search
REKLAMA
Zestawienie

PRAWDZIWE wydarzenia, na których oparto odcinki Z ARCHIWUM X

Gracja Grzegorczyk-Tokarska

28 maja 2020

z archiwum x
REKLAMA

Z Archiwum X to kultowy już serial oparty na najbardziej nieprawdopodobnych historiach na temat UFO, potworów i innych miejskich legend. Niektóre odcinki zostały jednak zainspirowane prawdziwymi zdarzeniami. Przedstawiam wam listę epizodów Z Archiwum X, w których znalazło się ziarnko prawdy.

Trujący gaz

odcinek: The Erlenmeyer Flask

Jeden z odcinków Z Archiwum X koncentruje się na historii kobiety, której ciało wypełnione było trującym gazem. To bezpośrednie nawiązanie do prawdziwego przypadku z lat 90. Gloria Ramirez ze stanu Kalifornia trafiła do szpitala po tym, jak cała izba przyjęć rozchorowała się od przypominającego amoniak dziwnego zapachu, który wydzielało jej ciało. Kobieta zmarła kilkanaście minut później, zatruwając m.in. 23 osoby zatrudnione w szpitalu. Do tej pory nie wiadomo, co było tego przyczyną. Najbardziej prawdopodobna teoria mówi, że denatka zażywała w dużych ilościach dimetylosulfotlenek (DMSO), środek mający działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, składający się głównie z siarki, który w ludzkim ciele zamienił się w zabójczy siarczan dimetylu.

Phineas Gage

odcinek: Duane Barry

W jednym z odcinków Mulder i Scully badają sprawę porwania niejakiego Duane’a Barry’ego przez kosmitów. Finalnie okazuje się, że jego wiara w to wydarzenie związana jest z uszkodzeniem płata czołowego poprzez postrzał. Twórca serii przyznał, że w tym przypadku wzorował się na sprawie Phineasa Gage’a, którego osobowość uległa całkowitej przemianie na skutek wypadku. Szpikulec przebił mu lewy policzek, uszkadzając znaczną część lewego płata czołowego. Mężczyzna po wypadku był na tyle przytomny, że poprosił o odwiezienie do lekarza. W ciągu kolejnych 12 lat jego zmienił się do tego stopnia, że – zdaniem jego przyjaciół – nie był już tą samą osobą.

Rodzina Wardów

odcinek: Home

Jeden z tych odcinków, które mimo fikcyjnego charakteru bazowały na prawdziwych wydarzeniach. Wiele stacji odmawiało jego wyemitowania. Wszystko ze względu na bezpośrednie nawiązanie do historii rodziny Wardów. Bracia Ward mieli szczególnie niskie IQ, byli analfabetami i pustelnikami. Pewnego ranka najstarszy z nich został znaleziony martwy, wobec czego jego rodzina została postawiona w centrum sprawy o morderstwo. Rodzina Wardów została przez mieszkańców opisana jako dziwna, ale nieszkodliwa. Ostatecznie zarzuty zostały wycofane, gdy uświadomiono sobie, że bracia zostali zmuszeni do podpisania oświadczenia o winie, którego nie mogli zrozumieć z powodu analfabetyzmu.

Kuru

odcinek: Our Town

W jednym z odcinków akt nieświadomego kanibalizmu kończy się tym, że ludzie zaczynają chorować na tajemniczą chorobę. O ile powyższy przypadek nie został oparty na prawdziwych wydarzeniach, o tyle sama choroba jest jak najbardziej realna i nazywa się kuru, a popularnie jest zwana „śmiejącą się śmiercią”. Jest to schorzenie, na które szczególnie narażeni są członkowie plemion z Papui Nowej Gwinei, ponieważ praktykują kanibalizm w ramach swoich rytuałów kulturowych. Stwierdzono, że do infekcji dochodziło w czasie spożywania mózgu zmarłego chorego członka rodziny (cząsteczki białka o nieprawidłowej strukturze nie zmieniają się w czasie gotowania). Połknięcie prionu wywołuje objawy neurologiczne. Nazwa kuru pochodzi od słowa „wstrząsanie”, które jest charakterystycznym symptomem choroby

Jeffrey Dahmer

odcinek: Irresistible

Z Archiwum X to kolejny twór popkultury, który sięga po „legendę” niesławnego seryjnego mordercy Jeffreya Dahmera. Był on nekrofilem, kanibalem i gwałcicielem. W latach 1978–1991 zabił, a następnie zgwałcił 17 młodych mężczyzn i chłopców. Postać, która pojawiła się w serialu, została „jedynie” seryjnym mordercą. Stacja telewizyjna nakazała usunięcie wątku nekrofilii jako zbyt mocnego dla widzów. Wykorzystano jednak wszystkie znane informacje na temat mordercy oraz fakt, że w momencie morderstwa jego osobowość zmieniała się o 180 stopni.

Gracja Grzegorczyk-Tokarska

Gracja Grzegorczyk-Tokarska

Chociaż docenia żelazny kanon kina, bardziej interesuje ją poszukiwanie takich filmów, które są już niepopularne i zapomniane. Wielka fanka kina klasy Z oraz Sherlocka Holmesa. Na co dzień uczestniczka seminarium doktoranckiego (Kulturoznawstwo), która marzy by zostać żoną Davida Lyncha.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA