TERRENCE MALICK. Ranking filmów
6. Podróż do Nowej Ziemi (2005)
Malick zmierzył się z legendą o Pocahontas w typowy dla siebie sposób. Jest podniośle, jest majestatycznie, jest emocjonalnie. Uczucie dwojga ludzi pochodzących z przeciwnych sobie światów wyniesione zostało do rangi miłosnego symbolu. Mnie ta historia przekonała, na swój sposób nawet urzekła i dobrze się czułem podczas jej doświadczania, mimo że tempo akcji pozostawia wiele do życzenia. Łatwiej znaleźć bowiem tych, których film ten sromotnie wynudził. W tym dwugodzinnym filmie, który już w tytule zwiastuje wielkie widowisko, praktycznie niewiele się dzieje. Najwięcej dzieje się jednak pomiędzy dwójką głównych bohaterów i to jest chyba najważniejsze. Podróż do Nowej Ziemi to piękna, bardzo spokojna opowieść o miłości pokonującej kulturowe bariery, przy tym bardzo solidnie zrealizowana i zagrana.
7/10
5. Voyage of Time
To chyba jeden z najdłużej tworzonych filmów dokumentalnych w historii. Malick rozpoczął bowiem pracę nad nim już w latach 70. Efekt końcowy skrupulatnie zbieranego i montowanego materiału jest imponujący, choć niepozbawiony wad. Generalnie całość przybiera kształt wielkiej kontemplacji skierowanej w stronę wszechświata, która tak jak momentami potrafi zachwycić niezwykłością kontekstu, tak innym razem odstrasza nadętością. Nie od dziś wiadomo, że Malick lubi i potrafi stawiać fundamentalne pytania, zastanawiając się nad tym, skąd pochodzimy oraz kto i po co nas stworzył. Zaangażowana do roli narratora Cate Blanchett nie tłumaczy zatem tego, co widzimy na ekranie, ale prowadzi raczej rodzaj osobliwej modlitwy, nadając głębię niezwykłym obrazom przyrody przewijającym się przez ekran. To nie jest film, który powinno się odbierać na poziomie rozumu, tylko raczej emocji. Nie bez powodu prowadzi on bowiem do ogranego, acz wciąż aktualnego wniosku, jakoby miłość była w życiu najważniejsza. Bardzo osobliwe filmowe doświadczenie.
7/10
4. Badlands (1973)
Terrence Malick rozpoczął swoją filmografię od wyjątkowo mocnego akcentu. Jego pełnometrażowy debiut wielu zszokował z uwagi na bezkompromisowy charakter. W historii zakochanych, którzy podczas swej miłosnej ucieczki zabijają każdego, kto ośmieli się stanąć im na drodze, reżyserowi udało się połączyć dwa kontrastujące postawy: romantyzm i brutalność. Młodziutcy Sheen i Spacek grają w dodatku bardzo naturalnie, co przekłada się na wyrazistość tego niecodziennego love story. Malick jednocześnie zasygnalizował światu, że temat nieszczęśliwej, destrukcyjnej i ślepej miłości, która w całej swej dobroci potrafi także zadawać wiele ran, jest mu szczególnie bliski. A potwierdzi to w kolejnych produkcjach.
7/10