search
REKLAMA
Zestawienie

7 filmów, które okazały się NIESPODZIEWANYM SUKCESEM

Jakub Zalewski

6 sierpnia 2020

REKLAMA

Wiara w siebie to podstawa. Każdy początkujący twórca marzy o tym, aby jego projekt o mikrobudżecie stał się hitem w przemyśle filmowym. Marzenie ściętej głowy? Niekoniecznie. W przypadku kilku twórców historia napisała się sama. Oto zestawienie filmów i ich autorów, którzy nie tylko zrobili film za śmieszne pieniądze, ale także otworzyli sobie drogę do wielkiej kariery.

1. El mariachi – reż. Robert Rodriguez

W 1992 roku 23-letni młody talent, Robert Rodriguez, zrealizował za własne pieniądze film El mariachi. Żeby zarobić na jego realizację, zgłosił się na ochotnika jako tester leku na cholesterol. Za bycie „szczurem laboratoryjnym” otrzymywał 100$ dziennie. Po miesiącu zarobił 3000$, a w przerwach od pracy napisał scenariusz i poznał osobę, którą obsadził w jednej z ról. Reżyser nie mógł pozwalać sobie na wiele. Lokacje znajdowały się blisko siebie, a możliwości finansowe pozwalały zaledwie na jednego dubla. Ujęcia w ruchu nakręcono z pchanego przez członków ekipy wózka inwalidzkiego. Film ostatecznie kosztował 7000$. Twórcy skończyli projekt z sukcesem w postaci zarobionych ponad 2 miliony dolarów oraz kilku nagród na najważniejszych festiwalach filmowych takich jak Sundance czy Independent Spirit. Czy jest ktoś, kto nie zna słynnego El mariachi z futerałem na gitarę?

2. Głowa do wycierania – reż. David Lynch

Każdy wie, że David Lynch człowiekiem orkiestrą jest! Maluje, tworzy muzykę, pisze scenariusze, produkuje filmy, występuje w nich, animuje, reżyseruje. Jego wczesne krótkie metraże były bardzo eksperymentalne i wzbudzały skrajne emocje. Na debiut trzeba było poczekać prawie 6 lat. Wszystko wynikało z niewielkiego budżetu, który wynosił 10 000 $. W międzyczasie aktor (Jack Nance, który jest znany ze współpracy z Lynchem przy serialu Twin Peaks) zachowywał swoją fryzurę do roli przez wszystkie lata, aż do wznowienia prac. Na potrzeby filmu reżyser stworzył specjalne studio, w którym budowano scenografię. Przez kolejne lata tworzenia rozbierano i składano ją na nowo. Scenariusz posiadał zaledwie 20 stron, dlatego Lynch miał problem ze znalezieniem funduszy na swój projekt. Ostatecznie w budżetowaniu projektu Davida pomogła rodzina, a twórca dołożył do niego z własnej kieszeni. I choć dopiero kolejny film, Człowiek Słoń, przyniósł Lynchowi ogromną popularność, to Głowa do wycierania odniosła kasowy sukces – zarobiła ponad 7 milionów dolarów i była dystrybuowana w krajach europejskich.

3. Paranormal Activity – reż. Oren Peli

Mając 37 lat, zrealizował nikomu nieznany horror – Paranormal Activity. Reżyser nigdy wcześniej nie pracował przy filmie. Napisał scenariusz. Za 3000$ kupił kamerę. Zatrudnił mało znanych aktorów i wyreżyserował. Całość złożył w spójny obraz. Na wszystko wydał zaledwie 15 000 dolarów. Film trafił do kin i zrobił furorę. Krążą pogłoski, że kiedy Steven Spielberg oglądał horror w swoim domu, to drzwi do jego pokoju zamknęły się same. Koniec końców film bardzo mu się spodobał. Zaproponował jednak inne, ciekawsze zakończenie. Do dokręcenia ostatniej sceny dołożono 200 000 $. Paranormal Activity zarobiło około 200 milionów dolarów i zwyciężyło na kilku znanych festiwalach w Ameryce.

4. Slacker – reż. Richard Linklater

Przed kilkoma nominacjami do najważniejszych nagród filmowych, takich jak Oscary czy Złote Globy, Richard Linklater musiał zmierzyć się ze stworzeniem filmu za bardzo niewielki budżet. Slacker kosztował go 23 000 $, a jedną z największych ciekawostek jest scena barowa, która została nakręcona kamerą-zabawką z Fisher Toy. Krążą plotki, że reżyser swoje pierwsze filmy realizował przy użyciu tzw. toy camcorder – czyli małej dziecięcej kamery wideo z magnetowidem. Cała produkcja to zaledwie 163 ujęcia, z czego duża część z nich to ostatnie minuty filmu. Slacker zarobił około 1 300 000 $. Był inspiracją dla Kevina Smitha, który chciał zostać reżyserem, a jego mikrobudżetowa komedia obyczajowa Clerks odniosła jeszcze większy kasowy sukces, o którym mowa poniżej.

REKLAMA