search
REKLAMA
Zestawienie

Poczuj się jak GWIAZDA EKRANU! FILMOWE MIEJSCÓWKI, które MOŻESZ ODWIEDZIĆ

Berenika Kochan

19 marca 2019

REKLAMA

Hotel Stanley – inspiracja dla hotelu Overlook z Lśnienia

Gdy ekipa Stanleya Kubricka zwróciła się z prośbą do hotelu Stanley (przypadek?) o udostępnienie miejsca do filmowania Lśnienia, właściciele placówki poprosili: “W porządku, byle nie w pokoju 217”. Proponowali, by filmowcy wybrali sobie numer, którego hotel nie ma w ofercie – z obawy, że goście będą unikać 217 jak ognia. Do współpracy nie doszło, a pokój, w którym strachy nawiedziły Stephena Kinga, inspirując go do napisania Lśnienia, cieszy się największą popularnością w położonym u stóp Gór Skalistych przybytku.

Podobno rzadko zdarza się, że w tym pokoju NIE słychać duchów.

Uniwersum Harry’ego Pottera w Wielkiej Brytanii

Podróż do świata Harry’ego Pottera powinna rozpocząć się od peronu 9 i 3/4 na londyńskiej stacji metra King’s Cross. Pomiędzy platformami 4 i 5 znajduje się małe “miejsce pamięci”, do połowy wkomponowany w ścianę wózek na walizki, przy którym można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w szaliku Gryffindoru. Nieopodal znajduje się tematyczny sklep z gadżetami ze świata Harry’ego Pottera, urządzony na podobieństwo sklepu z różdżkami Ollivandera.

Kolejny przystanek?

Studio Warner Bros., w którym kręcono sceny do wszystkich 8 części przygód młodego czarodzieja, położone w podlondyńskim Leavesden. Napijesz się tu słynnego kremowego piwa, przejdziesz się ulicą Pokątną i zrobisz zdjęcia z akcesoriami, które dobrze znasz z ekranu. To tu mieszczą się poszczególne plany z wnętrza Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. By obejrzeć front magicznego zamku, należy udać się do położonego niemal przy granicy ze Szkocją Alnwick – tutejsza twierdza służyła jako Hogwart w planie dalekim.

Nieistniejąca Zubrowka z Grand Budapest Hotel

W magnetyzującym wizualnie Grand Budapest Hotel Wes Anderson pragnął oddać ducha Mitteleuropy. Po długich poszukiwaniach idealnych lokacji w Czechach, Niemczech i w Polsce filmowcy trafili do Goerlitz, niemieckiej części Zgorzelca. To tu nakręcili większość ujęć zewnętrznych. Za wnętrze legendarnego hotelu służył, odnaleziony przez nich w Goerlitz, opuszczony dom towarowy. Pięciokondygnacyjny, z atrium, świetlikiem w suficie i klatkami schodowymi z początków XX w. Fasada Grand Budapest Hotelu to zmyślnie zbudowana makieta, nadająca efekt odrealnienia.

Sceny w cukierni Mendla kręcono w drezdeńskiej mleczarni Pfunds Molkerei, więzienne natomiast – w zamku Osterstein Zwickau. Kto wie, czy nie bardziej owocna we wrażenia będzie jednak podróż wirtualna do świata wyimaginowanej przez Andersona Zubrowki. Uruchomiona wraz z premierą filmu strona Akademie Zubrowka przybliża historię i kulturę onirycznego miasteczka, a wrażenia dźwiękowe, wizualne i literackie każą kwestionować: czy ta miejscowość na pewno nie istnieje?

Fasada budynku, w którym mieszkali Przyjaciele. Światy Przyjaciół w Polsce i Wielkiej Brytanii

Choć większość scen kultowego serialu Davida Crane’a i Marty Kauffman powstała w studiu w Los Angeles, codzienne pielgrzymki pod budynek przy 90 Bedford Street, położony w nowojorskiej dzielnicy Greenwich Village, odbywają się po dziś dzień. Słynne schody przeciwpożarowe i wyróżniająca się na czerwono fasada restauracji na parterze to świetne tło do zdjęcia dla fana Przyjaciół. Z okazji 20-lecia powstania serialu na kilka miesięcy odwzorowano nawet w nowojorskim Soho kawiarnię Central Perk.

Podobny lokal funkcjonuje od 2016 roku w Gdańsku. Coffee Perk to wnętrza stylizowane na ulubioną kawiarnię szóstki przyjaciół i mieszkanie Moniki Geller. Nawiązania do jednego z najpopularniejszych seriali świata znajdziemy w menu (kanapka Rossa, kanapka Chandlera etc.), a popijając kawę “po amerykańsku”, obejrzymy odtwarzane w maratonie odcinki.

FRIENDS Fest w Wielkiej Brytanii przenosi fanów Przyjaciół do kolejnego niebiańskiego kręgu. Odbywający się co kilka miesięcy festiwal zaprasza do zwiedzania mobilnych planów filmowych. Za niespełna 30 funtów można odwiedzić kawiarnię Central Perk, mieszkanie Moniki Geller i położoną po sąsiedzku “kanciapę” Joeya i Chandlera. Można posłuchać wokalistki śpiewającej piosenki Phoebe Buffay i odtworzyć jedną z serialowych scen. Jedzenie, rozrywki, pamiątki – wszystko inspirowane serialem, który podbił serca milionów, bez względu na różnice kulturowe.

Specjaliści w dziedzinie turystyki przewidują rozwój set jettingu, bo – mimo zalewu przedmiotów – wciąż najchętniej i najwięcej płacimy za emocje. Kto jest zdania, że “wrzucić pierścień do paleniska w Hobbitonie / zwiedzić Europę śladami bohaterów Gry o tron / napić się kawy na kanapie Przyjaciół = bezcenne”?

REKLAMA