search
REKLAMA
Zestawienie

BANANY, CHOINKI I LODÓWKI. Najbardziej ABSURDALNI PRZECIWNICY w HORRORACH

Janek Brzozowski

15 grudnia 2018

REKLAMA

Wampiry, zombie, wiedźmy, duchy, zjawy. Nie tylko. Twórcy kina grozy w poszukiwaniu oryginalności wielokrotnie wychodzili poza sprawdzone schematy i w rolach antagonistów obsadzali najróżniejszej maści potwory, od demonicznych owoców, przez zmutowane zwierzęta, aż po mordercze przedmioty codziennego użytku. Przed wami lista nieomal dwudziestu absurdalnych przeciwników w horrorach.

Bongo/ fajka wodna – Evil Bong

Na pierwszy ogień idzie nawiedzone bongo (ewentualnie fajka wodna), które przenosi korzystających z niego ludzi do innego wymiaru, gdzie bezwzględnie ich morduje. Morderczy przedmiot doczekał się aż sześciu filmów pełnometrażowych. W jednym z nich stawił nawet czoła innemu bohaterowi tego zestawienia – piernikowemu zabójcy z serii The Gingerdead Man.

Banany – Banana Motherfucker

https://www.youtube.com/watch?v=QOt0XjU1TqQ

Ekipa filmowa pod przewodnictwem ekscentrycznego reżysera wyrusza w głąb dżungli w celu odnalezienia mitycznego cmentarza. Okazuje się, że miejsce jest nawiedzone, a bohaterowie stają się ofiarą nieznających litości bananów, które mordują ich na przeróżne, wyjątkowo brutalne sposoby. W Banana Motherfucker odnajdziemy mnóstwo nawiązań do takich klasyków jak: Martwe zło, Koszmar z ulicy Wiązów czy nawet Szczęki. Piętnaście minut fantastycznej zabawy kinem od studia Troma.

Chleb – Night of the Living Bread

W krótkometrażowym filmie autorstwa Kevina S. O’Briena ludzie zostają znienacka zaatakowani przez… kromki chleba. Jedyną skuteczną bronią przeciwko morderczemu pieczywu jest toster oraz papier śniadaniowy. Naprawdę zabawny, ośmiominutowy film, który już w tytule nawiązuje do klasyka gatunku wyreżyserowanego przez George’a A. Romero w 1968 roku. Night of the Living Bread możecie obejrzeć w całości na YouTubie.

Choinki – Odwet drzew

Kolejny krótki metraż i kolejny kuriozalny przeciwnik. W Odwecie drzew ludzie giną mordowani przez wściekłe choinki. Trudno ofiarom jednak współczuć. Już w otwierającej film scenie przedstawiciele naszego gatunku zachowują się bowiem niczym sadystyczne bestie. Z uśmiechem na ustach oraz szaleństwem w oczach tną nieszczęsne, Bogu ducha winne choinki. Już kilka minut później sytuacja odwraca się o sto osiemdziesiąt stopni i to drzewka przejmują inicjatywę, rozpoczynając krwawą rzeź. Mocny argument za tym, żeby choinka była w tym roku na Święta sztuczna.

Chomiki – Noc morderczych chomików

Nigdy nie bawcie się w okultyzm, szczególnie jeśli gdzieś w waszym pobliżu znajdują się chomiki. Julie oraz jej chłopak Karl doświadczyli na własnej skórze skutków takiej rozrywki. Przez przypadek wezwali demona, który opętał znajdujące się w pomieszczeniu gryzonie i sprawił, że z uroczych zwierzątek przemieniły się w mordercze bestie. Nie skończyło się to dla bohaterów zbyt przyjemnie.

Janek Brzozowski

Janek Brzozowski

Student poznańskiego filmoznawstwa. Licencjat poświęcił "Pogardzie" Godarda, "Nocy amerykańskiej" Truffaut oraz skomplikowanej relacji, łączącej obu twórców. Permanentnie niewyspany, bo nocami chłonie na zmianę westerny i kino nowej przygody. Wielki fan umiejętności aktorskich Jamesa Deana i Jimmy'ego Stewarta oraz urody Ryana Goslinga i Elle Fanning. Poza dziesiątą muzą interesuje go również literatura amerykańska oraz francuska, a także piłka nożna (od 2006 roku jest oddanym kibicem FC Barcelony). Ostatnimi czasy odkrywa w sobie ogromne pokłady miłości względem kina dokumentalnego. Żałuje w życiu tylko jednego: że nie jest kimś innym. E-mail kontaktowy: jan.brzozowski@protonmail.com

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA