CAŁY TEN KLER. Najciekawsze filmy o księżach
Jasna strona koloratki
Don Camillo (seria o Don Camillo)
Podobne wpisy
Choć życie przeciętnego księdza rzadko usłane jest różami, są jednak tacy, którzy bezpardonowo trzęsą całą okolicą. I taki właśnie jest Don Camillo, proboszcz parafii w małym włoskim miasteczku, postać grana przez znanego komika francuskiego, Fernandela, w latach 50. i 60. Don Camillo ma za sobą doświadczenia w partyzantce, klnie jak szewc, za kołnierz nie wylewa, a jak trzeba, to i skórę przetrzepie. Angażuje się z całą mocą w lokalne konflikty i zwykle stawia na swoim – czemu trudno się dziwić, skoro w dysputach, które Don Camillo toczy z Chrystusem ukrzyżowanym w swoim kościele, Pan zwykle staje po stronie swojego sługi…
Ojciec Gerald (Cztery wesela i pogrzeb, 1994)
Ojciec Gerald, choć jest w filmie Mike’a Newella postacią marginalną, kradnie każdą scenę, w której się pojawia. Rewelacyjny Rowan Atkinson jedzie bezczelnie na gagach znanych z Jasia Fasoli, ale nieodmiennie bawi, stanowiąc smaczny akcent tej momentami przesłodzonej komedii romantycznej.
Ojciec Jebedaiah Czymogę (Egzorcysta 2 i ½, 1990)
Parodia wspomnianego wyżej Egzorcysty to opowieść o młodej kobiecie nawiedzanej przez demona. Smaczku historii dodaje fakt, że główną bohaterkę, opętaną także w dzieciństwie, gra Linda Blair. Na pomoc rusza Frank Drebin w sutannie, czyli ojciec Jebedaiah Czymogę (Leslie Nielsen), stając do walki nie tylko ze uporczywym biesem, ale i z potęgą telewizji. Nielsen, podobnie jak wspomniany wyżej Atkinson, korzysta ze swojego standardowego repertuaru, tworząc tym razem dość monotonną i jedną z mniej udanych ról.
Kardynał Ignatius Glick (Dogma, 1999)
Dogma Kevina Smitha sama w sobie jest filmem bluźnierczym, który do dziś wywołuje pełne oburzenia reakcje. Wulgarny, niewybredny, niejednokrotnie obraźliwy – a jednocześnie dowcipny, inteligentny i błyskotliwy. Taki jest ten film i taki też był George Carlin, który przyjął w nim rolę nie szeregowego księdza co prawda, ale kardynała Ignatiusa Glicka. Konwencja filmu i jego klimat doskonale współgrają z postacią Carlina i widać, że on sam dobrze się czuje w swojej roli.
Bonus
Zestawienie dotyczy księży, którzy gościli na wielkim ekranie. Nie byłoby jednak pełne, gdyby nie pojawiły się w nim dwie postacie, które swego czasu – lub nadal – rządzą małymi ekranami w naszych domach. To ksiądz Ralph de Bricassart z serialu Ptaki ciernistych krzewów (w tej roli magnetyzujący spojrzeniem kobiety przez telewizorami Richard Chamberlain) oraz nasz rodzimy ojciec Mateusz (Artur Żmijewski) z serialu o tym samym tytule, którego przypadki polscy widzowie śledzą już 20. sezon. Niewspomnienie któregokolwiek z nich równałoby się bez mała grzechowi ciężkiemu.
A wam kogo brakuje na tej liście?