search
REKLAMA
Zestawienie

Rzeczy, których NIE ZAUWAŻYŁEŚ w PRZYJACIOŁACH

Przemysław Mudlaff

28 lutego 2021

REKLAMA

Chociaż od premiery ostatniego odcinka Przyjaciół minęło już prawie 17 lat, to serial Crane’a i Kauffman wciąż pozostaje jedną z najchętniej oglądanych produkcji telewizyjnych. W związku z powyższym mogłoby się wydawać, że Friends to serial, który przed swoimi fanami nie może kryć już żadnych tajemnic. Magia Przyjaciół polega jednak na tym, że stale czymś nas zaskakują i wciąż odkrywamy w nich nowe szczegóły. Oto garść najciekawszych rzeczy, które najprawdopodobniej umknęły nawet największym fanom produkcji Crane’a i Kauffman.

Tajemnica pomarańczowej kanapy

Chyba każdy z widzów Przyjaciół choć raz zastanawiał się, jak, u licha, główni bohaterowie serialu mogli o właściwie każdej porze dnia usiąść na pomarańczowej kanapie w kawiarni Central Perk na Manhattanie. Wytłumaczenie tej budzącej mnóstwo wątpliwości sytuacji jest prozaiczne. Otóż tytułowi przyjaciele po prostu dokonywali rezerwacji na stolik, przy którym mieści się słynna sofa. Powiecie, że to tylko wygodne wytłumaczenie, na które nie mam żadnych twardych dowodów. Tak się jednak składa, że mam. W wielu scenach rozgrywających się w Central Perk można bowiem zauważyć tabliczkę “ZAREZERWOWANE” umiejscowioną na stole przy ulubionej kanapie ekipy. Łatwo ją przeoczyć, ponieważ nierzadko jest obrócona lub też sprytnie ukryta, ale rzeczywiście tam się znajduje.

Dociekliwi pewnie zastanawiają się, dlaczego wciąż rezerwowano przyjaciołom to miejsce. To jednak również dość łatwo wyjaśnić. Pamiętajmy, że w Central Perk przez pewien czas pracowała Rachel, później Joey, a Phoebe grała tam swoje ekscentryczne koncerty. Ponadto Gunther (James Michael Tyler), menadżer kawiarni, podkochiwał się w Rachel. Wszystko to mogło mieć niemały wpływ na możliwość rezerwowania centralnego miejsca tej kolorowej knajpki.

Jako ciekawostkę dodam tylko, że pomarańczowa kanapa z Central Perk to rekwizyt znaleziony w czeluściach piwnicy studia Warner Brothers.

5639

Mam małą prośbę. Weźcie w dłoń swoje telefony komórkowe i sprawdźcie, które z imion głównych bohaterów serialu Przyjaciele moglibyście ułożyć na klawiaturze alfanumerycznej przy pomocy cyfr 5, 6, 3 i 9. Dokładnie! Chodzi o imię JOEY. Co to ma jednak wspólnego z produkcją Crane’a i Kauffman? Pamiętacie, jak Joey utknął w Las Vegas po tym, jak nic nie wyszło z filmu, w którym miał zagrać i zostać gwiazdą? Zadzwonił wówczas do Phoebe, aby ta podała mu numer PIN do jego karty kredytowej, który zapisał na bankomacie. Brzmiał on właśnie: 5639. Ciekawe, prawda?

Air Force One

Według Joeya zawieszenie zdjęcia w pralni miało stanowić o jego sławie. Gdy w końcu aktorowi udało się odnieść sukces, który pozwoliłby jego zdjęciu zawisnąć na pralniczej ścianie sław, rosyjski właściciel firmy znalazł inny powód dla odrzucenia propozycji Joeya. Film, w którym grał Joey, rzekomo drwił z Rosjan. Podobnie zresztą jak Air Force One, którego gwiazda (Harrison Ford) widniała na ścianie sław. Chociaż właściciel pralni zapewniał Joeya, że nie oglądał produkcji Wolfganga Petersena z 1997 roku, to jego twarz w tej scenie wygląda dość znajomo. Pewnie dlatego, że to nie kto inny, jak Ilia Volok, czyli ukraiński aktor wcielający się w postać Vladimira Krasina w… Air Force One właśnie.

Przemysław Mudlaff

Przemysław Mudlaff

Od P do R do Z do E do M do O. Przemo, przyjaciele! Pasjonat kina wszelkiego gatunku i typu. Miłośnik jego rozgryzania i dekodowania. Ceni sobie w kinie prawdę oraz szczerość intencji jego twórców. Uwielbia zostać przez film emocjonalnie skopany, sponiewierany, ale też uszczęśliwiony i rozbawiony. Łowca filmowych ciekawostek, nawiązań i powiązań. Fan twórczości PTA, von Triera, Kieślowskiego, Lantimosa i Villeneuve'a. Najbardziej lubi rozmawiać o kinie przy piwku, a piwko musi być zimne i gęste, jak wiecie co.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA