search
REKLAMA
Artykuły o filmach, publicystyka filmowa

ZŁOTE GLOBY 2018. Typowanie zwycięzców

Karol Barzowski

7 stycznia 2018

REKLAMA

NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY

Armie Hammer (Tamte dni, tamte noce)

Richard Jenkins (Kształt wody)

Willem Dafoe (The Florida Project)

Sam Rockwell (Trzy billboardy za Ebbing, Missouri)

Christopher Plummer (Wszystkie pieniądze świata)

Był taki okres w historii tych nagród, kiedy wybory HFPA dość znacznie różniły się od tych Amerykańskiej Akademii Filmowej albo Gildii Aktorów Ekranowych. Później jednak nie było żadnych niespodzianek, aż do ubiegłego roku, kiedy postanowiono nagrodzić Aarona Taylora-Johnsona za Zwierzęta nocy. Wydaje się, że faworytem jest Willem Dafoe, choć jego rola w The Florida Project daleka jest od największych osiągnięć w jego karierze. Takie “nagrody za całokształt” to jednak nic nowego. Dużo ciekawszy od tej solidnej (ale tylko solidnej) kreacji Dafoe wydaje się cały drugi plan Trzech billboardów…. Tutaj znalazło się miejsce tylko dla Sama Rockwella, ale równie dobry był przecież Woody Harrelson. Nie można też skreślać Christophera Plummera – kiedy czyta się zagraniczne recenzje Wszystkich pieniędzy świata, dość często powtarzają się pochwały dla 88-letniego aktora, który na plan wszedł przecież z marszu, zastępując okrytego złą sławą Kevina Spaceya. Szum wokół tej sytuacji może mu tylko pomóc. Kto wie, czy i w tym roku jedna z pierwszych nagród wieczoru nie zaoferuje nam dużej niespodzianki. Choć nie miałem okazji obejrzeć tego filmu, stawiam właśnie na Plummera.

NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA

Mary J. Blige (Mudbound)

Hong Chau (Pomniejszenie)

Allison Janney (I, Tonya)

Laurie Metcalf (Lady Bird)

Octavia Spencer (Kształt wody)

Dla Mary J. Blige i Hong Chau sama nominacja to już ogromny sukces – zwłaszcza że zostały wyróżnione za role w filmach, które nie spodobały się członkom HFPA. Octavia Spencer po raz kolejny udowodniła, że jest świetną aktorką drugiego planu, ale w tym roku nic więcej nie ugra. Zwycięstwo przypadnie którejś z dwójki: Allison Janney oraz Laurie Metcalf. Obie znane są raczej głównie z telewizyjnych występów, teraz, będąc dojrzałymi kobietami, zachwyciły na wielkim ekranie. To naprawdę świetne role, a poza tym takie historie zawsze świetnie się sprzedają. Która wygra? Stawiam na Janney, która ma bardziej wyrazistą rolę.

NAJLEPSZY SERIAL DRAMATYCZNY

Opowieść podręcznej

The Crown

Tacy jesteśmy

Gra o tron

Stranger Things

Jak wiemy, Gra o tron nie ma szczęścia do Złotych Globów (żadna z pięciu nominacji nie zamieniła się na statuetkę) i ten rok raczej nie przyniesie w tej kwestii zmian. Rok temu wygrało The Crown, ale wcale nie byłbym taki pewien, że doczekamy się powtórki. Stawiam na jedyną w tym gronie nowość, czyli Opowieść podręcznej. Twórcy tej produkcji mają już na koncie Emmy, pora chyba na kolejny skalp. Dobrze, że ten udany serial zdobywa takie uznanie. A może jednak niespodzianka? Jedną mamy już za sobą – brak wśród nominowanych Pozostawionych zaskoczył wszystkich ekspertów, nie mówiąc o fanach tego serialu.

NAJLEPSZY SERIAL KOMEDIOWY LUB MUSICAL

Czarno to widzę

The Marvelous Mrs. Maisel

Specjalista od niczego

SMILF

Will i Grace

W ostatnich latach mieliśmy w tej kategorii trochę niespodzianek, jak choćby wygrane Mozart in the Jungle czy Brooklyn 9-9. Rok temu również Atlanta nie była głównym faworytem. W tej stawce może się tak naprawdę zdarzyć wszystko. Amerykańscy krytycy wskazują na tytuł, który w Polsce jest chyba najmniej znany – The Marvelous Mrs. Maisel. Ja nie skreślałbym Specjalisty od niczego. Już pierwszy sezon zasługiwał na uznanie, a drugi jest jeszcze lepszy. Słucham jednak ekspertów zza oceanu i stawiam na The Marvelous Mrs. Maisel, zapisując sobie ten tytuł do szybkiego nadrobienia.

Nope

NAJLEPSZY SERIAL LIMITOWANY LUB FILM TELEWIZYJNY

Wielkie kłamstewka

Konflikt: Bette i Joan

Fargo

Grzesznica

Tajemnice Laketop

Należę do wielkich fanów Wielkich kłamstewek i choć Fargo też śmiało mogłoby skończyć ze statuetką, trzymam kciuki za serial z Nicole Kidman i Reese Witherspoon w głównych rolach. To naprawdę znakomita produkcja, które zasługuje na wszelkie nagrody – cały worek Emmy już mają, pora na Złote Globy. Na nominacjach bowiem się nie skończy.

Moje typy w pozostałych kategoriach:

NAJLEPSZY FILM NIEANGLOJĘZYCZNY: Najpierw zabili mojego ojca

NAJLEPSZY FILM ANIMOWANY: Coco

NAJLEPSZA MUZYKA: Nić widmo

NAJLEPSZA PIOSENKA: Król rozrywki

NAJLEPSZY AKTOR W SERIALU DRAMATYCZNYM: Sterling K. Brown (Tacy jesteśmy)

NAJLEPSZA AKTORKA W SERIALU DRAMATYCZNYM: Elisabeth Moss (Opowieść podręcznej)

NAJLEPSZY AKTOR W SERIALU KOMEDIOWYM LUB MUSICALU: Eric McCormack (Will i Grace)

NAJLEPSZA AKTORKA W SERIALU KOMEDIOWYM LUB MUSICALU: Rachel Brosnahan (The Marvelous Mrs. Maisel)

NAJLEPSZY AKTOR W SERIALU LIMITOWANYM LUB FILMIE TELEWIZYJNYM: Kyle McLachlan (Twin Peaks)

NAJLEPSZA AKTORKA W SERIALU LIMITOWANYM LUB FILMIE TELEWIZYJNYM: Nicole Kidman (Wielkie kłamstewka)

NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY W SERIALU, SERIALU LIMITOWANYM LUB FILMIE TELEWIZYJNYM: Alexander Skarsgård (Wielkie kłamstewka)

NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA W SERIALU, SERIALU LIMITOWANYM LUB FILMIE TELEWIZYJNYM: Laura Dern (Wielkie kłamstewka)

korekta: Kornelia Farynowska

REKLAMA