search
REKLAMA
News

Reżyser CLOVERFIELD opowiada o chaotycznej realizacji widowiska science fiction. “Szaleństwo”

“Cloverfield” trafiło na ekrany w 2008 roku.

Łukasz Budnik

14 stycznia 2023

Cloverfield Projekt: Monster
REKLAMA

W 2008 roku na ekrany trafił film Cloverfield Matta Reevesa (u nas funkcjonujący jako Projekt: Monster), który zapoczątkował antologiczną serię produkcji science fiction. Reżyser w nowym wywiadzie wspomina, jak chaotyczna była realizacja tej produkcji.

Reeves opowiada:

Działałem pod wpływem adrenaliny, nie będąc pewnym, czy to się uda. Czułem, jakbym spacerował po wysoko zawieszonej linie, rzucony w całe to szaleństwo, myśląc, że nie wiem, czy damy radę stworzyć kręcony z ręki film oparty na efektach specjalnych. Kiedy zaczęliśmy, nie mieliśmy scenariusza. Drew [Goddard] miał zarys, a J.J. [Abrams, producent filmu] powiedział, że będzie super, jeśli ja się tym zajmę. Odpowiedziałem: “Może zaczekam z decyzją do czasu otrzymania scenariusza?”, na co on odpowiedział, że za 12 tygodni mają zacząć się zdjęcia. (…) Ostatecznie scenariusz dostarczono dosłownie dwa tygodnie przed rozpoczęciem zdjęć. Szaleństwo.

Reżyser dodaje:

Co ciekawe, taki chaos podczas tworzenia “Cloverfield” nadał pewnego autentyzmu. W jakiś sposób doświadczaliśmy to samo, co bohaterowie, polegając jedynie na własnej ocenie, więc do filmu trafiły rzeczy, które być może dziś by się w nim nie znalazły.

cloverfield

W zeszłym roku dowiedzieliśmy się, że powstanie kolejne odsłona serii. Na ten moment nie znamy szczegółów na jej temat i nie wiemy, czy w jakiś sposób będzie się fabularnie łączyć z poprzednimi częściami cyklu, wiemy jednak, że reżyserią zajmie się Babak Anvari, a scenariusz napisze Joe Barton. Producentami będą J.J. Abrans, Bryan Burk, Drew Goddard i Matt Reeves. Anvari ma na koncie filmy W cieniu śmierci, Rany oraz Przypadkowy przychodzień. Dotychczasowe odsłony serii to opisywane powyżej Cloverfield (które okazało się sukcesem komercyjnym i zyskało sympatię widzów), 10 Cloverfield Lane Dana Trachtenberga, późniejszego twórcy Prey (także dobrze przyjęte) oraz The Cloverfield Paradox (tutaj dominowały już negatywne oceny.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Elblążanin. Docenia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Kocha trylogię "Before" Richarda Linklatera. Syci się nostalgią, lubi fotografować. Prywatnie mąż i ojciec, który z niemałą przyjemnością wprowadza swojego syna w świat popkultury.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA