search
REKLAMA
Ranking

10 najlepszych ról ROBERTA DOWNEYA JUNIORA. Geniusz, miliarder, playboy, filantrop

Janek Brzozowski

4 kwietnia 2020

robert downey junior
REKLAMA

Zanim został najlepiej zarabiającym aktorem na świecie, Tonym Starkiem i Sherlockiem Holmesem, Robert Downey Junior był człowiekiem zagubionym, tkwiącym głęboko w niebezpiecznym uzależnieniu od narkotyków, z którymi pierwszy kontakt miał ponoć już w wieku sześciu lat. Jego życie i kariera to do pewnego momentu (mniej więcej przełomu wieków, kiedy to aktor powoli zaczął brać się w garść) droga wyboista, pełna zdradzieckich zakrętów, które mogły doprowadzić do śmiertelnej kraksy. Tak się jednak, całe szczęście, nie stało i dziś nie wspominamy Roberta Downeya Juniora jako perspektywicznego aktora, który odszedł z tego świata zdecydowanie za wcześnie, lecz świętujemy wraz z nim jego 55. urodziny. Z tej wyjątkowej okazji – zestawienie 10 najlepszych wcieleń odtwórcy „geniusza, miliardera, playboya, filantropa”.

10. Good Night and Good Luck

Jeden z najlepszych, a na pewno najbardziej eleganckich filmów, w jakich możemy podziwiać Downeya Juniora. Skąpany w czerni i bieli, wypełniony estetycznym dymem papierosowym, wyreżyserowany przez George’a Clooneya. Dzisiejszy solenizant wcielił się na potrzeby Good Night and Good Luck w Joego Wershbę – jednego z najistotniejszych współpracowników Edwarda R. Murrowa (znakomita, najpewniej najlepsza w karierze kreacja Davida Strathairna), który w popularnym programie telewizyjnym „See It Now” wypowiedział wojnę kontrowersyjnemu senatorowi Josephowi McCarty’emu. Rola stricte drugoplanowa, którą buduje charyzma aktora (zdecydowanie jego największy atut) – obok Clooneya i Strathairna to występ Downeya Juniora zapamiętuje się z Good Night and Good Luck najlepiej.

9. Na skróty

Rok 1993 i mozaikowy film Roberta Altmana. Downey Junior dołożył do tego ogromnego, trwającego ponad trzy godziny obrazu swoją cegiełkę, wcielając się w drobnego hollywoodzkiego charakteryzatora, który na czas wyjazdu zamożnych sąsiadów opiekuje się wraz z żoną przestronnym mieszkaniem. Znów – rola niewielka (trudno wszak w filmie o konstrukcji mozaikowej mówić o wielkich rolach), ale udana, zapadająca w pamięć, wzbogacająca ogromne osiągnięcie realizatorskie i artystyczne, jakim bez dwóch zdań jest Na skróty. Do dziś film Altmana pozostaje w dorobku Downeya Juniora najbardziej prestiżowym przedsięwzięciem – wenecki Złoty Lew mówi sam za siebie.

8. Sędzia

Miejsce ósme i wreszcie rola pierwszoplanowa! Robert Downey Junior znalazł chwilę przerwy pomiędzy kolejnymi wcieleniami Tony’ego Starka i w 2014 roku wystąpił w kameralnym miksie dramatu sądowego z rodzinnym. Obsadzony został w roli egoistycznego, niepokornego adwokata (pod tym względem przypominającego do złudzenia swojego bohatera z filmów MCU), który powraca do rodzinnego miasteczka w związku z nieciekawą sytuacją podejrzanego o morderstwo ojca – tytułowego sędziego (świetna drugoplanowa kreacja Roberta Duvalla, nagrodzona nominacją do Oscara). Downey Junior również pokazał się w filmie Dobkina z dobrej strony, udowadniając przy tym, że nie interesują go jedynie gigantyczne blockbustery, z którymi powoli zaczynał być, poniekąd słusznie, utożsamiany.

7. Zodiak

robert downey junior jake gyllenhaal

Współpraca z Davidem Fincherem ugruntowała status aktora powracającego do formy po odwyku. W Zodiaku po raz kolejny wykreował charakterystyczną rolę drugoplanową, wcielając się w ekscentrycznego (przymiotnik, który jak ulał pasuje do większości bohaterów Downeya Juniora) dziennikarza, który razem z protagonistą (sportretowanym przez Jake’a Gyllenhaala) i niewielką grupą współpracowników stara się rozwikłać zagadkę morderstw dokonywanych przez tytułowego psychopatę. Porządny występ w znakomitym filmie wyreżyserowanym przez znakomitego reżysera – po Zodiaku przed Robertem otworzyła się świetlana przyszłość. Już chwilę później Downey Junior otrzymał ofertę występu w swojej pierwszej superprodukcji Marvela.

6. Kiss Kiss Bang Bang

robert downey junior val kilmer


Debiut reżyserski Shane’a Blacka – scenarzysty odpowiedzialnego m.in. za Bohatera ostatniej akcjiZabójczą broń. Przyszły twórca świetnych Nice Guys. Równych gości w głównej roli Kiss Kiss Bang Bang obsadził właśnie Downeya Juniora, który miał za zadanie wykreować pechowego drobnego złodziejaszka, wplątującego się najpierw w produkcję filmu sensacyjnego, a później w morderstwo kobiety. Wyszła z tego wszystkiego bardzo udana komedia kryminalna, w której Robert odnalazł się jak ryba w wodzie. Aktor bryluje na ekranie, biorąc udział w kolejnych pościgach i odgrywając świetnie opracowane gagi. Lekki, humorystyczny ton, w jakim utrzymana jest opowieść Blacka, ewidentnie służy Downeyowi Juniorowi i pozwala mu w pełni wyeksponować spory talent komediowy.

Janek Brzozowski

Janek Brzozowski

Student poznańskiego filmoznawstwa. Licencjat poświęcił "Pogardzie" Godarda, "Nocy amerykańskiej" Truffaut oraz skomplikowanej relacji, łączącej obu twórców. Permanentnie niewyspany, bo nocami chłonie na zmianę westerny i kino nowej przygody. Wielki fan umiejętności aktorskich Jamesa Deana i Jimmy'ego Stewarta oraz urody Ryana Goslinga i Elle Fanning. Poza dziesiątą muzą interesuje go również literatura amerykańska oraz francuska, a także piłka nożna (od 2006 roku jest oddanym kibicem FC Barcelony). Laureat 13. edycji konkursu "Krytyk Pisze". Żałuje w życiu tylko jednego: że nie jest kimś innym. E-mail kontaktowy: jan.brzozowski@protonmail.com

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA