search
REKLAMA
Zestawienie

PRAWDZIWE wydarzenia, na których oparto odcinki Z ARCHIWUM X

Gracja Grzegorczyk-Tokarska

28 maja 2020

z archiwum x
REKLAMA

Twarz na Marsie

Odcinek: Space

Twórca serii Chris Carter postanowił wykorzystać popularny w tamtym okresie news, w którym na jednym ze zdjęć z Marsa ukazała się ludzka twarz. Stanowiło to rezultat pareidolii. Zgodnie z definicją to zjawisko polegające na dostrzeganiu znanych kształtów w przypadkowych szczegółach, czemu towarzyszy poczucie nierzeczywistego charakteru owych spostrzeżeń (co odróżnia je od iluzji), pojawiające się przeważnie przy pełnej świadomości. Marsjańska twarz jest właśnie jego przykładem. Choć w serialu miała mordercze zamiary, w prawdziwym życiu to prawdopodobnie wyłącznie piasek i złudzenie.

Katastrofa tunguska

odcinek: Nisei/731

Jeden z odcinków bazuje na tzw. katastrofie tunguskiej, która miała miejsce w Rosji w roku 1908. Zdaniem niektórych to „rosyjskie Rosswell”. Doszło tam wówczas do ogromnej eksplozji, która powaliła drzewa w promieniu 40 km, widziana była w promieniu 650 km, słyszana w promieniu 1000 km, zaś niezwykle silny wstrząs zarejestrowały wówczas sejsmografy na całej Ziemi. Wreszcie – dzięki szczególnemu położeniu Słońca w okresie przesilenia letniego, wskutek odbijania światła przez pył będący efektem eksplozji – w wielu europejskich miastach zaobserwowano zjawisko „białej nocy”. Uderzenie było tak silne, że ówczesne rosyjskie magnetometry pokazywały w jego rejonie drugi biegun północny.

Polly Klaas 

odcinek: Oubliette

W trakcie kręcenia jednego z sezonów, ekipa serialu doskonale wiedziało o sprawie Polly Klaas, którą żyły ówczesne media. Historia została wykorzystana i przerobiona na jeden z odcinków. 12-letnia dziewczynka została porwana 1 października 1993 roku przez nożownika podczas przyjęcia w domu swojej matki w Petalumie w Kalifornii, a następnie uduszona. Za jej morderstwo w 1996 roku został skazany na śmierć niejaki Richard Allen Davis. W poszukiwania Polly Klaas zaangażowała się m.in. Winona Ryder, która zaoferowała nagrodę pieniężną za przyprowadzenie dziewczynki do domu, a następnie zadedykowała zmarłej swoją rolę w Małych kobietkach.

Eksperymenty na ludziach

odcinek: Nisei/731

Twórca serialu tym razem wykorzystał prawdziwą historię Jednostki 731 japońskiej armii cesarskiej. Jednostka ta oraz inne podobne placówki działały w ramach i pod nadzorem japońskiej policji wojskowej Kempeitai. Razem z kolaboranckimi oddziałami pomocniczymi odpowiedzialna była za dostarczanie osób przeznaczonych do badań. Tworzyli oni specjalny Wydział Dostarczania Materiału Ludzkiego. Osoby, na których przeprowadzono eksperymenty, były przeważnie Chińczykami, Mandżurami, Koreańczykami lub tzw. białymi Rosjanami. Wśród nich znaleźli się także Europejczycy oraz Amerykanie. Jednostka 731 nie została osądzona za zbrodnie wojenne, mimo że jej członkowie poddawali ludzi torturom medycznym, gwałtom, przymusowym ciążom i wiwisekcji.

Diabeł z Jersey

Odcinek: The Jersey Devil

To legendarny potwór ze stanu New Jersey. Nie ma zgodności co do tego, jak rzekomo wygląda ta istota, jednak najczęściej opisuje się jako dwunożną, podobną do konia (lub kangura), z długą szyją, błoniastymi skrzydłami nietoperza i długimi nogami żurawia zakończonymi kopytami; górne kończyny mają być krótkie i szponiaste. Rekordową aktywność potwora odnotowano w 1908 roku – wtedy w ciągu jednego tygodnia tysiące świadków stwierdziło, że widziało go, gdy atakował ludzi, pojazdy i zwierzęta. Przerażona ludność nie wychodziła z domów, zamykano też szkoły. Potwór stał się bezpośrednią inspiracją dla jednego z odcinków serialu.

A czy wy, oglądając Z Archiwum X, natrafiliście na jeszcze inne historie oparte na faktach?

Gracja Grzegorczyk-Tokarska

Gracja Grzegorczyk-Tokarska

Chociaż docenia żelazny kanon kina, bardziej interesuje ją poszukiwanie takich filmów, które są już niepopularne i zapomniane. Wielka fanka kina klasy Z oraz Sherlocka Holmesa. Na co dzień uczestniczka seminarium doktoranckiego (Kulturoznawstwo), która marzy by zostać żoną Davida Lyncha.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA