Sequele

SEQUELE – Karzeł

Autor: Tomasz Urbański
opublikowano

TYTUŁ POLSKI: Karzeł
ROK PRODUKCJI: 1993
DYSTRYBUCJA W POLSCE: DG Film
REŻYSERIA: Mark JonesWYSTĄPILI:
Warwick Davis
Jennifer Aniston
Ken Olandt
Mark Holton
Robert Gorman
Shay Duffin
John Sanderford

Wracający z Irlandii po pogrzebie matki Dan O’Grady przywozi sakwę złota, którą ukradł pewnemu Karłowi. Nieoczekiwanie dla niego okazuje się, że Karzeł przyjechał do Stanów Zjednoczonych razem z nim, aby odebrać “co swoje”. Za niecny występek okrutnie mści się, zabijając żonę O’Grady’ego. Po wielu latach dom, w którym Dan mieszkał i zamknął w nim Karła kupuje J.D. Reding i wprowadza się do niego wraz z córką. Wynajmuje ekipę remontową. Okazuje się, że w domu wciąż przebywa Karzeł, który chce odebrać swoje złoto. Dość zabawny horror, zdecydowanie dla miłośników specyficznego kina klasy B. Fabuła jest całkiem idiotyczna, ale uwagę zwraca świetny Warwick Davis w dość paskudnej roli. Oczywiście niezbędne jest tzw. “złapanie” konwencji, w przeciwnym razie film raczej nie będzie się podobał. Film warty również zobaczenia ze względu na Jennifer Aniston, która jeszcze wtedy Rachel nie była:).

TYTUŁ POLSKI: Karzeł 2
ROK PRODUKCJI: 1994
DYSTRYBUCJA W POLSCE: DG Film
REŻYSERIA: Rodman FlenderWYSTĄPILI:
Warwick Davis
Charlie Heath
Shevonne Durkin
Sandy Baron
Adam Biesk
James Lancaster
Linda Hopkins

Karzeł wyrusza na poszukiwania żony. 1000 lat wcześniej niestety to mu się nie udało, bowiem ojciec wybranki pokrzyżował plany małżeńskie. Współcześnie kolejną kandydatką na żonę jest Bridget, która jednak jest zaręczona z Codym. Ten fakt w żaden sposób nie przeszkadza Karłowi, natomiast bardzo nie podoba się Cody’emu, który o swoją dziewczynę będzie musiał mocno walczyć. Okazało się, że temat “chwycił” i producenci błyskawicznie uporali się z drugą częścią, która okazała się… lepsza od pierwszej. Zastosowano się do reguł obowiązujących w tworzeniu sequeli, czyli więcej, mocniej, szybciej, śmieszniej. Zatem jest się z czego pośmiać, karzeł jest bardziej okrutny, aktor Warwick Davis jeszcze lepszy, a wszystko bardziej krwawe. Jedna z lepszych części.

TYTUŁ POLSKI: Karzeł 3
ROK PRODUKCJI: 1995
DYSTRYBUCJA W POLSCE: DG Film
REŻYSERIA: Brian Trenchard-SmithWYSTĄPILI:
Warwick Davis
John Gatins
Lee Armstrong
John DeMita
Michael Callan
Caroline Williams
Marcelo Tubert

Pozbawiony gotówki, którą stracił w kasynie, Scott McCoy postanawia oddać do lombardu swój zegarek. Tam zastaje martwego właściciela. W jego ręce wpada złota moneta, której magiczne właściwości wkrótce odkrywa, budząc jednocześnie ze snu jej faktycznego właściciela – Karła. W szamotaninie Scotty zostaje ugryziony przez wrednego konusa, co powoduje jego dość szybko postępującą przemianę w… skrzata. Karzeł w pogoni za swą monetą zabija kolejne osoby, będące w jej tymczasowym posiadaniu. Ostateczna konfrontacja rozegra się jednak między nim a Scotty’m. Przyjęta konwencja twórców serii, mimo już 3 odcinka bardzo dobrze się sprawdza. Film jest lekki w odbiorze, kompletnie odmóżdżający, a przy tym zrobiony z przymrużeniem oka. Fani krwawych jatek też nie powinni być zawiedzeni, jednak większych wartości po obejrzeniu tej produkcji nie stwierdzono.

TYTUŁ POLSKI: Karzeł 4: W Kosmosie
ROK PRODUKCJI: 1996
DYSTRYBUCJA W POLSCE: brak
REŻYSERIA: Brian Trenchard-SmithWYSTĄPILI:
Warwick Davis
Brent Jasmer
Jessica Collins
Tim Colceri
Miguel A. Núnez Jr.
Debbe Dunning
Gary Grossman

Chytry Karzeł, aby stać się królem planety Dominian, porywa księżniczkę Zarinę, planując się z nią ożenić. Do odbicia ofiary zostaje wysłany specjalny oddział Marines dowodzony przez szalonego naukowca-eksperymentatora, doktora Mittenhanda, który w wyniku doświadczeń na sobie stał się pół-maszyną. Akcja odbijania księżniczki nie przebiega na tyle sprawnie, aby uznać ją za udaną. Na domiar złego do niecnych celów chce księżniczkę wykorzystać doktor Mittenhand. Próba odświeżenia formuły (która nieźle się sprawdzała) kompletnie nie wypaliła. Film został pozbawiony niemal wszystkich atutów swych poprzedników. Zabrakło specyficznego humoru i dobrej zabawy. Czwarta część zwyczajnie męczy i jest ciężkostrawna nawet dla najbardziej zdeklarowanych fanów cyklu. Nawet Warwick Davis wydaje się być rolą nieco zmęczony.

TYTUŁ POLSKI: Karzeł 5
ROK PRODUKCJI: 2000
DYSTRYBUCJA W POLSCE: brak
REŻYSERIA: Rob SperaWYSTĄPILI:
Warwick Davis
Ice-T
Coolio
A.T. Montgomery
Rashaan Nall
Red Grant
Lobo Sebastian

Trójka młodych, niedoświadczonych w biznesie muzycznym rapperów próbuje się przebić. W tym celu szukają szczęścia w Las Vegas. Potrzebują gotówki na zakup sprzętu. Na miejscu poznają Mack Daddy’ego, który obiecuje się nimi zająć. wykładając sporo gotówki, ale bardzo szybko wycofuje się z obietnicy. W ramach rewanżu chłopaki kradną z jego mieszkania wszelkie kosztowności, pieniądze oraz pewien medalion zawieszony na brzydkiej figurce, która bez niego właśnie zamienia się w Karła. Karzeł budzi się ze snu i rozpoczyna krwawe żniwa. Piąta część jest nieznacznie, ale jednak lepsza od makabrycznej czwartej. Prawdopodobnie, bo filmu niestety nie dane mi było obejrzeć. Jak zwykle nie spisał się Ice-T, mimo tego, że temat rapu jest mu doskonale znany – aktorsko to żaden artysta. Do formy wrócił natomiast podobno niezły Warwick Davis.

Ostatnio dodane