search
REKLAMA
Festiwal

8 filmów, które TRZEBA ZOBACZYĆ NA 30. Festiwalu Mediów CZŁOWIEK W ZAGROŻENIU

Michalina Peruga

24 listopada 2020

REKLAMA

Okrągła, bo trzydziesta edycja łódzkiego Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu, festiwalu filmów dokumentalnych i reportaży telewizyjnych, odbywa się, jak większość tego typu imprez, całkowicie online. Co różni jednak ten festiwal od reszty to fakt, że większość filmów jest dostępna bezpłatnie (lub za naprawdę symboliczną opłatą), a w programie można zobaczyć największe hity kina dokumentalnego z Polski i ze świata. Jednak nie tylko filmami Festiwal Mediów żyje, bo w czasie trwania imprezy widzowie mają szansę zapoznać się także z reportażami radiowymi. Festiwal potrwa do niedzieli (od 24 do 29 listopada), warto więc obszerny program festiwalu sprawdzić tu i już teraz zaplanować sobie wyborny filmowy tydzień.

Lekcja miłości, reż. Małgorzata Goliszewska, Katarzyna Mateja

Lekcja miłości niespodziewanie podbiła tegoroczną edycję Millenium Docs Against Gravity, zdobywając tam dwie nagrody. Bohaterką filmu jest prawie 70-letnia Jola, która po czterdziestu latach małżeństwa ucieka od agresywnego, pełnego przemocy męża i wraca do swojego rodzinnego Szczecina. Tam próbuje sobie ułożyć życie na nowo i poznaje starszego od niej Wojtka, który zakochuje się w niej bez pamięci. Lekcja miłości to ciepła opowieść o dojrzałej kobiecie zmagającej się z oczekiwaniami innych, która walczy o prawo do spełniania własnych marzeń i o to, by na nowo siebie pokochać.

Witamy w Czeczenii, reż. David France

Ten mrożący krew w żyłach dokument nagrodzono w Sundace i na Berlinale. We współczesnej Czeczenii trwają prześladowania osób LGBTQ+. Więzienie, tortury, a nawet śmierć grożą osobom nieheteronormatywnym w kraju rządzonym przez Ramzana Kadyrowa, prezydenta tyrana mianowanego przez samego Putina. Dokument towarzyszy grupie aktywistów ratujących zagrożonych represjami Czeczenów, organizujących dla nich kryjówki i pomagających im uciec z kraju. Dokument wykorzystuje technologię VFX, dzięki czemu twarze ocalałych osób zostały zamienione na twarze aktorów. Twórcy filmu zdecydowali się ukryć tożsamość niektórych osób, aby nie narażać ich na niebezpieczeństwo ze strony czeczeńskiego rządu. Ten wstrząsający dokument to niezwykle aktualna przestroga dla krajów coraz bardziej podążających drogą nienawiści do osób LGBTQ+, dobitnie obrazująca, do jakiej tragedii może doprowadzić skrajna wrogość względem grup ostracyzowanych przez rząd.

Syndrom zimowników, reż. Piotr Jaworski

Jak długo psychika człowieka może wytrzymać w ekstremalnych warunkach izolacji na Antarktydzie? Na to pytanie próbował odpowiedzieć polski naukowiec, profesor Jan Terelak, podczas serii badań na polskich polarnikach w latach 70. i 80. Eksperyment testujący psychiczną wytrzymałość człowieka w sytuacji zamknięcia, mający posłużyć także Sowietom przygotowującym się do kosmicznego wyścigu, polski naukowiec przeprowadzał w stacji im. Henryka Arctowskiego. Po latach jego działania zostały uznane za skrajnie nieetyczne. Piotr Jaworski opowiada historię eksperymentów Jana Terelaka i losów polskich polarników, tworząc film z archiwalnych nagrań, rozmów z uczestnikami wypraw, a nawet fragmentów animacji.

Dla Samy, reż. Waad al-Kateab, Edward Watts

Film został obsypany nominacjami i nagrodami na najbardziej uznanych festiwalach. Był nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film dokumentalny, wygrał nagrodę BAFTA oraz Złote Oko w Cannes. Nagrodzono go także Europejską Nagrodą Filmową. Narratorką filmu jest syryjska dziennikarka Waad, która, zgodnie z tytułem, kręci go dla swojej maleńkiej córeczki, Samy. Zwracając się bezpośrednio do dziecka, które jest jeszcze zbyt małe, by zrozumieć, czym jest wojna, matka opowiada córce o swoim życiu i sytuacji, w jakiej się znalazły. Opowiada jej o oblężonym mieście i ojcu, lekarzu każdego dnia ratującym ludzkie życie. To poruszający i niezwykle ludzki obraz miasta ogarniętego wojną, którego mieszkańcy mimo wszystko starają się normalnie żyć, a ludzie zakochują się, rodzą i umierają.

Michalina Peruga

Michalina Peruga

Filmoznawczyni, historyczka sztuki i miłośniczka współczesnego kina grozy i klasycznego kina hollywoodzkiego, w szczególności filmu noir i twórczości Alfreda Hitchcocka. W kinie uwielbia mieszanie gatunków, przełamywanie schematów oraz uważne przyglądanie się bohaterom.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA