NIEPOPRAWNI FILMOWI OPTYMIŚCI. Always Look on the Bright Side of Life!
Paddington
W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć uroczego niedźwiadka odgrywającego pierwsze skrzypce w serii książek dla dzieci autorstwa Michaela Bonda oraz dwóch pełnometrażowych produkcjach wyreżyserowanych przez Paula Kinga. Ten puchaty optymista kieruje się w życiu jedną prostą, acz mądrą dewizą podyktowaną mu w młodości przez ukochaną ciocię Lucy: Jeśli będziesz grzecznym misiem, wszystkie plany ziszczą Ci się. Paddington skrupulatnie się do niej stosuje, czym szybko zyskuje sobie wielu przyjaciół. Swoje miejsce niedźwiadek odnajduje w Londynie, a konkretniej w domu rodziny Brownów, której członkowie mocno przywiązują się do nowego lokatora. Zresztą kto by nie chciał gościć takiego grzecznego misia pod swoim dachem?
Paterson
Kierowca autobusu z zadatkami na poetę pochodzący z najnowszego filmu ikony amerykańskiej kinematografii – Jima Jarmuscha. Paterson (fenomenalny Adam Driver) to spokojny, sympatyczny, a przede wszystkim skromny mężczyzna, który szczęście odnajduje w harmonijnym powtarzaniu codziennych, rutynowych czynności oraz opisywaniu otaczającego go świata w formie niezbyt długich wierszy białych. Bohater do każdego odnosi się z szacunkiem, czy to wysłuchując kolejnych ekstrawaganckich pomysłów swojej dziewczyny Laury czy też rozmawiając w barze z chłopakiem o złamanym sercu. Mężczyzna potrafi docenić to, co posiada, oraz całkowicie się tym zadowolić, nie uprawiając malkontenctwa oraz nie wysuwając roszczeń o cokolwiek więcej. Niezwykle cenna umiejętność w dzisiejszych czasach.
Randle Patrick McMurphy
Bohater powieści Lot nad kukułczym gniazdem autorstwa Kena Keseya, która została zekranizowana przez Miloša Formana w 1975 roku. McMurphy trafia na oddział szpitala psychiatrycznego, symulując chorobę umysłową, co pozwala mu skutecznie uniknąć pobytu w więzieniu. W niedługim czasie udaje mu się zyskać zaufanie większości pacjentów, którym imponuje jego bezceremonialność oraz ogromna pewność siebie. Randle organizuje ucieczkę z placówki i zabiera nowo poznanych znajomych na rejs statkiem rybackim. Jego optymistyczne podejście do wszystkiego, a w konsekwencji wpływ, jaki bohater wywiera na pozostałych podopiecznych szpitala, nie podoba się bezwzględnej służbistce – siostrze Mildred, która postanawia w miarę możliwości utrudnić życie McMurphy’emu.
Tommy Wiseau
Człowiek, którego nikomu przedstawiać nie trzeba. Wiseau sportretowany został przez Jamesa Franco w Disaster Artist – filmie opowiadającym o kulisach powstawania legendarnego The Room. Tommy w interpretacji Amerykanina jawi się jako ekscentryczny, tajemniczy, niesamowicie uparty mężczyzna, który głęboko wierzy w to, że w niedalekiej przyszłości uda mu się odnieść sukces na skalę światową. Swoim optymizmem zaraża, poznanego na zajęciach z doskonalenia gry aktorskiej, Grega Sestero (Dave Franco), dla którego staje się swego rodzaju mentorem oraz najlepszym przyjacielem. Panowie postanawiają razem wyruszyć na podbój Hollywood. W tym celu przeprowadzają się do słonecznej Kalifornii i rozpoczynają pracę nad pierwszym wspólnym filmem pełnometrażowym, enigmatycznie zatytułowanym The Room. Reszta jest już historią.
Mam świadomość, że tematu nie wyczerpałem. Dlatego gorąco zachęcam was do podzielenia się waszymi ulubionymi przykładami filmowych optymistów w komentarzach.