Wszystko, czego NIE ZAUWAŻYŁEŚ w trzecim sezonie STRANGER THINGS
Emocjonująca sensacja
Lata 80. to także okres, w którym dużą popularnością cieszyły się produkcje sensacyjne. W związku z tym, że akcja trzeciego sezonu Stranger Things pędzi bez opamiętania, nic dziwnego, że znajdziemy tutaj mnóstwo nawiązań również do tego gatunku filmowego. I tak poza odniesieniami do wspomnianego Terminatora, Hopper ze swoimi wspaniałymi wąsami i kolorową koszulą wzoruje się na Tomie Sellecku z serialu Magnum (1980-1988), a częste ukazywanie przeciskania się przez ciasne szyby wentylacyjne może stanowić nawiązanie zarówno do pierwszej części Obcego, jak też do powstałej później w stosunku do czasu rozgrywania akcji trzeciego sezonu serialu Szklanej pułapki (1988). Ponadto długie korytarze radzieckiej bazy pod centrum Starcourt mogą być nawiązaniem do filmów o Bondzie.
Pozostałe ciekawe nawiązania
Podobne wpisy
Bardzo prostym i jednocześnie skutecznym sposobem, który sprawił, że bezpośrednie nawiązania do filmów z lat 80. stały się w trzecim sezonie ST tak naturalne, jest ukazywanie seansów w kinie centrum handlowego Starcourt. W repertuarze kina znalazły się więc takie filmy, które rzeczywiście miały premierę w czerwcu 1984 roku w USA. Były nimi między innymi Kokon, Fletch, Substancja (plakaty lub tytuły na tablicy) i najpopularniejszy wśród mieszkańców Hawkins, Powrót do przyszłości, po którego seansie odurzony narkotykiem Steve (Joe Keery) zastanawia się, dlaczego mama Alexa Keatona (kreacja Michaela J. Foxa z popularnego w ówczesnych latach serialu Family Ties) chciała uprawiać seks z własnym synem.
Podobne wpisy
W ST3 dość częste jest także wspominanie o filmie Beztroskie lata w Ridgemont High (1982). Dustin (Gaten Matarazzo) co rusz przypomina przecież o swojej nowej dziewczynie Suzie, którą przyrównuje do Phoebe Cates, czyli pięknej aktorki, która w produkcji Amy Heckerling zagrała Lindę Barrett. Dodatkowo, centrum handlowe Starcourt przypomina Ridgemont Mall z tego filmu, a kostium marynarza z lodziarni Scoops Ahoy to odniesienie do stroju Brada Hamiltona.
Stranger Things 3 nie mogło zapomnieć również o legendarnych Szczękach (1975) Spielberga. Wszak tutaj również mamy do czynienia z chciwym burmistrzem (Cary Elwes), który nie chce, aby protesty przeciwko Starcourt wpłynęły na jego reelekcję. Miłym gestem twórców było także wspomnienie o ówczesnym bożyszczu nastolatek, Ralphie Macchio, czyli popularnym Danielu Larusso z Karate Kid (1984), a także rozbrajające wykorzystanie motywu muzycznego z Niekończącej się opowieści (1984) Wolfganga Petersena.