search
REKLAMA
Zestawienie

WIĘCEJ NIŻ “TITANIC”. 5 mniej znanych ról Kate Winslet

Dawid Myśliwiec

5 października 2018

REKLAMA

Niezwykle trudno wybierać najlepsze role kogoś, kto zawsze gra na niesamowitym poziomie – a tak jest właśnie w przypadku Kate Winslet. Bez względu na to, czy gra w kasowym megawidowisku, kameralnym dramacie czy czułej komedii romantycznej, urodzona 5 października 1975 roku w Reading aktorka prezentuje wspaniałe umiejętności, grację i styl. Najważniejsze role Winslet znane są przy tym niemal wszystkim widzom kina, ale ma ona w dorobku wiele wspaniałych kreacji w mniejszych, nie tak medialnych tytułach – i to właśnie na nich skupimy się w tym zestawieniu.

Niebiańskie stworzenia (1994), reż. Peter Jackson

Heavenly Creatures

To niebywałe, jak różnie mogą potoczyć się kariery dwóch młodych, równie utalentowanych aktorek. Kate Winslet to dziś gwiazda z pierwszej ligi, zdobywczyni Oscara i trzech Złotych Globów, zaś partnerująca jej w Niebiańskich stworzeniach Nowozelandka Melanie Lynskey, choć także mająca na koncie pewne sukcesy, musi zadowalać się mniejszymi rolami w mniejszych projektach. Obie stworzyły u Petera Jacksona przejmujące, przepełnione młodzieńczą witalnością kreacje, a trzeba pamiętać, że dla Winslet był to kinowy debiut, zaś Lynskey nigdy wcześniej nie stała przed kamerą! W Niebiańskich stworzeniach zagrały uczennice żeńskiej szkoły, których relacja szybko przekracza zwykłe przyjacielskie kontakty. W swoim filmowym debiucie Kate zachwyciła widzów pewnością siebie (wciela się w tą bardziej przebojową z dziewcząt) i dojrzałością – a przecież miała wówczas ledwie 19 lat!

Projektantka (2015), reż. Jocelyn Moorhouse

Dressmaker

Film-kuriozum – w historii Myrtle “Tilly” Dunnage, która wraca do położonego na australijskim outbacku rodzinnego miasteczka żądna zemsty, jest tyle niedorzeczności, że aż trudno powstrzymać się od wybuchów śmiechu podczas seansu. Oglądając Projektantkę, zachodziłem w głowę, co też musiało się wydarzyć, że Kate Winslet przyjęła rolę w filmie Jocelyn Moorhouse, kiczowatej, groteskowej, przerysowanej comeback story, w której bohaterka rozlicza się z własną przeszłością i małomiasteczkowym ostracyzmem. Projektantka to z jednej strony dzieło rażące scenariuszową i realizacyjną niekonsekwencją (humor przeplata się z powagą w sposób daleki od kontrolowanego), z drugiej jednak zachwyca wyrazistą, niejednoznaczną kreacją Winslet, która jako tytułowa artystka fachu krawieckiego próbuje zwalczyć demony przeszłości.

Zakochany bez pamięci (2004), reż. Michel Gondry

Eternal Sunshine of Spotless Mind

Być może nie jest to jeden z mniej znanych tytułów w dorobku Kate, ale jednak rzadko wymienia się go wśród jej najlepszych ról – a to błąd. Zakochany bez pamięci to film, który rozerwie serca co wrażliwszych widzów – zwłaszcza ci świeżo po zawodzie miłosnym nie powinni go oglądać. Winslet w roli niebiesko-rudowłosej Clementine Kruczynski jest prawdziwym wulkanem emocji, kobietą, która równie silnie kocha, co nienawidzi. W tym wyjątkowym filmie SF Kate pokazuje całą skalę swej emocjonalnej gry aktorskiej, w czym – w roli życia! – doskonale partneruje jej Jim Carrey.

Mildred Pierce (2011), reż. Todd Haynes

Mildred Pierce

Miniserial HBO, będący remakiem klasycznego filmu noir z nagrodzoną za tę rolę Oscarem Joan Crawford, był w 2011 roku wielkim wydarzeniem – ale tylko w świecie telewizji. Złoty Glob dla Kate Winslet za tę kreację świadczy o tym, że nie ugięła się pod ciężarem tego zadania i wcieliła się w tytułową postać z wielkim wyczuciem i gracją. Jako kobieta, która musi stać się niezależna i osiąga wielki sukces w czasach, gdy kobietom nie było to pisane, Kate wyzwoliła mieszankę pewności siebie i wrażliwości. Jej bohaterka przechodzi w trakcie swej pięciogodzinnej w sumie podróży niejedną metamorfozę, a w każdym z wcieleń Winslet jest wyśmienita. Co ciekawe, partnerujący jej w Mildred Pierce Guy Pearce (cóż za zbieżność brzmienia!) także urodził się 5 października.

Więzy miłości (1996), reż. Michael Winterbottom

Jude

Wielki film o wielkiej miłości. Ekranizacja powieści Thomasa Hardy’ego opowiada o pochodzącym z angielskiej wsi młodym człowieku (Christopher Eccleston), który marzy o rozpoczęciu nauki na wyższej uczelni i wyrwaniu się z prowincji. Gdy przeprowadza się do uniwersyteckiego miasteczka, poznaje bliżej swą inteligentną i wyzwoloną kuzynkę (w tej roli Kate Winslet), która z początku imponuje mu życiową postawą, a z czasem staje się obiektem jego uczuć. W tej historii o zakazanej miłości Winslet stworzyła jedną ze swych najlepszych kreacji – było to w czasie, gdy często zatrudniano ją do ról w filmach kostiumowych, opartych o klasyki literatury. W Więzach miłości ma w sobie wszystko to, za co ją pokochaliśmy – naturalność, wrażliwość i delikatną siłę, która poddaje się wobec niepowstrzymanego żywiołu miłości. Wspaniała rola we wspaniałym, choć niesłusznie zapomnianym filmie.

Avatar

Dawid Myśliwiec

Zawsze w trybie "oglądam", "zaraz będę oglądał" lub "właśnie obejrzałem". Gdy już położę córkę spać, zasiadam przed ekranem i znikam - czasem zatracam się w jakimś amerykańskim czarnym kryminale, a czasem po prostu pochłaniam najnowszy film Netfliksa. Od 12 lat z różną intensywnością prowadzę bloga MyśliwiecOgląda.pl.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA