search
REKLAMA
Zestawienie

BANANY, CHOINKI I LODÓWKI. Najbardziej ABSURDALNI PRZECIWNICY w HORRORACH

Janek Brzozowski

15 grudnia 2018

horrory 1
REKLAMA

Donaty – Atak krwiożerczych donatów

Absurdalny pomysł, który mógł zaowocować naprawdę zabawnym, kuriozalnym horrorem. Kuriozalnie jest bez dwóch zdań, niestety coś poszło nie tak i sprawiło, że Ataku krwiożerczych donatów zwyczajnie nie sposób obejrzeć do końca. Niemniej wyobraźnię twórców należy docenić, nie każdy przecież wpadłby na pomysł nakręcenia filmu o zainfekowanych groźnymi chemikaliami pączkach, które zaczynają mordować klientów lokalnej cukierni.

Indyk – ThanksKilling

Święto dziękczynienia to dla Amerykanów okres szczególny. Być może ważniejszy nawet niż Boże Narodzenie, ponieważ łączy wszystkich obywateli, niezależnie od wyznawanej religii. Jednym z najważniejszych atrybutów Święta Dziękczynienia jest pieczony indyk, którym dzielą się domownicy. To właśnie to zwierzę morduje bohaterów ThanksKilling – nastolatków nocujących w lesie pod namiotami.

Irlandzki skrzat (Leprechaun)– Karzeł

Ukradłeś jego garnuszek ze złotem? Przygotuj się na spotkanie ze Stwórcą, ponieważ twoja śmierć jest jedynie kwestią czasu. Leprechaun doczekał się aż sześciu filmów pełnometrażowych, w których z zimną krwią morduje złodziei ukochanego złota. W pierwszym z nich zagrała nawet Jennifer Aniston – wówczas jeszcze zupełnie nierozpoznawalna, ale już zniewalająco piękna. Najciekawszym filmem z serii wydaje się piąta odsłona przygód irlandzkiego skrzata, nosząca znamienny tytuł Leprechaun in the Hood. Tytułowy bohater poluje w niej na trzech czarnoskórych raperów, którzy za skradzione mienie planują sfinansować swoją debiutancką płytę. Karzeł powrócił w to samo miejsce raz jeszcze już w następnym filmie poświęconym jego krwawym eskapadom, zatytułowanym Leprechaun: Back 2 tha Hood.

Klowny z kosmosu – Mordercze klowny z kosmosu

Jakby klowny i kosmici nie byli wystarczająco straszni, postanowiono połączyć ich w jeden absolutnie unikatowy twór. Tak powstały Mordercze klowny z kosmosu. O tym wyjątkowym filmie autorstwa braci Chiodo pisał swego czasu na naszej stronie Jarosław Kowal. Zainteresowanych odsyłam do jego obszernego artykułu, w którym opisuje m.in. kulisy powstania tego arcydzieła kina klasy B.

Koty – Cat Sick Blues, Dzikie koty, Śmierć w miękkim futerku

Któż nie uwielbia malutkich, słodziutkich kociaków? Jednak nawet tym uroczym stworzeniom zdarzało się bezlitośnie mordować niewinnych ludzi. Przekonali się o tym m.in. bohaterowie Śmierci w miękkim futerku (cudowne, mówię to absolutnie nieironicznie, tłumaczenie oryginalnego tytułu – Uninvited), gdzie opętany futrzak bezlitośnie pozbawiał życia kolejnych uczestników rejsu. W Dzikich kotach natomiast pojawiła się już cała zgraja demonicznych sierściuchów terroryzujących filmową rodzinę. Szczególnym przypadkiem wśród tych trzech tytułów jest Cat Sick Blues, gdzie morderca jedynie przebierał się za kota na potrzeby dokonywania brutalnych zabójstw.

Janek Brzozowski

Janek Brzozowski

Student poznańskiego filmoznawstwa. Licencjat poświęcił "Pogardzie" Godarda, "Nocy amerykańskiej" Truffaut oraz skomplikowanej relacji, łączącej obu twórców. Permanentnie niewyspany, bo nocami chłonie na zmianę westerny i kino nowej przygody. Wielki fan umiejętności aktorskich Jamesa Deana i Jimmy'ego Stewarta oraz urody Ryana Goslinga i Elle Fanning. Poza dziesiątą muzą interesuje go również literatura amerykańska oraz francuska, a także piłka nożna (od 2006 roku jest oddanym kibicem FC Barcelony). Laureat 13. edycji konkursu "Krytyk Pisze". Żałuje w życiu tylko jednego: że nie jest kimś innym. E-mail kontaktowy: jan.brzozowski@protonmail.com

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA