search
REKLAMA
Festiwal

8 filmów, które TRZEBA ZOBACZYĆ NA 30. Festiwalu Mediów CZŁOWIEK W ZAGROŻENIU

Michalina Peruga

24 listopada 2020

REKLAMA

Ostatni rycerze prawej strony, reż. Michał Edelman

Film studenta łódzkiej Filmówki chłodnym okiem przygląda się „rycerzom prawej strony” – członkom Brygady Łódzkiej ONR, czyli Obozu Narodowo-Radykalnego, skrajnie prawicowego ugrupowania o zapędach faszystowskich. Kamera towarzyszy bohaterom podczas lokalnych imprez, prób zakłócenia Marszu Równości czy podczas niesławnego Marszu Niepodległości odbywającego się co roku w Warszawie. Edelman uchyla rąbka tajemnicy i przenika w głąb ugrupowania, przeprowadzając wywiady z kobietami i mężczyznami na różnych szczeblach kariery w organizacji, których do aktywnego zaangażowania się pchnęły różne zakręty życiowe.

Szklane negatywy, reż. Jan Borowiec

W 2010 roku, podczas remontu starej kamienicy w Lublinie, za jedną ze ścian odkryto tajemniczy schowek, w którym odnaleziono zbiór 2700 starych, szklanych negatywów. Zdjęcia pochodziły z początku XX wieku i ukazywały dawnych mieszkańców Lublina. Film Jana Borowca to filmowe śledztwo, w którym wraz z wolontariuszką lokalnej instytucji kultury uczestniczą widzowie. Twórcy filmu spotykają się z byłymi i obecnymi mieszkańcami Lublina, próbując odkryć prawdę o tajemniczym fotografie. Próba znalezienia odpowiedzi na to, kto zrobił znalezione zdjęcia, a także kto do nich pozował, prowadzi twórców aż do Izraela.

Stolen Fish, reż. Małgorzata Juszczak

Mieszkańcom Gambii, najmniejszego kraju Afryki, brakuje pożywienia, a dokładnie białka, którego głównym źródłem były dotychczas ryby. Te jednak są masowo łowione i przerabiane na mączkę rybną w działających na miejscu chińskich fabrykach, a potem wysyłane do Chin i Europy jako karma dla zwierząt. Mieszkańcom obiecywano poprawę jakości życia i miejsca pracy, jednak chińskie fabryki przyczyniły się tylko do pogłębienia biedy, zanieczyszczenia i degradacji środowiska, zmuszając wielu Gambijczyków do emigracji.

Retrospektywa Baraka i Tomera Heymannów

Warto obejrzeć chociaż jeden film utalentowanych braci z Izraela, wspólnie tworzących firmę producencką Heymann Brothers Films, w której sami lub wspólnie reżyserują filmy dokumentalne. W ramach festiwalu będzie można zobaczyć nie tylko dokumentalny hit Tomera Heymanna sprzed pięciu lat pt. Mr. Gaga (2015) opowiadający o słynnym izraelskim choreografie Ohadzie Naharinie, ale także starsze i najnowsze filmy braci. W I Shot My Love (2009) sam Tomar Heymann opowiada swoją życiową historię miłosną. Kto mnie teraz pokocha? (2016) opowiada o młodym, homoseksualnym Żydzie, który chcąc żyć w zgodzie z samym sobą, wyjeżdża z Izraela i przeprowadza się do Londynu, gdzie z trudem próbuje utrzymać dobry kontakt ze swoją rodziną. W twoich oczach (2018) śledzi losy czwórki izraelskich youtuberów w ortodoksyjnym społeczeństwie, a Comrade Dov (2019) opowiada o nietypowym izraelskim polityku.

 

Wszystkie filmy będzie można obejrzeć na stronie www.dafilms.pl.

Michalina Peruga

Michalina Peruga

Filmoznawczyni, historyczka sztuki i miłośniczka współczesnego kina grozy i klasycznego kina hollywoodzkiego, w szczególności filmu noir i twórczości Alfreda Hitchcocka. W kinie uwielbia mieszanie gatunków, przełamywanie schematów oraz uważne przyglądanie się bohaterom.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA