search
REKLAMA
Zestawienie

NAJGORSI filmowi MĘŻOWIE

Filmowi mężowie, z którymi nikt nie chciałby układać sobie życia.

Krzysztof Dylak

16 września 2021

REKLAMA

Ja, łajdak i drań udający idealnego kandydata na męża, biorę sobie ciebie, nieświadomą i naiwną kobietę, za żonę i ślubuję ci – problemy, brak szacunku, stres, poniżenie, udrękę, przemoc itd. I że nie przestanę ciebie nękać aż do twojej śmierci… Miłość do grobowej deski poparta ślubem to marzenie większości kobiet. Często wybór partnera na całe życie okazuje się fatalnym błędem. I nie zawsze powiedzenie widziały gały, co brały ma zastosowanie, ponieważ pewnych rzeczy się nie dostrzega w stanie zakochania lub nie chce się zobaczyć. Oczywiście i panowie mogą źle trafić i ożenić się z bardzo niewłaściwą partnerką. Jednak poniższe zestawienie przedstawia najgorszych filmowych mężów, z którymi żadna niewiasta o zdrowych zmysłach nie chciałaby układać sobie życia, nie tylko po zawarciu związku małżeńskiego.

Kolejność chronologiczna.

UWAGA: SPOILERY

Lśnienie: Jack Torrance

Ktoś może stwierdzić – znowu Lśnienie w zestawie, ale obrany temat nie pozostawia złudzeń. Jack Torrance przeniesiony z książki Kinga na ekran przez Kubricka nie zdał egzaminu jako mąż i ojciec. Zrywający z alkoholowym uzależnieniem były nauczyciel i początkujący pisarz zostaje stróżem w górskim hotelu. Ma tam spędzić z żoną i i synem całą zimę, pracując nad nowym materiałem literackim. Odnosi się wrażenie, że z każdą minutą filmu małżonka Jacka, Wendy, coraz bardziej działa mu na nerwy. Torrance przechodzi kryzys twórczy, a żona mimo dobrych chęci dolewa oliwy do ognia. Pisarz karci ją za przeszkadzanie mu w tworzeniu. Irytacja Jacka rośnie, kiedy Wendy posądza go o skrzywdzenie synka, a realny konflikt następuje wówczas, gdy ona oznajmia, że chce opuścić hotel, który negatywnie działa na całą trójkę. Jednak dla Jacka ważniejsza jest praca zawodowa i sukces pisarski, rodzina zaś zdaje się mu przeszkadzać. Duchy budynku podjudzają dozorcę przeciwko swoim najbliższym, a on z łatwością się temu poddaje. W końcu Jack będzie chciał zrealizować na jawie swój koszmarny sen o zamordowaniu siekierą żony i syna.

Człowiek z blizną: Tony Montana

Kolejne zestawienie i znowu Człowiek z blizną Cóż poradzić, Tony Montana na pewno nie był wzorem męża. Kubańczyk co prawda darzył miłością Elvirę, ale przypomniał sobie o tym nieco za późno. Co prawda chciał mieć z nią potomstwo, ale dał temu wyraz w niezbyt delikatny sposób. Elvira przede wszystkim była jego trofeum i odzwierciedleniem zdobytego statusu. Nie bez znaczenia był fakt, że Tony był przecież zachłannym gangsterem, który dążył do autodestrukcji, a Elvira zblazowaną i znudzoną lalką, której zresztą nie omieszkał wypomnieć tej szczerej prawdy sam mąż. Niedobrana para? Mało powiedziane.

Kolor purpury: Albert

Kolor purpury na podstawie powieści Alice Walker należy do najpoważniejszych dzieł Spielberga i jest zarazem pierwszą hollywoodzką produkcją z dużym budżetem, która ukazuje wyłącznie czarnoskórą społeczność. Główna bohaterka Celie nie ma łatwego życia. Jako niepełnoletnia dziewczyna była gwałcona przez ojca, któremu spłodziła dzieci. Ten wkrótce wydaje ją za mąż za Alberta, bogatego rolnika i wdowca. Niestety, okazuje się on despotą traktującym żonę jak służącą. Celie przez lata pokornie znosi swój los niewolnicy Alberta i jego dzieci, chociaż w pewnym momencie rodzi się w niej chęć zabicia męża brzytwą podczas golenia mu twarzy. Kiedy Celie odnajduje jej siostra, Albert wypędza ją z farmy, gdy opiera się jego nachalnym zalotom. Mężczyzna z czasem sprowadza do domu kochankę, a między nią a Celie zaczyna się nawiązywać specyficzna więź… Danny Glover grający rolę Alberta oprócz pozytywnej roli w Silverado zagrał również negatywną postać w Świadku zawartą w zestawieniu o niezbyt pozytywnych filmowych gliniarzach.

REKLAMA