search
REKLAMA
Zestawienie

AKTORZY z PRZYPADKU. Z kawiarni na plan filmowy

Jan Dąbrowski

22 lipca 2020

REKLAMA

Bria Vinaite (The Florida Project)

bria vinaite

Litwinka trafiła do obsady The Florida Project dzięki swojemu kontu na Instagramie. Mogła się tam artystycznie wyżyć, a poza tym profil pomagał jej w utrzymywaniu kontaktu z bliskimi, ponieważ mieszkali w Nowym Jorku, a ona w Miami. To właśnie na Instagramie wypatrzył ją Sean Baker, który zaproponował jej rolę. Vinaite początkowo podejrzewała, że obcy mężczyzna ją nabiera, ale zainteresowało ją, że mail był „znakomicie zredagowany i ani trochę obleśny”, więc postanowiła odpisać. Kiedy okazało się, że to prawdziwy reżyser, zgodziła się, a po trzech tygodniach kursu aktorskiego trafiła na plan. Po zakończeniu zdjęć Vinaite wróciła do normalnego życia, ale dostaje nowe propozycje aktorskie, zarówno filmowe, jak i serialowe.

Bolaji Badejo (Obcy – ósmy pasażer Nostromo)

bolaji badejo

Podobne wpisy

Ten wysoki (208 cm) i szczupły Nigeryjczyk wystąpił w kultowym dziś horrorze science fiction Obcy – ósmy pasażer Nostromo, choć niewielu widzów zna jego twarz. Kiedy siedział w jednym z pubów w Soho, przyciągnął swoim patykowatym wyglądem jednego z członków ekipy Ridleya Scotta. Do roli ksenomorfa był potrzebny ktoś na tyle smukły, by w kostiumie zaprojektowanym i wykonanym przez H.R. Gigera wyglądał jeszcze bardziej nieludzko. Badejo zgodził się spróbować sił w roli ksenomorfa. Jednak wzrost to nie wszystko. By nabrać płynnych ruchów, zaczął uczęszczać na lekcje pantomimy i ćwiczył tai chi. Musiał też znosić długotrwały proces nakładania i ściągania kostiumu obcego, zwłaszcza dość niewygodnej, podłużnej, mechanicznej głowy. Badejo wystąpił we wszystkich scenach, w których istotny był wzrost i nieludzki ruch ksenomorfa. Gdy w grę wchodziła zwinność, Nigeryjczyka zastępował niższy, ale znacznie lepiej rozciągnięty gimnastyk. Po zakończeniu zdjęć Badejo zajął się swoimi sprawami, a potem wrócił do Nigerii, gdzie otworzył galerię sztuki. Zmarł w wieku trzydziestu dziewięciu lat w wyniku anemii sierpowatej. Nie zagrał w żadnym innym filmie, a kolejne ksenomorfy wykonano różnymi efektami specjalnymi.

Agata Trzebuchowska (Ida)

agata trzebuchowska

Tytułową rolę w Idzie Pawła Pawlikowskiego dostała przez zbieg okoliczności. Trzebuchowska siedziała w kawiarni i czytała książkę. W tym samym miejscu była Małgorzata Szumowska, która wiedziała, że Pawlikowski nie ma obsadzonej głównej roli w Idzie. Młoda dziewczyna z książką wpadła jej w oko, więc sprowokowała rozmowę. Okazało się, że Trzebuchowska nie jest zainteresowana aktorstwem, ale zgodziła się na spotkanie z reżyserem, którego ceni za Lato miłości. Pawlikowskiemu udało się ją przekonać i tak Trzebuchowska dostała główną rolę w Idzie. Pewnie nie spodziewała się, że trafi do filmu, który nie tylko zbulwersuje część społeczeństwa, lecz także zdobędzie nominację do Oscara, a potem go otrzyma. Tym samym rola u Pawlikowskiego zyskała długi epilog w postaci trasy promocyjnej filmu, obecności na międzynarodowych festiwalach, sesji zdjęciowych i wywiadów. Potem Trzebuchowska konsekwentnie wróciła, aby dokończyć studia, a z czasem zaczęła interesować się kinem od innej strony. Tak zajęła się reżyserią filmów krótkometrażowych, z czego najnowszy – Pustostan – pokazywano m.in. na festiwalu w Gdyni.

Enrique Irazoqui (Ewangelia wg św. Mateusza)

Enrique Irazoqui

Tym razem reżyser znalazł swojego aktora… na spotkaniu antyfaszystów. Irazoqui, wtedy dziewiętnastoletni student ekonomii i działacz komunistyczny, jako jedyny ze swojego ugrupowania w Hiszpanii dobrze mówił po włosku. Wysłano go więc do Rzymu, by poszukać tam kontaktów i wsparcia w walce z faszystami. Ostatniego dnia pobytu miał prelekcję w mieszkaniu, gdzie gościem był również Pier Paolo Pasolini. Jako jedyny nie przerywał wykładu, tylko słuchał i wpatrywał się w studenta, aż ten skończył mówić. Potem, nie spuszczając go z oka, Pasolini powiedział, że mógłby pojechać do Hiszpanii i pomóc tamtejszym działaczom, ale teraz prosi o przysługę. Kiedy reżyser zaproponował Irazoquiemu rolę Chrystusa w Ewangelii według świętego Mateusza, student odpowiedział, że chyba oszalał i że ma ważniejsze sprawy. Mimo to ostatecznie się zgodził, a swoją interpretacją postaci Jezusa zrobił wrażenie nawet na papieżu Janie XXIII, któremu zadedykowano film. Potem Irazoqui zagrał jeszcze w kilku produkcjach. Z wykształcenia jest literaturoznawcą, a zajmuje się turniejami szachowymi z wykorzystaniem sztucznej inteligencji i redaguje magazyn Computer Chess Digest.

Avatar

Jan Dąbrowski

Samozwańczy cronenbergolog, bloger, redaktor, miłośnik dobrej kawy i owadów.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA