Sequele

SEQUELE – Godziny szczytu

Autor: Tomasz Urbański
opublikowano

TYTUŁ POLSKI: Godziny Szczytu
ROK PRODUKCJI: 1998
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Vision
REŻYSERIA: Brett RatnerWYSTĄPILI:
Jackie Chan
Chris Tucker
Chris Penn
Tom Wilkinson
Robert Littman
Kai Lennox

Inspektor Lee, niezrównany glina z Hong Kongu przybywa do Los Angeles, aby pomóc w schwytaniu porywaczy córki ambasadora Hong Kongu, Hana. Soo Yung została porwana przez ludzi niejakiego Sanga, pracującego dla tajemniczego osobnika Juntao. Inspektorowi zostaje przydzielony do pomocy i “pilnowania” niezwykle gadatliwy i szalony detektyw James Carter. Jeden z największych przebojów Jackie Chana w USA. Po tym filmie jego gwiazda zabłysnęła w całym świecie. Sukces filmu to sprawdzony patent, opierający się na duecie bohaterów o całkowicie różnych cechach charakteru jak i fizyczności. To typowa komedia sensacyjna z kilkoma naprawdę niezłymi gagami i efektownymi scenami walk (szczególnie w wykonaniu Chana). Przyjemne dla oka, ale nic specjalnego.

TYTUŁ POLSKI: Godziny Szczytu 2
ROK PRODUKCJI: 2001
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Warner
REŻYSERIA: Brett RatnerWYSTĄPILI:
Jackie Chan
Chris Tucker
John Lone
Ziyi Zhang

Detektyw Carter i inspektor Lee wybierają się na wakacje do Hong Kongu. Odpoczynek nie jest im jednak dany, bowiem w ambasadzie amerykańskiej wybucha bomba, która zabija dwóch pracowników. Podejrzenie pada na niejakiego Ricky’ego Tana. Śledztwo prowadzi Lee i Cartera do Los Angeles i to tam odbywa się finałowa rozgrywka. Sequel – uwaga – lepszy od oryginału! Więcej humoru i zwariowanej akcji, ciekawsze role drugoplanowe (brawa dla Ziyi Zhang) i od razu przyjemniej się ogląda i szczerze powiem, że z chęcią wrócę do tego filmu jeszcze raz.

TYTUŁ POLSKI: Godziny Szczytu 3
ROK PRODUKCJI: 2007
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Warner
REŻYSERIA: Brett RatnerWYSTĄPILI:
Chris Tucker
Jackie Chan
Max von Sydow
Hiroyuki Sanada
Yvan Attal
Youki Kudoh

Zadaniem inspektora Lee jest ochrona ambasadora Hana, przedstawiciela Chin podczas ważnego przemówienia. Niestety, oficjel zostaje postrzelony. Podczas pościgu za zamachowcem Lee przez przypadek trafia na swego dobrego znajomego, zdegradowanego do policji drogowej Jamesa Cartera. Razem ruszają za przestępcą, którym okazuje się brat inspektora. Sprawcy udaje się zbiec. Punktem honoru dla Lee jest doprowadzenie wszystkich odpowiedzialnych za wspomniany incydent przed sąd. Trop prowadzi (a jakże, za kobietą) do Paryża. W grę wchodzi potyczka z Triadą. Niewiele oczekiwałem od tego filmu, ani odświeżania cyklu, ani nowych rozwiązań fabularnych, liczyłem na spotkanie z sympatycznymi gliniarzami na podobnym poziomie jak w poprzednich częściach. Niestety niewiele dostałem. Żarty powielane, Chris Tucker już nie tak zabawny, trochę “ociężały”, Chan wykonuje swoją robotę poprawnie, choć nie zachwyca. A na deser scenarzyści przygotowali bardzo słabe zakończenie. Wielka szkoda, bo liczyłem na dobrą niezobowiązującą zabawę, a otrzymałem dłużący się wyrób z Hollywood, w znaczeniu jak najbardziej pejoratywnym. Szkoda tylko występu Maxa Von Sydowa.

CIEKAWOSTKI:

  • W drugoplanowej roli Clive’a Coda w pierwszej części wystąpił brat Seana Penna – Chris Penn, aktor, który momentami grywa w świetnych niskobudżetowych filmach (Reservoir Dogs), ale czasem zdarzają mu się prawdziwe “gnioty”.
  • Tak jak w większości komedii z Jackie Chanem i tutaj znajdziemy podczas napisów końcowych “sceny nieudane”, które z reguły są zabawniejsze od tych, które w filmie się znalazły.
  • Druga część istnieje w dwóch wersjach: tradycyjnej 90-minutowej, oraz dłuższej (pokazywanej m.in. w Szwecji) 94-minutowej.
  • Jednymi z kandydatów do zagrania czarnego charakteru w trzeciej części byli Steven Seagal i Jean-Claude Van Damme.
  • W (niestety) niespecjalnym epizodzie w Rush Hour 3 pojawił się Roman Polański.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Zarówno wynik finansowy, jak i reakcje fanów mogą przynajmniej na pewien czas zastopować realizację czwartej części. Nikt z ekipy również nie wypowiada się o realizacji kolejnego filmu, co przy kłopotach z zatrudnieniem obsady przy trzeciej części może definitywnie zamknąć cykl.

Tekst z archiwum film.org.pl.

 

Ostatnio dodane