Prawdziwe PRZESTĘPSTWA, które zostały ZAINSPIROWANE filmami
Z reguły to twórcy filmowi inspirują się znanymi zbrodniami, tak jak w przypadku filmu Zodiak (2007), Monster (2003) czy Z zimną krwią (1967; film oparto na powieści Trumana Capote’a). Niestety bywa odwrotnie – że to film inspiruje ludzi do popełniania okrutnych zbrodni. Oto sześć takich filmów.
Pobicie i gwałt | Mechaniczna pomarańcza (1971)
Niezwykle brutalny film Stanleya Kubricka budził wiele kontrowersji, a w Wielkiej Brytanii zniknął nawet z obiegu dystrybucyjnego na wiele lat. Film został wycofany z kraju między innymi po serii zbrodni inspirowanych dziełem utalentowanego reżysera. W 1973 roku 16-latek pobił na śmierć bezdomnego, naśladując działania filmowego gangu, a w tym samym roku inny chłopiec, przebrany za Alexa (Malcolm MacDowell), zasztyletował młodszego kolegę. W Lancashire 17-letnia Holenderka została zgwałcona przez grupę chłopców śpiewających Singin’ In the Rain niczym Alex DeLarge w najsłynniejszej scenie z filmu.
Zamach na prezydenta | Taksówkarz (1976)
30 marca 1981 roku John Hinckley Jr. oddał sześć strzałów do ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana. W ten sposób chciał zwrócić na siebie uwagę 14-letniej aktorki Jodie Foster, którą pierwszy raz zobaczył w roli prostytutki w filmie Taksówkarz Martina Scorsese. Hinckley Junior był zafascynowany tym filmem, a w szczególności postacią Travisa Bickle’a, głównego bohatera, tytułowego taksówkarza, weterana wojennego, brawurowo zagranego przez Roberta de Niro. W filmie Bickle, chcąc dać ujście narastającej złości, próbuje zabić kandydata na prezydenta. To w jego sztabie wyborczym pracowała Betsy (Cybill Shepherd), dziewczyna, którą Travis próbował poderwać, ale która go odrzuciła. John Hinckley Jr. w dokładnie ten sam sposób chciał zwrócić uwagę Jodie Foster. Na szczęście udało mu się jedynie ranić prezydenta, ale nie zabić.
Zamordowanie nauczycielki | Milczenie owiec (1991)
Jeden z najsłynniejszych w historii kultury morderców obdzierał swoje ofiary ze skóry, a potem je zjadał. Mowa o Hannibalu Lecterze. Na zbiorową wyobraźnię działa głównie rewelacyjna rola Anthony’ego Hopkinsa, który zagrał psychopatycznego mordercę w filmie Jonathana Demme’a. Niestety znaleźli się tacy chcący naśladować Lectera w prawdziwym życiu.
Kilka lat temu Polską wstrząsnęła okrutna zbrodnia, której dokonano w Warszawie. Kajetan P., bibliotekarz i filolog, brutalnie zamordował Katarzynę J., lektorkę i tłumaczkę języka włoskiego. Mężczyzna umówił się z kobietą na lekcję języka, a potem zabił ją i poćwiartował jej ciało. Morderca fascynował się kanibalizmem i postacią Hannibala Lectera, a na jego cześć napisał wiersz Wieczerza Hannibala Lectera. Media nazywają go Hannibalem z Żoliborza.
Zabicie kolegi | American Psycho (2000)
Świetny film Mary Harron na podstawie powieści Breta Eastona Ellisa opowiada o pozornie idealnym życiu Patricka Batemana (Christian Bale), bankiera inwestycyjnego. Gdy mężczyzna zaczyna odczuwać pustkę w życiu, znajduje na to zaskakujące rozwiązanie – postanawia mordować. Dzisiaj postać Patricka Batemana jest już kultowa, lecz niestety stała się wzorem do naśladowania. W 2004 roku zafascynowany seryjnymi mordercami i filmem American Psycho 14-letni Michael Hernandez zamordował swojego kolegę z klasy w szkolnej toalecie, podrzynając mu gardło i godząc nożem ponad czterdzieści razy. Jego planem na życie było zostać mordercą. American Psycho miał również kilka lat temu zainspirować nastoletnich sprawców innej głośnej i szokującej zbrodni. W 2014 roku Kamil N. i Zuzanna M. wspólnie zamordowali rodziców chłopaka w ich domu w Rakowiskach. Podobno zbrodnię planowali, oglądając film.
Strzelanina | Urodzeni mordercy (1994)
Film Olivera Stone’a ponoć zainspirował największą liczbę zbrodni. Tytułowa para morderców, Mickey (Woody Harrelson) i Mallory (Juliette Lewis), podróżuje przez Stany Zjednoczone, dokonując zabójstw na przypadkowych osobach. Co ciekawe, postacie Mickey’ego i Mallory zostały zainspirowane prawdziwą parą morderców – Charlesem Starkweatherem i jego dziewczyną Caril Ann Fugate (do tej pary nawiązał również Terrence Malick w filmie Badlands z 1973 roku). Urodzonymi mordercami mieli się inspirować sprawcy wielu tragicznych szkolnych strzelanin – między innymi Michael Carneal, Barry Loukaitis, Kimveer Gill czy Eric Harris i Dylan Klebold, sprawcy głośnej masakry w liceum Columbine. Najsłynniejszą parą otwarcie inspirującą się filmem Stone’a była Sarah Edmondson i Benjamin Darrus. Strategia obrońców morderczej pary polegała na skierowaniu zarzutów w stronę twórców filmu.
"Oczyszczenie" | Trylogia Noc oczyszczenia (2013–2016)
Trylogia Jamesa DeMonaco to seria niespecjalnie udanych thrillerów, chociaż z niewątpliwie ciekawą koncepcją. Tytułowa „noc oczyszczenia” ma miejsce raz w roku w Stanach Zjednoczonych. W czasie jej trwania, czyli przez dwanaście godzin, każde przestępstwo jest legalne, w tym morderstwo, a służby ratunkowe nie reagują na żadne wezwanie.
Niestety znaleźli się widzowie, którzy filmową noc oczyszczenia chcieli wcielić w życie. 19-letni Johnathan Cruz dokonał trzech morderstw w dniach 12–15 maja 2016 roku zainspirowany filmami Jamesa DeMonaco. Został za nie skazany na trzy dożywocia. „Dokonuję oczyszczenia każdej nocy… ponieważ umieram, ktoś inny też musi” – taką wiadomość na telefonie Cruza znalazła policja.