search
REKLAMA
Zestawienie

BANANY, CHOINKI I LODÓWKI. Najbardziej ABSURDALNI PRZECIWNICY w HORRORACH

Jan Brzozowski

15 grudnia 2018

REKLAMA

Wampiry, zombie, wiedźmy, duchy, zjawy. Nie tylko. Twórcy kina grozy w poszukiwaniu oryginalności wielokrotnie wychodzili poza sprawdzone schematy i w rolach antagonistów obsadzali najróżniejszej maści potwory, od demonicznych owoców, przez zmutowane zwierzęta, aż po mordercze przedmioty codziennego użytku. Przed wami lista nieomal dwudziestu absurdalnych przeciwników w horrorach.

Bongo/ fajka wodna – Evil Bong

Na pierwszy ogień idzie nawiedzone bongo (ewentualnie fajka wodna), które przenosi korzystających z niego ludzi do innego wymiaru, gdzie bezwzględnie ich morduje. Morderczy przedmiot doczekał się aż sześciu filmów pełnometrażowych. W jednym z nich stawił nawet czoła innemu bohaterowi tego zestawienia – piernikowemu zabójcy z serii The Gingerdead Man.

Banany – Banana Motherfucker

https://www.youtube.com/watch?v=QOt0XjU1TqQ

Ekipa filmowa pod przewodnictwem ekscentrycznego reżysera wyrusza w głąb dżungli w celu odnalezienia mitycznego cmentarza. Okazuje się, że miejsce jest nawiedzone, a bohaterowie stają się ofiarą nieznających litości bananów, które mordują ich na przeróżne, wyjątkowo brutalne sposoby. W Banana Motherfucker odnajdziemy mnóstwo nawiązań do takich klasyków jak: Martwe zło, Koszmar z ulicy Wiązów czy nawet Szczęki. Piętnaście minut fantastycznej zabawy kinem od studia Troma.

Chleb – Night of the Living Bread

W krótkometrażowym filmie autorstwa Kevina S. O’Briena ludzie zostają znienacka zaatakowani przez… kromki chleba. Jedyną skuteczną bronią przeciwko morderczemu pieczywu jest toster oraz papier śniadaniowy. Naprawdę zabawny, ośmiominutowy film, który już w tytule nawiązuje do klasyka gatunku wyreżyserowanego przez George’a A. Romero w 1968 roku. Night of the Living Bread możecie obejrzeć w całości na YouTubie.

Choinki – Odwet drzew

Kolejny krótki metraż i kolejny kuriozalny przeciwnik. W Odwecie drzew ludzie giną mordowani przez wściekłe choinki. Trudno ofiarom jednak współczuć. Już w otwierającej film scenie przedstawiciele naszego gatunku zachowują się bowiem niczym sadystyczne bestie. Z uśmiechem na ustach oraz szaleństwem w oczach tną nieszczęsne, Bogu ducha winne choinki. Już kilka minut później sytuacja odwraca się o sto osiemdziesiąt stopni i to drzewka przejmują inicjatywę, rozpoczynając krwawą rzeź. Mocny argument za tym, żeby choinka była w tym roku na Święta sztuczna.

Chomiki – Noc morderczych chomików

Nigdy nie bawcie się w okultyzm, szczególnie jeśli gdzieś w waszym pobliżu znajdują się chomiki. Julie oraz jej chłopak Karl doświadczyli na własnej skórze skutków takiej rozrywki. Przez przypadek wezwali demona, który opętał znajdujące się w pomieszczeniu gryzonie i sprawił, że z uroczych zwierzątek przemieniły się w mordercze bestie. Nie skończyło się to dla bohaterów zbyt przyjemnie.

Janek Brzozowski

Jan Brzozowski

Absolwent poznańskiego filmoznawstwa. Permanentnie niewyspany, bo nocami chłonie na zmianę westerny i kino nowej przygody. Wielki fan umiejętności aktorskich Jamesa Deana i Jimmy'ego Stewarta oraz urody Ryana Goslinga i Elle Fanning. Poza dziesiątą muzą interesuje go również literatura amerykańska (w szczególności proza Huntera S. Thompsona i Philipa Rotha) oraz francuska (zwłaszcza dzieła Marcela Prousta i Alberta Camus), a także piłka nożna (od 2006 roku jest oddanym kibicem FC Barcelony). Ostatnimi czasy odkrywa w sobie ogromne pokłady miłości względem kina dokumentalnego. Żałuje w życiu tylko jednego: że nie jest kimś innym.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA