dodatek w postaci solidnej pensji sprawia, że młodzi czują, że wygrali los na loterii. W niedługim czasie jednak na idealnym obrazku pojawiają się rysy. Żony innych prawników sugerują Abby, że powinna rzucić pracę, Mitch nie opuszcza biura przez bez mała dwadzieścia cztery godziny na dobę, a na dodatek odkrywa, że działania kancelarii nie do końca są zgodne z prawem. Zaczyna się emocjonujący wyścig z czasem, w którym stawką jest życie.

Firma odniosła olbrzymi sukces, w czym niemała zasługa doborowej obsady – Toma Cruise’a w roli Mitcha, Jeanne Tripplehorn w roli Abby oraz Gene’a Hackmana, Holly Hunter i Eda Harrisa w rolach drugoplanowych. Dziś tak powieść, jak i film to klasyka gatunku.

Raport Pelikana (1993)

Raport Pelikana to trzecia powieść w dorobku Johna Grishama. Akcja rozpoczyna się mocnym wejściem – zabójstwem dwóch sędziów Sądu Najwyższego. Wbrew oczywistym podejrzeniom zabójstwa nie zostały dokonane na tle politycznym – tak przynajmniej twierdzi w swojej pracy, zwanej Raportem Pelikana, studentka prawa Darby Shaw. Niewielu traktuje ją poważnie, ale wkrótce jej profesor i kochanek, Thomas Callahan, który podzielił się jej spostrzeżeniami ze znajomym agentem FBI, ginie od bomby podłożonej w aucie. Darby wpada w panikę. Musi nawiązać kontakt z Gavinem Verheekiem, który jest zainteresowany wynikami raportu, ale zdaje sobie sprawę, że współpraca ta jest dla niej śmiertelnie niebezpieczna.

Kolejny thriller z ciekawym motywem prawniczym w tle ponownie zgromadził przed kamerą gwiazdy – Julię Roberts jako Darby Shaw i Denzela Washingtona w roli Graya Granthama, reportera “Washington Post”, który pomaga Darby w przeprowadzeniu misternego planu. Alan J. Pakula stworzył dynamiczne, uczciwe kino, które po latach niewiele się zestarzało.

Agnieszka Stasiowska

Agnieszka Stasiowska

W filmie szuka różnych wrażeń, dlatego nie zamyka się na żaden gatunek. Uważa, że każdy film ma swojego odbiorcę i kiedy nie przemawia do niej, na pewno trafi w inne, bardziej skłonne ku niemu serce.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA