search
REKLAMA
Zestawienie

Not the bees! Najlepsze MEMY z NICOLASEM CAGE’EM

Nicolas Cage jest bohaterem wielu memów.

Łukasz Budnik

7 czerwca 2022

cage memy 1
REKLAMA

W tym roku na ekranach mogliśmy oglądać Nieznośny ciężar wielkiego talentu z Nicolasem Cage’em, gdzie aktor wcielił się w fikcyjną wersję samego siebie. Nie dziwi, że twórcy filmu postanowili opowiedzieć akurat o Cage’u – to niezwykle charakterystyczny aktor, który już od kilku dekad zaznacza swoją obecność na ekranie. Cage zainspirował też kilka internetowych momentów (obrazkowych lub wideo), a te wyjątkowo popularne pokazujemy poniżej. 

Na początek warto wspomnieć, że Cage stał się bohaterem twórczości internautów już około 2005 roku, gdy na YTMND pojawiły się pierwsze gify z jego wizerunkiem. Udekorowane były m.in. clipartami i literami, jak również dodanymi efektami w stylu świecących oczu. W ten sposób powstały takie dzieła, jak  ”Nicolas Cage Loves Mario Kart”, “Cage Rampage”, “Nic Cage has Great Hair”, ”Cage Loves Katamari” oraz “Nic Cage Doesn’t Change Facial Expressions”. Poniżej przykład:

Teraz przejdźmy do wybranych memów.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/film/domains/film.org.pl/public_html/wp-content/themes/wp-default/functions.php on line 265

You don’t say?

Charakterystyczną minę Cage’a zaczerpnięto z Pocałunku wampira (1998) i sceny, w której Cage wsiąka w tryb klasycznego, szalonego Nicolasa. Co prawda tym razem nie krzyczy, ale jego twarz i ton głosu nadal trudno wyprzeć z pamięci. Rysunkowa forma kadru z tej sceny po raz pierwszy zawitała w sieci w roku 2011 na portalu Reddit i szybko została podłapana przez tamtejszych użytkowników, wkrótce stając się jedną z najchętniej używanych obrazkowych reakcji.

Not the Bees!

Słynny mem zaczerpnięty ze sceny z niesławnego Kultu z 2006 roku. W końcówce filmu bohater Cage’a jest torturowany przez sektę – po połamaniu mu nóg, jej członkowie nakładają mu druciany hełm, a do środka wpuszczają rój żywych pszczół. W reakcji na to Cage krzyczy (tak ekspresyjnie, jak tylko potrafi) “What is it? What is it? What is that, what is that, what is it? Oh no, not the bees! Not the bees! Aaaaah! My eyes! My eyes! Aaaaah!”. “Memiczny” potencjał tego fragmentu został dostrzeżony już w 2007 roku, a popularny jest do dziś; używa się go nie tylko w formie obrazków, lecz także w filmikach, a twórcy nieraz wykazują się niemałą kreatywnością, jak np. poniżej:

How'd It Get Burned?

Kolejny mem pochodzący z Kultu, tym razem ze sceny, w której bohater Cage’a pyta (wielokrotnie) o to, w jaki sposób spłonęła trzymana przez niego lalka. Podobnie jak poprzedni fragment, scena stała się memem już w 2007 roku, gdy na YouTubie umieszczono filmik pt. “WHO BURNED NICK’S TOAST!?!”, w którym na lalkę trzymaną oryginalnie przez Cage’a nałożono przypalony tost. Pociągnęło to za sobą kolejne parodie i przyczyniło się do wzrostu popularności mema, której szczyt przypadł na lata 2012-2013.

Nic Cage as Everyone

A gdyby tak Nicolas Cage był… wszystkimi postaciami? Z takiego założenia wyszedł autor bloga “Nic Cage as Everyone”, który założył go w 2009 roku, zaczynając od wklejenia twarzy Cage’a do postaci Iana Malcolma z Parku jurajskiego. Na początku 2010 roku blog stał się bardzo popularny i pisano o nim w dużych serwisach, a do autora zaczęły spływać prośby o kolejne fotomontaże. Po latach pojawienie się Deepfake’ów oraz aplikacji do podmiany twarzy (typu FaceApp) znacznie ułatwiło tworzenie kolejnych obrazków z Cage’em w innych rolach. Blog nadal jest aktywny; ostatni post (po kilkuletniej przerwie) pojawił się na nim w marcu.

Nic Cage Losing His Shit

Jedną z cech charakterystycznych Nicolasa Cage’a jest to, że w filmach bardzo często zachowuje się nadzwyczaj ekspresyjnie, krzycząc, gestykulując i wrzeszcząc. W listopadzie 2010 roku w sieci pojawiła się kompilacja takich momentów, jakże subtelnie zatytułowana Nic Cage Losing His Shit. Sklejka scen została zilustrowana muzyką z Requiem dla snu, a oryginalny filmik (już usunięty i wrzucony na nowo z innego kanału) w ciągu 3 lat obejrzało ponad 9 milionów osób. Z pewnością ze scen zagranych przez Cage’a od 2010 roku dałoby się stworzyć drugą część kompilacji.

Your Argument is Invalid / Nic Cage's Bird Hair

Pewnego dnia jeden z internautów postanowił przerobić nieco fryzurę Nicolasa Cage’a noszoną w filmie Next i umieścił mu na głowie… ptaka. Tak powstały obrazek podpisał słowami “My hair is bird. Your argument is invalid” (“Moje włosy to ptak. Twój argument jest nieważny”). Pociągnęło to za sobą kolejne obrazki uwzględniające frazę “your argument is invalid”; powstał też blog, na którym je zbierano. Co ciekawe, włosy Cage’a także doczekały się kompilacji wideo:

Nic Cage in Kazakhstan

W 2017 roku do sieci trafiło zdjęcie Cage’a podczas jego pobytu w Kazachstanie, gdzie był gościem filmowego festiwalu. Strój Cage’a, jak również wyraz jego twarzy, zachęciły internautów do tworzenia kolejnych memów opierających się albo na żartach z tego, że aktor w momencie robienia zdjęcia kwestionuje swoje życiowe decyzje, albo na wklejaniu go do innych zdjęć.

eBay Auction / Nicolas Cage is a Vampire

W 2011 roku na portalu eBay pojawiło się archiwalne zdjęcie mężczyzny z XIX wieku, pochodzące z albumu stworzonego w czasie wojny domowej w USA. Fotografia została podpisana jako “Nicolas Cage is a Vampire”. Od tamtej pory krąży po sieci jako “dowód” na to, że Cage jest w istocie nieśmiertelny. Podobnie pisze się zresztą na temat Keanu Reevesa.

Różne

W sieci da się znaleźć nie tylko memy oparte na wzorach, lecz także pojedyncze obrazki wykorzystujące wizerunek Cage’a. Na koniec kilka przykładów:

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA