SEQUELE – Skowyt
TYTUŁ POLSKI: Skowyt VI: Odmieńcy ROK PRODUKCJI: 1991 DYSTRYBUCJA W POLSCE: Vim REŻYSERIA: Hope PerelloWYSTĄPILI: Brendan Hughes Michele Matheson Sean Gregory Sullivan Bruce Payne Carol Lynley Randy Pelish |
Zafascynowany cyrkowcem R.B. Harkerem Ian przybywa do miasta, w którym stacjonuje cyrk. Dość charakterystyczny cyrk, który w swoich przedstawieniach opiera się na tytułowych “Odmieńcach” – ludzkich dziwadłach, wybrykach natury. Wybierając się wraz z zaprzyjaźnioną Elizabeth na wieczorny pokaz jest oczarowany. W nocy po występach zostaje zakażony i ulega transformacji w wilkołaka. Harker, dowiadując się o tym wydarzeniu, dołącza Iana do swych podopiecznych. Choć film ma wolne, wręcz ślamazarne tempo, to należy pochwalić reżysera za wytworzenie dość charakterystycznego nastroju, nietypowego dla całego cyklu. Wynika to ze specyfiki postaci. W końcu też można dopatrzyć się ciągłości fabularnej (pojawia się znana z 5 części Mary Lou) bo z tą w 3 i 4 części było krucho. Jednym słowem – przyzwoita produkcja dla miłośników tego rodzaju filmów.
TYTUŁ POLSKI: Skowyt VII: Tajemnicza Kobieta ROK PRODUKCJI: 1995 DYSTRYBUCJA W POLSCE: NVC REŻYSERIA: Clive TurnerWYSTĄPILI: John Ramsden Ernest Kester Clive Turner Jack Huff Elizabeth Shé Jaqueline Armitage |
Małym kalifornijskim miasteczkiem wstrząsa seria brutalnych morderstw. Efekty są wstrząsające i wyglądają według niektórych jak robota… wilkołaka. Jednak podejrzany o ich popełnienie jest gang motocyklistów. Tymczasem w sąsiedniej miejscowości policja jest na tropie mordercy, który według nich jest likantropem. Uwaga! Lojalnie ostrzegam przed tą produkcją. Ten koszmarny film jest jednym z najgorszych, jaki widziałem w swoim – już niekrótkim 🙂 – życiu. Owszem, jestem człowiekiem tolerancyjnym i lubię popatrzeć sobie na przysłowiowy “crap” czy też “camp”, niemniej ten film jest tak nieudany, że aż sam nie wiem, co napisać. Realizacja jest fatalna, wszystko tu szwankuje – od aktorstwa po zdjęcia i muzykę. Scenarzysta tak sobie pokpił sprawę, że nie był w stanie wymyślić nawet imion postaciom, które po prostu przejęli po aktorach odtwarzających te role. Jedyny plus filmu to nawiązanie do poprzednich odcinków i uwzględnienie w scenariuszu postaci występujących w poprzednich filmach (Mary Lou i Marie Adams).
CIEKAWOSTKI:
- Postaci z pierwszej części noszą nazwiska reżyserów, którzy nakręcili filmy o wilkołakach: Terence Fisher, Freddie Francis, George Waggner, Jacinto Molina, Roy William Neil, Jerry Warren, Lew Landers, Erle C. Kenton, Sam Newfeld i Charles Barton.
- W The Howling w roli epizodycznej pojawił się legendarny król kina klasy B Roger Corman.
- W jednej ze scen pierwszego filmu można zobaczyć wiszące na ścianie zdjęcie Lona Chaneya Juniora – aktora, który zagrał Wilkołaka w pięciu filmach z lat 40-tych XX wieku (The Wolf Man, Frankenstein Meets The Wolf Man, House Of Frankenstein, House Of Dracula i But Abbott And Lou Costello Meet Frankenstein).
- Część druga ma drugi tytuł Howling II: Your Sister Is A Werewolf, i właśnie pod takim (polski tytuł to Skowyt II: Twoja Siostra Jest Wilkołakiem) ten film został wyświetlony w TVP1.
- Ostatnia jak do tej pory część pojawiła się również na kasetach video (w Stanach Zjednoczonych) pod tytułem Howling: New Moon Rising.
- Wszystkie części cyklu (prócz drugiej) powstały w oparciu o powieści Gary’ego Brandnera.
- Części 5, 6 i 7 zostały wyprodukowane z przeznaczeniem od razu na rynek video.
- W 4, 5 i 7 części w niewielkich rolach pojawił się scenarzysta (i raz reżyser) kilku części Howling Clive Turner (w różnych rolach).
- Jedyną aktorką, która zagrała tę samą rolę (Mary Lou Summer) w więcej niż dwóch częściach jest Elizabeth Shé (pojawiła się w 5, 6 i 7 odcinku serii).
- Romy Windsor grająca Marie Adams pojawiła się w czwartej i siódmej części.
- W pierwszej i drugiej części pojawiła się bohaterka Karen White, jednak zagrały ją dwie różne aktorki (Dee Wallace i Hana Ludvikova).
CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?
Ósma część Skowytu jest jak najbardziej możliwa, tym bardziej, że twórcy obrali taka formułę, iż wszystkie części są ze sobą bardzo luźno powiązane – właściwie tylko tematyką. Zatem filmu można się spodziewać, aczkolwiek na chwilę obecną nic o tym nie słychać.
Tekst z archiwum film.org.pl.