search
REKLAMA
News

Nie żyje MAX VON SYDOW. Miał 90 lat

Łukasz Budnik

9 marca 2020

REKLAMA

Opuściła nas kolejna aktorska legenda. W wieku 90 lat zmarł szwedzki aktor Max von Sydow, o czym poinformowała jego żona, Catherine. 

Aktor urodził się 10 kwietnia 1929 roku jako syn baronowej Grety Rappe i etnologa profesora Carla Wilhelma von Sydow. Już w szkole średniej założył z kolegami klub teatralny, po jej ukończeniu wstąpił do Królewskiej Akademii Teatralnej w Sztokholmie. Debiut von Sydowa przypadł na film Tylko matka Alfa Sjöberga, później pojawił się w kilku filmach Ingmara Bergmana (między innymi Siódmej pieczęciTam, gdzie rosną poziomki oraz U progu życia). W Opowieści wszech czasów z 1965 roku zagrał rolę Jezusa Chrystusa i był to jego pierwszy ważny hollywoodzki występ. Kolejne istotne role Sydowa to między innymi Emigranci oraz Egzorcysta, gdzie wcielił się w księdza Merrina.

Kadr z filmu "Siódma pieczęć"
Pamiętny kadr z “Siódmej pieczęci” – pierwszej wielkiej roli von Sydowa

Sydow pojawiał się na ekranie również w takich produkcjach jak Flash Gordon, Diuna i Conan barbarzyńca. W ciągu swojej kariery dwukrotnie był nominowany do Oscara – za występ w filmach Pelle zwycięzca (1987) oraz Strasznie głośno, niesamowicie blisko (2011). Grał właściwie do końca życia – w późniejszych latach oglądaliśmy go na przykład w Grze o tron oraz siódmym epizodzie Gwiezdnych wojen. Łącznie pojawił się w ponad 100 filmach i serialach.

Żegnamy. 

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA