search
REKLAMA
Szybka piątka

Najlepsze CZOŁÓWKI SERIALI

REDAKCJA

22 stycznia 2021

REKLAMA

Szybka piątka #164

Najlepsze czołówki seriali. Jeśli oglądacie seriale na Netfliksie, z pewnością doskonale znacie opcje pomijania czołówki. Są jednak takie, które przewijać zwyczajnie żal. Dziś piszemy o naszych ulubionych. O tych filmowych pisaliśmy TUTAJ.

Filip Pęziński

1. Miasteczko Twin Peaks – motyw muzyczny stworzony przez Angela Badalamentiego w połączeniu z pozornie sielskim pejzażem tytułowego miasteczka każdorazowo robi na mnie wrażenie tym, jak niepokojący jest efekt końcowy. Istota Twin Peaks w pigułce.

2. Batman animacja z początku lat 90. to wciąż jedna z najciekawszych, najbardziej ikonicznych i bliskich istoty postaci wizja Batmana. Obiecuje to już oszczędna w formie czołówka, w której zobaczymy tytułowego bohatera mierzącego się z bandytami na jednym z budynków Gotham. Rewelacyjny klimat noir i znakomity motyw muzyczny.

3. Sense8 – charakterystyczny, intensywny motyw muzyczny przykryty dynamicznym montażem różnych zakątków świata i ludzkiej codzienności. Perfekcyjne oddanie istoty serialu sióstr Wachowskich.

4. Stranger Things – kolejna w moim rankingu pozycja rodem z Netfliksa, a przy tym jeden z największych hitów streamingowego potentata. Oszczędna w formie, działa dzięki świetnej muzyce, która podkreśla upiorny klimat całości.

5. Detektyw – każdy sezon posiada własną czołówkę, ale wszystkie trzy oferują podobną stylistykę: mroczne spojrzenie na głównych bohaterów i miejsce akcji podparte klimatyczną piosenką.

Odys Korczyński

1. Wychowane przez wilki – o tym, że da się ją zapamiętać, zdecydowała forma graficzna i oprawa muzyczna, chociaż ta druga wydaje się zbyt trudna do zapamiętania, a przecież ta zdolność nucenia melodii pod nosem kiedyś miała tak wielkie znaczenie w myśleniu o ulubionych filmach. Dzisiaj już tak się nie da. Co do stylistyki graficznej zaś, czuć tęsknotę za światem, którego już nie ma, w którym talent do surrealistycznego konstruowania otoczenia wywoływał ciarki na plecach, a od niedopowiedzeń wilgotniały kąciki oczu.

2. Miasteczko Twin Peaks – miłość do serialu (w tym do znakomitej, klimatycznej czołówki) dzielę z moim redakcyjnym kolegą Filipem, jednak nie sentyment ani przede wszystkim wrażenie sielskości. A tarcza tnąca, Filipie? To dosyć zaostrzona sielskość, powiedzmy, że technokratyczna. Muzyka faktycznie wspaniała. Jestem przekonany, że dzisiejsze czasy są wyjątkowo nieprzychylne dla dobrej muzyki filmowej, stąd tylko jeden tytuł współczesny w mojej piątce, a reszta stara, reprezentująca szkołę kompozytorską przywiązującą wagę do melodyki, a nie niemożliwej do zapamiętania sztampy.

3. Nieustraszony – uwielbiałem te skróty, jeszcze przed rozpoczęciem czołówki. Były tak zrobione, że tylko zaostrzały apetyt na cały odcinek. A potem już się zaczynała przygoda. Niezniszczalny, czarny Pontiac Trans Am wjeżdżał prosto w widza na dwóch ujęciach, jednym szerszym, drugim węższym, jakby twórcy chcieli już na początku zwiększyć napięcie. A potem prezentacja detali skomputeryzowanego auta i ten głos w tle, jakby zapowiadał koniec świata, gdy nadjedzie Knight Rider.

4. MacGyver – serial faktycznie był bombowy, jak oprawa tytułu pojawiająca się w czołówce. Przyznam się, że za dziecka z ciekawością i niecierpliwością śledziłem, czy w zlepku scen pojawi się wreszcie jakaś nowa. Z tego, co pamiętam, od czas do czasu tak się działo. A dla mnie jako małoletniego widza był to znak, że czeka mnie jeszcze w moim ukochanym serialu mnóstwo najlepszej zabawy.

5. Miami Vice – świat zaprezentowany w czołówce nijak nigdy nie pasował mi do pracy policjantów. Serial zaprezentował ich jako niemal jakichś krezusów, bynajmniej nie finansujących swoich kosztownych hobby ze skromnych pensji policjantów. Niemniej czołówka prezentowała inny świat, niemal jak z mydlanej opery, tyle że kryminalnej. Było więc kolorowo, obficie w słońce, sport, hazard, piękne samochody i seksowne kobiety.


[web_stories_embed url=”https://film.org.pl/web-stories/najlepsze-czo%c5%82owki-seriali/” title=”Najlepsze CZOŁÓWKI SERIALI” poster=”https://film.org.pl/wp-content/uploads/2021/01/czołówki-seriali-640×700.jpg” width=”360″ height=”600″ align=”none”]


Jakub Piwoński

1. Lost: Zagubieni – triumf minimalizmu. Niby nic się nie dzieje, jeno napis wyłania się z ciemności w towarzystwie transowego dźwięku, ale ma to tak dosadny przekaz, że nie potrzeba mi nic więcej. Klimat zagubienia, z którym borykają się bohaterowie, został w tych kilku sekundach oddany idealnie.

2. Gra o tron – uwielbiam tę czołówkę, przez osiem sezonów chyba nigdy jej nie przewijałem. Według mnie jest to jeden z lepszych przykładów otwarć telewizyjnego show w historii. W sedno trafia kompozycja, w postaci miniaturowego oddania całej złożoności świata Westeros, która idealnie współgra z zapadającą w pamięć, wprowadzającą do klimatu opowieści muzyką.

3. Wychowane przez wilki – przykład z ostatnich miesięcy, a zajmuje stałe miejsce na mojej liście ulubionych serialowych czołówek. Piękna, nostalgiczna, poetycka piosenka wespół z obrazami zagłady wprowadzają w atmosferę smutku i tęsknoty za cywilizacją, która nie zdała egzaminu.

4. Rodzina Soprano – ci, co znają i cenią słynny serial HBO, z pewnością kojarzą jego słynne otwarcie, z Jamesem Gandolfinim zmierzającym do swojej nietypowej pracy, palącym cygaro, spoglądającym na miasto z okna samochodu. Niby niewiele, niby banalnie, ale to idealne wprowadzenie do tego, co zwykle działo się w odcinku – a działo się, jak pamiętamy, wiele.

5. The Walking Dead – klimat niepokoju, nastrój grozy. Tak w skrócie można określić czołówkę do tej horrorowej opery mydlanej, w którą swego czasu byłem mocno wkręcony, ale później mi się ona najzwyczajniej znudziła. Nie zmienia to jednak w żaden sposób tego, że tej konkretnej czołówki nigdy nie przewijałem, bo uwielbiałem to, że w skondensowany sposób oddaje klimat horroru tej postapokaliptycznej opowieści. Jeśli miałbym wrócić do TWD, to chyba tylko dla tego otwarcia.

Agnieszka Stasiowska

1. Breaking Bad – idealna na binge watching, nie trzeba nawet sięgać po pilota, żeby kliknąć w „Pomiń czołówkę” (dzięki, Netflix, za tę opcję!). Zaledwie osiemnaście sekund, które świetnie oddają kwintesencję serialu – tablica Mendelejewa, narkotyczne opary i układające się w tytuł symbole bromu i baru. Brom (Br) jest wykorzystywany w syntezie metyloaminy, która produktowi Walta nadawała charakterystyczny błękitny kolor, bar (Ba) zaś jest wykorzystywany w kontraście radioaktywnym, czyli w badaniu tomograficznym. Meta i rak. Absolutny geniusz.

2. Ostry dyżur – tej czołówki nie pomijałabym, nawet gdybym w czasach oglądania Ostrego dyżuru miała taką opcję. Intensywna – bo trudno inaczej ją nazwać – muzyka autorstwa Jamesa Newtona Howarda, uzupełniona scenami z serialu, jest jak sam ostry dyżur – przed oczami widza przesuwają się instrumenty medyczne, sylwetki ratowników biegnących koło noszy, fragmenty zdjęć rentgenowskich. Chaos, bieganina, ciągła walka. Na mnie jednak największe wrażenie w tym wszystkim robił kadr ze zmęczonym lekarzem, którego czoło jest wsparte bezsilnie o stetoskop. Nie zawsze się udaje na ostrym dyżurze. Czołówka jednak wyszła na medal.

3. Miasteczko Twin Peaks – a tu przykład czołówki, która z treścią serialu ma wspólnego naprawdę niewiele. Kto bowiem podczas seansu miał okazję czy też ochotę napawać się malowniczymi widokami wokół miasteczka? Witamy w Twin Peaks, gdzie strumyk płynie z wolna, obserwowany przez uroczego ptaszka. Tej sielance towarzyszy cudowny utwór Angelo Badalamentiego, który – co zawsze jest dla mnie szokiem – w oderwaniu od serialu (o ile ktoś potrafi go tak wysłuchać) jest przepiękną melodią, skutecznie kojącą skołatane nerwy. A potem zjawia się Bob.

4. Detektyw, sezon drugi – czołówki wszystkich trzech części serialu Detektyw zasługują na uwagę, ja jednak szczególnie cenię sobie tę z sezonu drugiego, gdzie przy akompaniamencie magnetyzującego, chropawego głosu Leonarda Cohena z czerwono-niebiesko-kremowego tła wyłaniają się twarze głównych bohaterów granych przez Colina Farrella, Vince’a Vaughna (to jego spojrzenie w 1:00!), Taylora Kitscha, Rachel McAdams i Kelly Reilly. To intro jest mroczne, niepokojące… słowo „niebezpieczne” samo ciśnie się na klawiaturę.

5. Firefly – tutaj – przyznaję szczerze – zapewne działa sentyment. Firefly ma w sobie bowiem coś takiego, że jak już wciągnie widza, to nie popuszcza latami. Sama czołówka nie wyróżniałaby się niczym szczególnym, gdyby nie doskonałe zgranie z utworem The Ballad of Serenity bluesmana Sonny’ego Rhodesa. Napisany specjalnie na potrzeby serialu, z lekkim stylizowaniem na country, tak właściwym dla space westernu, z łatwością zapada w ucho i w pamięć. W zestawieniu z prezentacją ulubionych postaci tworzy intro, którego nigdy, nawet podczas wieloodcinkowych seansów, nie miałam chęci przewinąć.

Jacek Lubiński

1. Police Squad! – pięknie skondensowany w kilkudziesięciu sekundach koncept serialu, znakomicie podsumowany kolejnymi występami gościnnymi, które w pełni obrazują humor i absurd projektu (w kolorze!). Nie było i nie ma śmieszniejszej i bardziej dosadnej czołówki, która z czasem ewoluowała w równie pamiętne otwarcia filmów kinowych.

2. Kompania braci – spokojna, piękna, wręcz dystyngowana i stylizowana na archiwalne ujęcia czołówka oddaje 100% klimatu serialu. To małe arcydzieło samo w sobie, które wzbudza szacunek i rozbudza całą gamę emocji oraz w jakiś sposób przywiązuje do siebie. Brawo!

3. Sześć stóp pod ziemią – nigdy nie byłem wielkim fanem tego serialu, jednak czołówka elektryzuje mnie za każdym razem, bo jest po prostu perfekcyjnym zespoleniem montażu, muzyki i pomysłu w pełni oddającego cały projekt.

4. Pacyfik – w przeciwieństwie do Kompanii braci tu twórcy poszli w nieco innym kierunku. Rysowane łamiącym się węglem sylwetki bohaterów i sceny wojennej zawieruchy robią jednak równie mocne wrażenie, co wstęp wspomnianego poprzednika. I dostarczają dokładnie takich samych emocji.

5. Słoneczny patrol – jeśli jest jakiś powód, dla którego ten serial powstał, to jest nim właśnie czołówka. Gorące plaże Kalifornii, przechadzające się po nich dziewczyny w bikini i Erika Eleniak (a później także Yasmine Bleeth) biegnąca w obcisłym, czerwonym stroju w takt przeboju Jimiego Jamisona I’m Always Here. Potem wyłączało się odbiorniki.

REKLAMA