search
REKLAMA
Zestawienie

Absurdy i DZIURY FABULARNE w filmie SPIDER-MAN: BEZ DROGI DO DOMU

Jakie zagadnienia z filmu “Spider-Man: Bez drogi do domu” budzą wątpliwości?

Łukasz Budnik

8 stycznia 2022

REKLAMA

Spider-Man: Bez drogi do domu okazał się ogromnym sukcesem. Nie tylko stał się najlepiej zarabiającą produkcją minionego roku, lecz także jest pierwszym filmem pandemii, którego zarobki przekroczyły granicę miliarda dolarów. Widowisko Jona Wattsa słusznie zachwyca fanów Spider-Mana, choć pewne kwestie w scenariuszu analizowane na chłodno budzą wątpliwości. Poniżej zebraliśmy kilka z nich.

Przypomnijmy, że Bez drogi do domu Peter Parker mierzy się z konsekwencjami wydarzenia z końcówki Spider-Mana: Daleko od domu, w której Mysterio zdradził jego tożsamość całemu światu. O pomoc prosi Doktora Strange’a. W ramach multiwersum wracają złoczyńcy znani z poprzednich filmów o Spider-Manie. Alfred Molina znów wciela się w Doktora Octopusa, Willem Dafoe w Zielonego Goblina, a Jamie Foxx w Electro. To między innymi z nimi związane są wątpliwości.

Skąd Electro wiedział, że Spider-Man to Peter Parker?

Gdy Electro zostaje pokonany w Niesamowitym Spider-Manie 2, nie zna prawdziwej tożsamości Spider-Mana. Tymczasem w Bez drogi do domu do świata Parkera przedostają się jedynie ci, którym było dane poznać Petera. Film nie wyjaśnia, w jaki sposób Electro nabył tę wiedzę, choć niektórzy sugerują, że gdy w Niesamowitym Spider-Manie 2 osiągnął szczyt mocy, połączył się z siecią i był w stanie odkryć tożsamość swojego przeciwnika.

Skąd Venom wiedział, że Spider-Man to Peter Parker?

Venom 2: Carnage

Podobne zagadnienie porusza się w kontekście Venoma. Symbiont wraz z Eddie’em Brockiem przenieśli się do świata MCU w scenie po napisach Venoma 2: Carnage i obaj byli wyraźnie zdezorientowani. Nie inaczej jest w bonusowej scenie Bez drogi do domu, gdzie obaj poznają informacje na temat wydarzeń z MCU i dowiadują się m.in. o istnieniu Hulka czy Thanosa. Skąd zatem wiedza o Spider-Manie? Po premierze do tej kwestii odnosili się sami scenarzyści filmu, którzy stwierdzili, że Venom ma wiedzę o innych uniwersach, a gdzieś głęboko w jego mózgu zakopane jest takie połączenie.

Jak Doktor Octopus odgadł, że Zielony Goblin to Norman Osborn?

Gdy Zielony Goblin po raz pierwszy pojawia się na ekranie w Bez drogi do domu, Doktor Octopus natychmiast nazywa go jego prawdziwym imieniem, a potem dzieli się szczegółami na temat jego śmierci. Problem w tym, że w trylogii Sama Raimiego takie informacje nigdy nie zostały upublicznione, nie wiadomo zatem, skąd Octopus miałby je posiadać. Można gdybać, że dotarł do jakichś zapisków pracując w Oscorp, firmie prowadzonej najpierw przez Normana, a potem jego syna, Harry’ego.

Dlaczego nikt nie zagłębił się w przeszłość Quentina Becka?

Oświadczenie Quentina Becka, znanego jako Mysterio, sprawiło, że Peter Parker został znienawidzony przez większość i posądzony o morderstwo. Peter, wraz z jego ciocią May oraz Nedem i MJ byli ciągani po przesłuchaniach, gdzie nie zostało nawet zasugerowane, że ktoś bierze pod uwagę, że Mysterio mógł kłamać. Czy nikt nie sprawdził, jaką renomę miał Beck w przeszłości i nie poczytał o jego zwolnieniu z firmy Tony’ego Starka? Oczywiście niewykluczone, że zrobił to Matt Murdock, który bronił Petera i w efekcie oczyścił go z zarzutów, o tym jednak film nie wspomina, a rola Murdocka ogranicza się jedynie do cameo.

Czy zaklęcie Strange’a nie mogło zostać wykorzystane inne sposoby?

Spider-Man: Bez drogi do domu

To zepsute zaklęcie Strange’a sprawia, że do świata Petera zaczynają przenikać osoby z innych rzeczywistości i to ono ostatecznie sprawia, że cały świat zapomina o istnieniu Parkera (przy jednoczesnym zachowaniu pamięci o Spider-Manie). Czy lepszym rozwiązaniem nie byłoby sprawienie, żeby świat zapomniał o istnieniu Mysterio i o tym, co powiedział? Być może pozwoliłoby to utrzymać Spider-Manowi jego sekretną tożsamość bez konieczności ingerencji we własne życie. Zaklęcie Strange’a zastanawia widzów także w kontekście poprzednich filmów – za jego pomocą teoretycznie można by było bowiem rozwiązać więcej konfliktów, nawet ten z Thanosem, każąc mu zapomnieć o jego postanowieniu zabicia połowy wszechświata.

Jakie były dokładne efekty finałowego zaklęcia?

Fani zastanawiają się, do jakiego stopnia istnienie Petera zostało wymazane ze świadomości świata. Czy stracił on ubezpieczenie? Wszystkie dokumenty? Co stało się ze zdjęciami, które zrobił sobie kiedyś ze znajomymi? Czy MJ i Ned pamiętają o tym, że współpracowali ze Spider-Manem, ale z wyłączeniem jego tożsamości? Scenarzyści filmu w odpowiedzi na takie rozważania stwierdzili, że póki co zależało im na wydobyciu emocji, a na ewentualne pytania, które stworzyło zakończenie, być może odpowiedzą przy okazji kolejnego filmu.

Dlaczego Ned nie przywołał na pomoc kolejnych Peterów?

Największą atrakcją filmu jest niewątpliwie pojawienie się poprzednich wersji Spider-Mana, granych przez Andrew Garfielda i Tobeya Maguire’a. Z bohaterami Bez drogi do domu spotykają się przechodząc przez portale, które przypadkiem tworzy Ned szukając swojego oryginalnego Petera. Gdy obaj są na miejscu, wyruszają spotkać się z Peterem-Hollandem. Czy z punktu widzenia postaci nie byłoby jednak lepiej, gdyby Ned próbował znaleźć kolejnych Peteró, którzy ewentualnie przenieśli się do świata MCU? W ten sposób mógłby wzmocnić szansę na zwycięstwo w walce z kilkoma złoczyńcami.

Czy wszyscy zapomnieli też o istnieniu Petera 2 i Petera 3?

Skoro wszyscy mają zapomnieć o istnieniu Petera Parkera – a więc także ci, którzy pochodzą z innych wymiarów – czy tyczy się to także Parkerów Maguire’a i Hollanda? Film zupełnie o tym nie wspomina, a wydawałoby się, że to istotny wątek. Może być bowiem tak, że decyzja Hollanda zniszczyła życia jego wersji z innych wymiarów, co sprawiłoby, że zakończenie byłoby jeszcze bardziej mroczne.

Macie pomysły na wyjaśnienie tych zagadnień?

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA